30.9.2022 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 22.9.2022 15:23

Přesně tak R^ Tehdy to taky vládci hlásali.

P. Diviš 22.9.2022 9:50

Ty ruské pohádky vám jdou plynně.

J. Pšenička 22.9.2022 9:06

Asi tak.

P. Dvořák 22.9.2022 7:38

V jednom má autor nepochybně pravdu:

"Ale pozor na paralely s Vietnamem. Tamní válka posílila americkou kontrakulturu . . . . . " která se dnes valí do západní Evropy.

Když to převedu na východ, tak nám se na SUV a Lexusech valí spíš Ukrajina, než ruská cosikultura.

V. Církva 22.9.2022 7:34

Tak válka v Afghánistánu zdá se Rusy nepoznamenala. Nepoučili se....

D. Hrubý 22.9.2022 8:09

Zato USA odtamtud odcházely pochodovým krokem a za zvuku vojenské hudby... V Afghánistánu probíhala asymetrická válka. Nelogická z vojenského hlediska. Je ale fakt, že i když odtamtud Rusi odešli, ještě pár let se tam držely "západní zvyky". To samé pak fungovalo za okupace USA. Když pak opět převzal moc Tálíbán, došlo ke krutému vystřízlivění. Náboženští fanatici začali dělat pořádky. Jako bonus jim tam USA zanechaly výzbroj, která by ČR stačila na deset let bez investic.

R. Tichý 22.9.2022 7:20

Rusaci v sobe nemaji ani zaklad kontrakultury. Vzdy to byli otroci. A kdo byl vyjimkou, skoncil na Sibiri.

V. Církva 22.9.2022 7:37

Ano kdo čte bibli Židé prováděli u svého národa selekci k víře v jednoho Boha a židovství, neředili se jinověrci.

Rusové stovky let prováděli selekci k absolutní poslušnosti a velmocenství. Svobodomoslní a inteligence končili na šibenici nebo v Gulagu.

Proto, když se bavíte s Rusy, jinak slovansky přátelskými a dobrosrdečnými, válku v Čečně, Gruzii i Ukrajině podporují.

F. Kusák 22.9.2022 7:06

Dnešní generace Rusů je jiná než před padesáti lety. Hlavně ve městech. Mají slušné vzdělání, většina pobývala i v zahraničí, takže jim neschází nadhled. Chtějí prožít svůj život obdobně jako většina lidí na Západě. Dosud se domnívali, že válka se jich netýká, že se jedná o nějakou zahraniční vojenskou misi, která brzo skončí. A najednou na ně dýchlá smrt a válečná utrpení. Není divu, že se začnou ptát, jaký to všechno má smysl. Myslím, že podobně bychom se ptali i my, pokud bychom se ocitli v takové situaci. Jen nevím, jak to všechno skončí, a která varianta nakonec zvítězí. Pokud bude vítězství na straně Ukrajiny, dost možná, že čeká ukrajinské Rusy podobný osud jako německou menšinu v Československu. Západ by si svou odpovědnost měl uvědomit. Je ovšem možné, že se Rusové "zakopou" na dobytých územích nebo, nedej Bože, bude konflikt eskalovat. To by byl asi ten nejhorší vývoj.

P. Kmoníček 22.9.2022 9:23

Pane Kusáku, divil bych se, že třeba takový Vorálek by se na něco ptal, když Putin všechno ví.

P. Diviš 22.9.2022 9:55

" ... dost možná, že čeká ukrajinské Rusy podobný osud jako německou menšinu v Československu."

Možná jo, ale jsou tam rozdíly: Hodně ukrajinských Rusů Putina nepodporuje, případně proti němu i bojují. Což u československých Němců prakticky nebylo (čest vyjímkám). Takže lze očekávat perzekuci těch, kteří okupaci podporovali, což, vzhledem k jejímu průběhu, není nepochopitelné.

D. Hrubý 22.9.2022 6:29

Mobilizace odhalí akorát tak to, že se spoustě lidí nechce nastavovat krk za pár pomatenců u velké mapy schované někde v bunkru. Když Rusko napadlo Ukrajinu, tak co se dělo? Ukrajinci zdrhali, dokud to šlo. Když se řádné jednotky vyčerpají, nastupují zálohy a když dojdou zálohy, mobilizuje se. Koho chytí, je zmobilizován. Zelenskyj nemobilizoval a Ukrajinci neprchali? Obyčejnej Rus má obyčejnýho Ukrajince u zadku. Opačně to platí taky. není to tak dávno, co jsem v OC ve Zlíně pomáhal s překladem ukrajinskýho uprchlíka, co chtěl dát kluka do dětskýho koutku. Byl jsem pak naštvanej já i ta holka. Ten arogant ( chlap jako hora, tak 30 let ) se divil, že ta dvacetiletá holka neumí ukrajinsky. Jeho žena čekala na chodbě před koutkem. A netvářil se, že by spěchal na frontu. Spíš se těšil na šopování. Kdyby začali mobilizovat u nás, ti chytřejší berou kurz směr západ. Ti blbější zůstanou, protože budou mít strach, že kdyby vzali roha, ti vyčůranější by jim okamžitě vyrabovali, co nestačili odnést. Realita doby. Tak jaké přiznání?

F. Kusák 22.9.2022 7:08

Ano, to je tvrdá realita.

J. Ganaur 22.9.2022 8:14

Popsal jste se věrně!:-P:-P:-P

D. Hrubý 22.9.2022 8:45

No podle odpovědi bych řekl, potrefená husa a vyčůranej budete spíš vy. Je pravidlem, že místní exoti bez názoru si vystačí s urážením. Hele kolik vám za tu exhibici debility platí? Nebo to děláte gratis?

L. Novák 23.9.2022 11:12

Český buran. I podle jména. :-)

P. Hatina 22.9.2022 1:19

V tom se obávám že se Putinovi odpůrci dopouštějí naivního omylu, který by se stoupencům západní politické korektnosti ani stávat neměl.

Totiž, že by snad vůbec záleželo na tom, jak Putin označil válku na Ukrajině - i když jí říkal "speciální operace", pořád to byla a je válka se vším všudy.

Tedy i s tím faktem, že až Putinovi dojdou připravené jednotky, tak vyhlásí mobilizaci pro doplnění rezerv. Což tedy věděli i ruští občané, a ti kteří nechtěli podporovat Putinův režim, a bojovat za něj do roztrhání těla, už z něj včas odešli.

Ti kteří zůstali , mlčky souhlasili s tím, že za gosudara Putina a matičku Rus bojovat budou. Nakonec, když to srovnáme historicky s námi za c.k. Rakouska platilo čéský foják dobrý foják, i ti bojovali za císaře pána udatně.

K. Pavlik 22.9.2022 0:16

Dobry clanek -jen jeden problem.

Proc si autor mysli ze Putin stale lze? Rozumne vysvetleni: Musi neco napsat naprosto antiPutinovskeho aby mu to otiskly.

On to Putin nema jednoduche, bohuzel veril sebrance generalu ktera si rikala generalni stab - asi by je mel nechat vsechny postrilet- a ted resi prusery z toho vznikle.

Jak se sakra jmenoval rimsky cisar ci obcan ktery vyhral vsechny valky krome te posledni? No holt starnu a pamet neslouzi.

F. Žůrek 22.9.2022 0:30

Ano, Ceasar není Putin, ale je to Rasputin.

J. Kostelanský 22.9.2022 0:52

Osobně si myslím, že za tu válku-neválku, kde se nic moc neděje, může Putin. Ale ne v tom smyslu, jak si to většina lidí myslí.

Putin nešel na to západním, kovbojským stylem. Když Američané nebo Britové na nějakou zemi útočí, tak nejdřív zcela zničí infrastrukturu země. Jako první za oběť padnou elektrárny a energetika vůbec. Spolu s nimi pak mosty, tunely, důležité silnice a železniční uzly. Rusové doteď nic z toho nedělali, resp. už nějakou infrastrukturu ničili, pak nikoli výběrově, nikoli plošně.

Bylo bizarní, že Ukrajina, která byla ve válce s Ruskem, začala v létě přes Bulharsko ve velkém vyvážet elektřinu do západní Evropy. Podstatní část z té elektřiny přitom pocházela ze Záporožské jaderné elektrárny u Energodaru, kterou mají v rukách Rusové.

Kdyby Rusko vedlo na Ukrajině válku v západním stylu, tohle by nikdy nebylo mohlo stát. Jak jsem již napsal, tam se válka začíná zničením energetické infrastruktury dobývaného státu.

Zkrátka Putin chtěl - na rozdíl od svých generálů - vést takovou "soft" válku, jestli se to o válce vůbec dá říct. Není to Rusko, kdo ten konflikt stupňuje. Rusko se jenom přizpůsobuje aktuálnímu vývoji na frontě. Ale tohle není moc dobrá taktika na vítězství ve válce.

P. Labaj 22.9.2022 1:23

Souhlas. Ale dostanete kartáč.

Já si myslím to samé. Ale když jsem někde zmínil, že je zvláštní, že Rusové nechají běžet třeba tu velkou Zaporožskou jaderku, jejich mobilní sítě, nebo že dokonce Ukrajině (tedy svému nepříteli) dodávají plyn, tak jsem byl označen za rudého noka. Přitom to jsou jasné a mnohokrát ověřené zásady vedení války - omezit nepříteli zásobování energií, municí, zbraněmi, komunikaci a obecně mobilitu.

Já se v tomto konfliktu citově neangažuji za žádnou ze stran, tak si můžu dovolit luxus myslet si, co si opravdu myslím. A ne si myslet jen to, co si musím myslet.

R. Langer 22.9.2022 5:26

Já to vidím úplně stejně. A je nás víc, ale zdejší bolševici z Brusele (řízení celou dobu Putinem) to nemohou rozdýchat. ;-D

V. Němec 22.9.2022 6:53

Pane Kostelanský, ušetřil jste mi psaní. Jsem, sice už jen teoreticky, kapitán v záloze, spojař a chtěl jsem napsat něco podobného. Ten začátek byl až tragikomický. Kilometrové kolony vojska na silnicích, do kterého se jako na střelnici strefovali. Špatná výzvědná příprava, mysleli si, že je budou vítat květinami nebo tak nějak po Československu (sám jsem to zažil, vojákům na tancích jako student nadával - žádný po mě nezačal střílet), ale byl tam předem připravený, po zuby ozbrojený protivník, ideologicky nacionalisticky proti Rusům řádně zpracovaný. Od toho se to odvíjelo dál, obránci s živými štíty, s kontinuálně doplňovaným arzenálem, ani ten přísun zbraní nebyl likvidovaný.

Mezitím se mezi válčícími stranami přepravují obchodní komodity jako by se nechumelilo (nestřílelo). Německý kancléř má s Putinem "srdečné rozhovory" po telefonu, ale posílá proti němu další zbraně. Režisér všeho USA dosáhly konečně ekonomického oslabení Evropy, ale američtí astronauti vyletěli s ruským kosmonautem z Bajkonuru k ISS (což je dobře).

Každá ze dvou předešlých velkých válek začala jinak, než ta předchozí. Možná, že jsme toho svědky. Jen je otázka, bude-li komu vyprávět.

F. Kusák 22.9.2022 7:17

Tak dosud všechny diskuzní příspěvky, které jsem tady četl, odráží i mé názory. Abychom nakonec mezi těmi poraženými nebyli hlavně my, bývalé sovětské satelity spolu se Zelenského Ukrajinou.

A. Stárek 22.9.2022 7:21

Vy prostě ruskou neschopnost, hloupost, všeobecné lhaní všech všem a z toho plynoucí úpadek ve všech oblastech života, včetně válčení, považujete za Putinův záměr, vyvolaný jeho ohleduplností k Ukrajině. "Soft válka". Tvl. Řekněte to Ukrajincům do očí.

J. Kostelanský 22.9.2022 8:25

Srovnejte si to s tím, jak Amíci válčili "v Kosově". Nejdřív dlouho bombardovali Bělehrad.

P. Pilík 22.9.2022 9:16

Rudá a později Sovětská armáda vítězila vždy jen tehdy, když měla drtivou převahu. Na lidech i třeba v tancích. Proč asi bylo v SSSR za 2.sv 20 milionů obětí a v Německu jen 7 milionů? Útočilo se s heslem Nas mnogo a jak vzpomínají němečtí pamětníci, často ustupovali, když jim došly náboje. Tím byl pověstný hlavně Koněv, na jeho úseku fronty bylo 2x více padlých než u Žukova. A Ukrajinci byli navíc připraveni a od Američanů měli informace, jak, kdy a kde Rusové zaútočí a tak je u Kyjeva čekali a tato operace skončila úplným fiaskem. A že by se v Praze v 68. nestřílelo? Jak kde, v Karlíně bylo riskantní v noci vyjít na ulici.

L. Kuča 22.9.2022 22:20

Mám jisté podezření, že ruská armáda je jednak v takové kondici, že likvidací infrastruktury dobývaného státu by si sama přivodila řadu problémů, neboť ji vzásadě sama využívá, bez ní by byla v ještě horší situaci. Druhá věc je ta, že toho do jisté míry ani není schopna, už kvůli organizaci ukrajinské obrany, obzvláště PVO, která téměř nepustí ruská letadla do vzduchu, ale i západními informacemi dobře vyživovaná obrana proti artilerii a vůbec čemukoliv odpalovanému z pozemních stanovišť. To je ovšem z velké části moje spekulování zpoza stolu, v relativním bezpečí a zajištění.

Samozřejmě faktor původního očekávání 'vítání osvoboditelů květinami' a naprosto hladký průběh jako v případě obsazení Krymu tímto naprosto nevylučuji, ale svědčí to o hrubě nedbalém sběru informací o náladách obyvatelstva.