26.5.2022 | Svátek má Filip


MIGRACE: Záchytné tábory v Africe?

30.6.2018

Jde o obtížný problém? Ale kdepak… Jak se říká, kdo chce, hledá řešení, kdo nechce, hledá důvod, proč to nejde. A proč naši europoslanci nenavrhnou komisi něco konstruktivního. Stále nám vyčítají, že jenom kritizujeme, ale nic nepřinášíme. Tak což třeba…

Kdybych seděl v Bruselu jako poslanec, tak bych navrhl třeba toto:

Jednoduchý plán. Na jihu Libye vybudovat v poušti letiště, jižně od města Al Quatrun. Tam zřídit velký záchytný tábor, nebo dva, tři, podle potřeby. Nebyl by to žádný problém. Hned vedle je totiž silnice TAH 3, která lokalitu spojuje přímo s Tripolisem. Letiště a tábor by měly velmi výhodnou polohu. Je totiž nedaleko od hranice Libye se zeměmi, ze kterých migranti na pobřeží proudí. Tedy z Nigeru, Čadu a Mali (přes Alžírsko). Odmítnutí, internovaní ekonomičtí běženci by to odtud neměli „domů“ daleko… poté, až by pochopili, že se do Evropy prostě nedostanou. Tábory by se postupně vyprazdňovaly a na volná místa by bylo možné transportovat odmítnuté migranty z Německa, Francie a dalších zemí. Pak bychom se divili, jak rychle by příval uprchlíků z Afriky ustal.

Tábor by byl pochopitelně pod kontrolou EU a OSN, což by zaručilo, že s migranty bude zacházeno lidsky a bude jim poskytnuta nezbytná péče.

Možné námitky? - Bylo by to drahé. Nesmysl. Ve srovnání s miliony eur, kterou Evropu stojí běženci každým týdnem, by to bylo vpravdě za babku.

Druhá námitka. V Libyi jsou v současnosti dvě vlády. Jedna v Tripolisu, akceptovaná OSN, a druhá, povstalecká, v Benghazi. (Ta třetí, islamistická už je prakticky zlikvidovaná.) Dohodnout se s oběma vládami nemůže být žádný problém. Evropská unie je mocná a má dost peněz na to, aby obě vlády náležitě inspirovala. A pokud se nemýlím, jižní region Libye je pod kontrolou vlády v Tripolisu. Navíc evropské země poskytují africkým zemím nemalou finanční pomoc. Pokud by tyto země odmítly spolupracovat a přijímat zpět uprchlíky, asi by stačilo prostě zavřít kohoutek… anebo jim nabídnout ještě o trochu víc.

Největší problém bude asi v tom, že pokud by západoevropské země rychle akceptovaly nějaký takovýto plán, přiznaly by fakticky svoji neschopnost.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!