MONARCHIE: Královská velkorysost
Stalo se něco nevídaného, panovníkovy příjmy už nejsou tajemstvím. Anglický král Karel III. zaplatil ve finančním roce 2024/25 na daních 12,9 milionu liber, o rok dříve to bylo 11,7 milionu. Je to poprvé v moderních dějinách země, kdy vladař zveřejnil své finanční poměry. Mnozí čeští politici by si z něj měli vzít příklad. Stalo se tak z důvodu transparentnosti, ale také jako reakce na skandál kolem Karlova bratra Andrewa. Panovník tak vyšel vstříc volání Britů po větší otevřenosti královské rodiny. Spolu s ním zveřejnil daňové přiznání i jeho starší syn a dědic trůnu, princ z Walesu William. Ten odvedl státu na daních 7,76 milionu liber, v přepočtu zhruba 218 milionů korun.
Královy příjmy tvoří jeho osobní investice, dále pak výnosy z jeho panství, ke kterým patří Balmoral, Hillsborough a další. Významné zisky mu přináší i Lancasterské vévodství.
Daňové přiznání podávala od roku 1993 už Karlova matka královna Alžběta II., ta je však nezveřejňovala. Její syn šel tedy ještě dál a rozhodl se, že jeho majetkové poměry přestanou být tabu. My v Českém královském institutu upozorňujeme na skutečnost, že panovníci v současných monarchiích mají k lidem vstřícný vztah a hrají s nimi otevřenou hru.
Je třeba si uvědomit klíčový fakt, že nic anglického krále nenutí podávat daňové přiznání, natož jej uveřejnit. Jak upřesnila BBC, „monarchové nemusí hradit daň z příjmu, daň z dědictví - tedy z toho, co dostanou od předchozího panovníka, ani daň z kapitálových výnosů. Král však dobrovolně platí daň z příjmu i daň z kapitálových výnosů z celého svého privátního vlastnictví.“
Karel III. tak činní sám od sebe ze své vůle, aby všichni lidé věděli, že nemá co skrývat a zatajovat, a jeho finanční záležitosti jsou zcela průhledné. Jaký je to rozdíl proti některým českým poslancům a senátorům, kteří mají za povinnost odevzdávat majetková oznámení, přičemž to neudělají vůbec nebo v něm mají závažné pochybení, jak nás na to upozorňují média.
Tím, že král dobrovolně zveřejňuje své osobní záležitosti, vysílá národu jasný vzkaz: není nic v mých majetkových poměrech, o čem byste nemohli vědět. Zároveň slouží lidem jako vzor, že daně je třeba platit, protože se z nich financuje chod státu, bezpečnost, zdravotnictví, školství atd. Panovníkův přístup si proto zaslouží velké uznání.
Od nástupu na trůn v roce 2022 britský panovník zaplatil na daních celkem přes 30 milionů liber (cca 845 milionů korun). Zveřejněná daňová přiznání pojednávají o soukromém majetku Karla III., nikoliv o vlastnictví Koruny. Mezi soukromým majetkem panovníka a majetkem monarchie je totiž rozdíl. Podle agentury Reuters se Karel III. zařadil mezi 100 předních daňových plátců Velké Británie.
Autor ředitel Českého královského institutu