3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


MIGRACE: Saúdové to umí

3.8.2017

Proč tedy nedokáže řešit nelegální migraci Evropská unie?

Je tento titulek myšlen vážně? To se máme něčemu učit od totalitní monarchie a největšího sponzora ultrakonzervativního islamismu? Ano

V ochraně svých hranic a - světe, div se - i při vyhošťování náboženských extremistů může jít Evropě Saúdská Arábie skutečně příkladem.

Jak nekončí příval muslimských ekonomických migrantů do Evropy, příznivci migrace pomalu mění rétoriku. Místo zjevné lži, jak nám migrace ekonomicky a kulturně pomůže, začínají říkat, že ji nelze zastavit. Je to náročné, pobřeží členité apod. Opět lež.

Stačí se podívat na mapu a porovnat. Středozemní moře oddělující severní Afriku od Evropy je mnohem širší a bouřlivější než Rudé moře oddělující východní Afriku od Saúdské Arábie. Rudé moře je úzké, teplé, hodně slané takže i dobře nese. Není bouřlivé, na severu je uzavřeno Suezem, na jihu Džibutskou úžinou. Kousek naproti Saúdské Arábii leží Egypt, Súdán a Eritrea.

Proč tedy nemíří migranti kratší a pohodlnější cestou do Saúdské Arábie? Do země s podobným klimatem, zvyky, jazykem, písmem i vírou? Navíc do nesmírně bohaté země, která doslova neví, co s penězi?

Je to jednoduché, jejich záměr by nevyšel a všichni to vědí. Od migrantů po pašeráky. Aby někdo něco přestal dělat, musí se mu to přestat vyplácet. Zde je nejdůležitější takzvaná sdílená zkušenost. Všichni relevantní hráči vědí, že saúdské úřady by pašeráky zavřely, jejich lodě zabavily a nelegální migranty poslaly zpátky. Proto se o ilegální migraci ani nepokouší. Vůbec to neznamená, že u celého saúdského pobřeží jsou tisíce hlídkových plavidel nebo že Saúdové po každém na hranici střílí! Vůbec ne, nic takového není potřeba. Úplně stačí jistota, že saúdské úřady ze sebe nenechají dělat blbce a vynutí dodržování své suverenity. Jak říká nesmrtelná hláška z jednoho staršího českého filmu: „Oni si to ti chlapci mezi sebou řeknou.“

A ještě něco. Saúdská Arábie jen za letošní rok vyhostila zpět do Pákistánu čtyřicet tisíc lidí. Údajně pro náboženský radikalismus. Nevím, zda to byli i na saúdské poměry radikalisté, zda vyznávali nějakou jinou versi islámu než král nebo zda je to jen záminka a znelíbili se něčím jiným. Ale deportováni byli. Jak je možné, že Saúdové dokáží deportovat desetitisíce lidí a státy EU nedokáží deportovat ani jednotky evidovaných džihádistů a raději je nechají páchat další atentáty a vraždit Evropany?

Když se chce, tak to jde. Prostředky a metody jsou. Lídrům EU však chybí vůle.