22.4.2021 | Svátek má Evženie


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 27.2.2021 15:52

Jako pamětník musím zareagovat na mrožovo sdělení:

"... Před 30 lety jsme vzhlíželi na Západ jako na říši svobody, a to nejen svobody slova, ale i podnikání a svobodného uplatňování technologií. ..."

Kdo je to my? Mrož a kdo další?

A co já osobně jsem v té době dělal? Moje výzkumná práce z dob před listopadem 1989 (ještě i dnes dohledatelná, těmi kdo mají zájem si to zjistit) zněla: "OLS expert for entrepreneurial strategies". (Psal jsem ten tehdejší aplikační výzkum s doc. Polákem záměrně anglicky, česky jen v nejnutnějším případě.)

Podívejte se, prosím, co dnešní magoři jako Ladislav Novák a Karel Šebesta (který se pro jistotu zde jmenuje Milan Prokop) si zde na NP nárokují. A mají přitom pocit, že právě oni reprezentují českou polistopadovou demokracii.

H. Rybnická 27.2.2021 17:20

Znamenalo by to že jste měl vynikající kádrový posudek, směl studovat a publikovat a byl spolehlivým členem strany.

M. Pivoda 27.2.2021 17:37

Vážená paní, vezměme to odzadu, když už mne zde chcete lustrovat.

1. Já jsem nikdy nebyl členem žádné politické strany.

2. Já jsem v dobách českého reálného socialismu směl studovat na střední a vysoké škole. Já jsem se totiž narodil do dělnické rodiny a nehodlám se za to dnes vůbec nikomu omlouvat.

3. V dobách českého reálného socialismu jsem sice složil přijímací zkoušku i do vědecké aspirantury, ale dlouho jsem ji pak nemohl vystudovat. Proč a jak? To by byl docela dlouhý příběh, který ale zde, v této údajně demokratickém státě nesmím sdělit. Doufejme, že zatím ne.

K. Křivan 27.2.2021 21:17

Jak to "nesmíte" ? Kdo vám to zakázal ? Co takhle na ten zákaz hodit bobek ? Máte zbroják ? Máte zbraň ? Pokud ano, nebojte se ničeho a pište. Když vám někdo přijde vyhrožovat střelte ho mezi světla.

J. Jurax 27.2.2021 21:21

R^;-D

M. Pivoda 28.2.2021 11:09

K. Křivan se zde pokouší rozšířit Mrožovo sdělení v článku výše: "... Před 30 lety jsme vzhlíželi na Západ jako na říši svobody, a to nejen svobody slova, ale i podnikání a svobodného uplatňování technologií. ..."

K. Křivan vzhlíží na Divoký americký Západ. Jenže ten se nekoná.

-------------------

Pod Neffovým úvodníkem jsem se dočetl, že zkušený komentátor Jefim Fištejn předvídá budoucí občanskou válku v USA. Já nikoliv. Proč? Proces učení je prostě bolestný. Všude. Nemusí se přitom vždy střílet. Ale může:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=9CO6M2HsoIA

M. Pivoda 27.2.2021 21:16

Ještě dovětek pro H. Rybnickou: Diskutující Ladislav Novák je mluvčím Jiřího Zlatušky, který se dopustil úžasného svinstva a za to byl povýšen na rektora Masarykovy univerzity v Brně.

Takže nejde o ptákovinu. Já zde upozorňuji na velký skandál. A teď už je toho Pivodu třeba umlčet všemi prostředky. Třicet let domnělé české demokracie!

J. Jurax 27.2.2021 21:20

RvRvRv

J. Jurax 27.2.2021 21:19

;-D;-D;-DR^

T. Hraj 28.2.2021 15:01

Ten citát z článku je absolutně pravdivý. V celku i v každé části.

M. Pivoda 28.2.2021 17:18

Velký problém ale zůstává v tom, že zde diskutující T. Hraj představuje jen jeden jediný hlas z 10 a půl milionu českých občanů.

Většina z těch 10 a půl milionu českých občanů by asi řekla, že tomu problému nerozumí, a že se proto obrátí na experty. A teď by nastal kritický moment: Podle čeho by miliony občanů poznali toho správného experta? Podle barvy jeho kravaty, nebo spíše dle barvy jeho vlasů?

J. Průha 27.2.2021 15:40

Zajímavé je, že to prozření, které autor připisuje Kohoutovi, Šabatovi a ostatním, je zřejmě nesdělitelné a nepřenosné ani na nejbližší osoby, jak dokládá život a skutky Šabato/Úhlo/Šustero-gangu.

T. Zlesa 27.2.2021 14:00

Klasická propaganda, hodna svého umístění na již otevřeně proruském webu? Nálepka na všechny, kdo kdy chtěli něco zlepšit v mezilidských vztazích a jako berlička ruští autoři. Sputnik.

P. Milan 27.2.2021 15:39

Četl jste jiný článek, nebo jen nepochopil?

P. Nemec 27.2.2021 18:23

Neměl byste se sám a rád nahlásit jako čtenář proruského dezinformačního webu? A dokonce aktivně přispíváte do diskuzí. Takhle tu liberální demokracii nevybudujete!

T. Zlesa 27.2.2021 18:53

Vtipálku, ...pošlapat bábovičky, zdejším smrtelně vážně se tvářícím demagogům, je příjemná odpočinková zábava. :-)

Mějte se.

J. Jurax 27.2.2021 20:58

Pane Zlesa, projevil jste dokonce i zde málokdy vídanou ignoranci.

Četl jste vůbec něco od bratří Strugackých?

T. Zlesa 27.2.2021 21:44

Ignoranci tady projevuje spousta diskutérů. Co jeden má za pravdu, jiný za blbost. Nevím proč by to mělo někoho trápit.

Četl jsem i Strug., jako všichni mladí, tehdy nadšeni pro scifi. Ale také proto, že něco jiného zas tak moc nebylo. Dnes se na scifi dívám jako na pohádky pro dospívající mládež. Stejně jako např. kriminálky jsou pohádky pro dospělé. Pokud dospělí lidé v těch scifi bajkách hledají nějaká moudra, připadají mi nedospěle.

P. Moravčík 28.2.2021 11:45

Iných označujete za ignorantov a pritom nie ste schopný pochopiť podstatu tej skutočne kvalitnej sci-fi zo "socialistického tábora". Bol to zvyčajne veľmi kvalitný rozbor marazmu spoločnosti, dokonca sa pokúšala aj o modelovanie vývoja extrapoláciou existujúcich trendov. V tomto smere sa východná aj západná sci-fi ukázala často úspešnejšia ako modely a prognózy odborníkov. Autori sci-fi totiž neboli obmedzení spoločenskými konvenciami, ale naplno využili prírodný model, ten bezohľadnejší a nepodriaďujúci sa ľudským predstavám. Čítal ste, ale nepochopil, pretože ste k tomu pristupoval s jediným úmyslom - baviť sa. Nepokúsil ste sa nad textom zamyslieť, inak by ste nehovoril s dešpektom o rozprávkach..

T. Zlesa 28.2.2021 12:18

Za Váš názor na scifi děkuji. Ovšem rozbory co kdo chápe či nechápe si nechte třeba pro rodinné příslušníky a sem to netahejte.

P. Moravčík 28.2.2021 13:07

Ešte že Vás mám. Koordinátor činnosti sa vždy zíde;-).

J. Jurax 28.2.2021 13:36

Nojo, jakákoliv beletrie jsou bajky. Těžko v nich tedy, jsa jistě již dospělý, nějaká moudra nehledáte a tedy ani nenaleznete, že ... ;-)

Nebajky jsou leda v literatuře faktu a literatuře odborné, a to ještě ne vždy.

A ještě - experimentem jsem zjistil, že to, co jsem jako pachole četl jako space operu - jakože tehdy se tomu tak neříkalo - třeba od těch Strugackých - nezřídka při čtení ve zralejším věku poskytne předtím nepochopené významy, někdy i poučení.

J. Jurax 28.2.2021 13:41

Pardon - oprava - Jistě v nich tedy, jsa jistě již dospělý, žádná moudra nehledáte a tedy ani nenaleznete, že ...

T. Zlesa 28.2.2021 14:14

Nemá cenu debatovat o úrovni toho či onoho umění, kultury. Na to má každý jiný názor podle svého vkusu a preferencí. Od toho hlavního, co se mi nelíbí na článku autora, se tady vesměs odbočilo jen k tomu, že scifi...

Jako mnohem horší považuji zcela samozřejmou propagaci nálepky na jiné lidi. Metoda, že použijeme nálepku, k ní přiřadíme nějaké zločince z minulosti, tím vytvoříme souhrn špatných vlastností, přidáme i nějaký fyziologický jev (zde na NP se používá často vlhký lesk v očích) a tím častujeme lidi, kteří jinak spolu nemají nic společného a ani s činy těch zločinců z minulosti, to je svinstvo vysokého kalibru. Dle mého.

Pěkně o tom píše i tu na NP p. Lhotská.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/spolecnost-nalepkovani-budiz-pochvaleno.A190919_233809_p_spolecnost_wag

M. Pivoda 27.2.2021 12:27

Poslední věta článku: "Sbohem, demokracie."

Komentuji:

Sbohem rakváči! Budoucnost bude jiná, než byla vaše minulost.

M. Koutný 27.2.2021 14:31

Ano! My jsme mládež nová, mládež Thurnbergová!

M. Pivoda 27.2.2021 15:38

Proti gustu není žádný dišputát.

Nicméně, já si spíše ale myslím, že to mládežnické heslo může znít: My jsme mládež digitální (tj., metaforicky řečeno, počítači odkojená). Prostě takové "hračičky", řekl by český odpírač nošení ochranných roušek.

V. Novák 27.2.2021 12:21

Je to už dávno, co jste ty Strugacké četl, že, autore? Totiž ono je to v nich napsáno značně jinak, než jak to popisujete vy.

Příklady - v prvním dílu "Kammererovské trilogie" není Maxim Kammerer (Mak Sim) progressor, je jen naivní mladík, který se planetu Sarrakš dostal náhodou a skutečným progresorům, reprezentoaným Sikorským, se do jejich (ne)činnosti jen náruživě plete. V dalších dílech pak je Kammerer, pracovník Komkonu, už antiprogresor. Snaží se odhalit případné progresorské zásahy rozvinutějších civilizací, zejména dávné civilizace Poutníků. A ve třetím díle odhalí, že to, co vypadalo velmi podezřele jako zásahy mimozemšťanů, je ve skutečnosti projev evolučně se vyvíjejícího lidstva.

V "Je těžké být bohem" je hlavním problémem progresora Antona (Dona Rumaty) v raně středověkém království Arkanaru (ne planetě) to, že zasahovat nesmí, snad kromě záchrany pečlivě vybraných jedinců. A jeho (ne)zasahování končí ne fašistickou diktaturou Šedivých, a diktaturou Řádu, církevní superorganizace, která Šedivé využila - a s pomocí jeich vůdce, který je zradil, zlikvidovala.

J. Jurax 27.2.2021 13:38

No, po mém soudu máte pravdu tak napůl. On ten Mak Sim je vskutku naivní chlapík, takový nadšený svazák, poctivý a zapálený, co chce hned vztyčit rudé vlajky na věžích, v tom je těžiště díla ukazujícího kam to nadšení vede; ti Sikorského progresoři samozřejmě chtějí totéž, ovšem sofistikovanějšími prostředky - ono to taky bylo psáno za bolševika, takže autoři museli spoléhat na náznaky. Poučenému čtenáři dojde, že ta odpudivá diktatura, proti níž bojují, je reflexí i tehdejšího SSSR. A ještě poučenějšímu dojde, že až progresoři skončí své dílo, vznikne nová, svobodná společnost -"svobodná" jako v tehdejším SSSR. Ovšem na to přijde až čtenář životem a dobou zkušený.

Brouk v mraveništi a Vlny ztišují vítr jsou už o něčem jiném; v druhém díle je nenápadně ve skrytém plánu naznačeno, že nový, lepší člověk jaksi přestává být člověkem. A i to Vámi zmíněné "antiprogresorství" je pochopitelné - kdo jiný než starý zkušený progresor by měl vědět, kam taková progrese pro ty, na nichž je provozována, vede.

A je těžké být bohem - poprvé jsem to četl jako kluk jako jakousi mnohem pozdější moderní terminologií řečeno socialistickou fantasy. Poplatnou době - on i don Rumata snil o Arkanarské socialistické republice, která jednou ... nicméně popisuje tam vznik totality skrze manipulované, nevzdělané Šedé zcela přesně, a není to jenom reflexe vzniku německého fašismu, má to i rysy VŘSR arciť dobře zašifrované. Ale na to přijdete až při opakovaném čtení ve zralejším a poučenějším věku.

A ovšem - autoři uměli psát, takže se to dá číst prostě jen jako dobrodružná scifi.

M. Koutný 27.2.2021 14:30

Německého NACISMU, prosím.