17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


Diskuse k článku

MIGRACE: Prosperita díky uprchlíkům? Zatím jen vize

Uprchlíky bychom měli uvítat s otevřenou náručí, protože jejich pracovní síla bude důležitým příspěvkem k budoucí prosperitě. Tak zní jeden z komentářů k probíhající uprchlické vlně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Tesař 21.10.2015 23:39

Zkušenosti Švýcarsko

Švýcarský Basler Zeitung ze dne 10.12.2014, tj. dlouho před tím, než se začali do Řecka a Itálie plavit uprchlíci po tisících, napsal:

V roce 2012 byla drtivá většina imigrantů závislá na sociálních dávkách, konkrétně podle zemí: Eritrea 91%, Turecko 89%, Sýrie 87%, Írán 84%, Srí Lanka 75%, Čína 69%.

Švýcarsko je důkaz, že imigrace z těchto zemí není přílivem pracovní síly, ale pouze přílivem pobíračů sociálních dávek.

http://bazonline.ch/schweiz/standard/Aus-Asylanten-werden-Sozialhilfefaelle/story/19937027

P. Vaňura 21.10.2015 21:06

Realita ve Francii, Švédsku, Nizozemí a částečně

i v Německu ukazuje, že imigrace z třetího světa je pro Evropu naprostou pohromou, kterou ZATÍM překonávají jen dvě světové války.

J. Schwarz 21.10.2015 15:18

Teda né že by

nápad řešit vlastní problémy imigrací byl zrovna blbej, to vůbec né. Západní společnosti opravdu materiálně velmi zbohatly, když zapojily do výrobního procesu ženské z nichž mnohé mohou být velmi přínosné ve vědě, zdravotnictví, školství, obchodě... Výchova dětí je nákladnou investicí, mnohem výhodnější je dovézt už hotové, vybrané, zdravé a kvalitní jedince - mohu jim totiž "tržně" nabídnout mnohem lepší materiální a pracovní podmínky než mateřská země. Problémem je,  že kvalitní jedinci z kompatibilních kultur došli a dováží se póvl, pod taktovkou dobroserů se mu dokonce úmyslně dává přednost! Je přece naší  "křesťanskou povinností /sic / pomáhat "potřebným". Mám zato, že v Evropě / i USA / tak před 50-ti lety platila rozumná vyváženost - ženy pracovaly, ale existoval rozdíl mezi nimi a muži / ženy nepracovaly v bojových jednotkách, při ražbě v dolech... /, jiné "sexuální orientaceů si nikdo nevšímal pokud nebyl postiženým sexuálně obtěžován,  i jiné menšiny si mohly žít po svém pokud se uživily a nekradly... jenže pak šlo všechno do extrému. Feministky prosadily "právo" žen pracovat všude, dokonce se i nacpat do britských pánských klubů - přitom titíž co uzavřenost pánských klubů ženám kritizovali coby diskriminaci otevřeně jásají, když se objevují hotely a zařízení "jen pro ženy" aby tam byly dámy chráněny před vlezlostí mužů. U sexuálních menšin je za "lidské právo" prohlašováno právo exhibovat na veřejnosti, za fašismus je označován projev znechucení těmito exhibicemi. Za toleranci je prohlašováno umění akceptovat  absolutně netolerantní menšiny, pokud se rekrutují z pokud možno exotických a vzdálených civilizačních okruhů. Takový západ ale není "pokrokový", nýbrž dekadentní  a pokud se nevzchopí půjde spolu s Frau Merkel i Frau Netzer do (_!_)

T. Kočí 21.10.2015 14:06

poslední

tři slova jsou pravda

R. Langer 21.10.2015 12:45

Aha,

tak ony prý "nejsou zkušenosti"...

No, to bych ani neřekl. :-P

J. Lepka 21.10.2015 11:20

Zkušenosti jsou !

A dokonce již stovky let. A ta etnická skupina se dosud neasimilovala v žádné Evropské zemi, stále vytváří selektované komunity a stále vyžaduje a vynucuje ohledy a výhody.

K. Janyška 21.10.2015 10:01

Nic takového není možné ! Museli by být posilou a ne

přítěží ve všech směrech, zejména středověkými návyky a pravidly chování... Dzp.

M. Pivoda 21.10.2015 9:45

Zkušenosti sice neexistují, ale zdravý selský rozum ano

Holub: "Uprchlíky bychom měli uvítat s otevřenou náručí, .... Uprchlíkům je třeba zabránit v cestě na Západ ... Rozhodnout, kdo má pravdu, je mimořádně obtížné, protože zkušenosti s takovou vlnou uprchlíků neexistují."

Zkušenosti s úrovní technologické nezaměstnanosti, která dnes už klepe na dveře, také neexistují.

A přitom ta druhá neexistující zkušenost bude mít řádově větší vliv na naši společnost, má totiž řádově vyšší potenciál. Ledaže bychom se vrátili ke starým způsobům práce. Ruku na srdce, občané: Kolik z vás je dnes ochotno vyhodit svou pračku na prádlo a místo ní zaměstnat ruční pradlenu (například ze Sýrie)?

Motivace pro přijetí uprchlíků musí tedy pramenit z jiného zdroje poznání, než z očekáváného budoucího zvýšení národní prosperity.

J. Vintr 21.10.2015 10:47

Re: Zkušenosti sice neexistují, ale zdravý selský rozum ano

Předně ne uprchlíci, ale VETŘELCI. Problém s nimi není primárně ekonomický, ale BEZPEČNOSTNÍ. Problém je ovšem velmi slabé slovo, hrozí doslova katastrofa obrovských rozměrů.

Z. Lapil 21.10.2015 9:34

Kecy v kleci

Mluvíte o zemích, kde je bůhvíkolik nezaměstnaných, část z nich neazměstnatelná. Přinejmenším legálně, tj. za minimální mzdu. Připadá vám možné, že někdo zaměstná příchozí, kteří nejen že neumějí jazyk, ale ani číst? Nic proti, já v Arábii taky nepřečtu ani nápis na obchodě, ale taky si nemyslím, že bych tam byl příštích několik let schopen dělat něco víc než naprosto nekvalifikovanou práci.

P. Zinga 21.10.2015 9:08

Doporučil bych

zabývat se uplatněním v Německu dlouhodobě usazeným "Mohamedánům": jejich "úspěšnost" v základním vzdělávání a jejich "úspěšnost" při hledání (?) práce, co by nekvalifikovaná pracovní síla. Já dělal v Německu desetiletí a ve svém okolí jsem neměl žádného mladého "Mohamedána". Z Afriky či Asie ano, většinou s pozitivní zkušeností. Ale to byli křesťané, alespoň formálně.

Minulý týden informoval německý tisk o soudu s manžely, kteří uškrtili svou dospělou, už v Německu narozenou dceru. Přitom to byla "úspěšně integrovaná" rodina...

F. Matousek 21.10.2015 11:37

Re: Doporučil bych

Nejspís si nasla prítele krestana ? A to se v muslimské rodine trestá.  Zatím se hovorí jen o stránce ekonomické.

Vsak ceká nás katastrofa  BEZPECNOSTNI  !!!

Presne tak, jak zde v príspevku píse pan Wintr.

P. Čulík 21.10.2015 8:30

Můj sedlácký rozum to nechápe!

Když budeme živit, šatit a ubytovávat pologramotné lidi a oni se budou flákat po ubytovnách, to v lepším případě, nebo po ulicích, tak zvýšíme výrobu jídla, šatstva, mobilních buněk a zaměstnáme spoustu učitelů. Prý to zvedne HDP! Toho se najím?

Dobře, a kdo to zaplatí? My, ze svých daní.

A kdy se nám ty náklady vrátí? Co oni budou umět řekněme za 3 roky? Blbě jazyk, asi budou schopni (ale ochotni?) zametat ulice nebo prodávat noviny nebo co?

A na to tu už máme spoustu lidí bez práce, kteří se do takovýchto zaměstnání nehrnou a mám intenzivní pocit, že oni jenom rozšíří jejich řady, protože raději budou také brát podporu. Vždyť sem šli s představou, že je tu čeká ráj na zemi a ono jenom koště.

Tak se naserou a vezmou si alespoň ty panny:-)

J. Vintr 21.10.2015 8:34

Re: Můj sedlácký rozum to nechápe!

Kdyby se jenom flákali a nechali se živit, tak by to bylo ještě moc dobré. Vemte ale jed na to, že je to flákání brzo přestane bavit a začnou dělat nějaké lumpárny ...

J. Schwarz 21.10.2015 15:25

Re: Můj sedlácký rozum to nechápe!

takhle "zvýšit HDP" a tedy i prosperitu jsme mohli dávno i bez imigrantů - prostě vyrobit spoustu zboží a pak to spálit. Do HDP započítat výrobu a pak i benzín na polití, popřípadě výdaj na hasiče a dekontaminaci okolí skládky kde by se zboží pálilo.

J. Kavalír 21.10.2015 15:58

Re: Můj sedlácký rozum to nechápe!

Fungovalo by to sice úplně stejně, ale stát by těžko občanům vysvětloval, že se kvůli tomu zadlužuje. Vyšší daně by to neřešily, protože by o to klesla kupní síla obyvatel, takže nezbývá než to zadlužování. Tak totiž současné ekonomika funguje. Peníze neslouží jen jako prostředek směny, ale stále více jako předmět spekulací za účelem získání peněz těch, co budou mít horší odhad. Výroba zboží běží, ale za peníze potřebných na nákup výrobků se z části nakupují stále dražší akcie, opce a burzovní indexy. Chybějící hotovost si pak musí někdo půjčit a dát do oběhu.

J. Sinnreich 21.10.2015 7:50

Spravne etnikum

Problem je v tom, kdyz ve statistikach figuruji Bulhari, nebo Rumuni. Z valne vetsiny se pod temito pojmy skryvaji cikani s bulharskym ci rumunskym pasem, tedy prislusnici EU.

J. Kočí 21.10.2015 7:20

Pozitiva už přece jsou

Každý migrant potřebuje jíst, někde bydlet, oblékat se. Tím se zvyšuje domácí spotřeba - ano, začíná vám to docházet - i HDP potom roste. Tak jak to, že nepřispívají. :-)

T. Novotný 21.10.2015 8:21

Re: Pozitiva už přece jsou

Pokud si na to ti migranti nevydělají sami a jsou na sociálních dávkách, tak se stejný růst spotřeby a HDP dá zajistit tak, že se ty věci budou vyrábět, kupovat a vozit do spalovny. A nejspíš by to bylo i levnější a ještě by to vyrábělo teplo. A proč se to tak už nedělá? Protože je to ekonomicky blbost. A tím že se živí migranti, se musí vzít peníze plátcům daně a tím se sníží i jejich spotřeba a HDP se v konečnym součtu nezvýší.

L. Florner 21.10.2015 8:28

Re: Pozitiva už přece jsou

V takovém případě bychom mohli přestat pracovat všichni, zůstat na sociálních dávkách a HDP by nám roslo jedna radost.

Vtip je v tom, že pokud je ta spotřeba dotována státem, tedy jeho sociálními výdaji, je růst HDP zatížen buďto dluhem, zvyšováním daňové zátěže nebo omezováním jiných investic (přičemž zvýšení daní je de facto omezením investic), které by mohly ekonomický růst skutečně podpořit. Investice do sociální oblasti jsou sterilní, pokud nepodporují další návratnost. Za návratnou investici by se dala považovat investice do podpory rodin a vzdělávání (jazykového, sociálního a odborného), protože v jejím případě je jistá pravděpodobnost, že takto vzdělaní lidé se budou zapojovat do skutečné ekonomiky a jejich práce bude generovat přidanou hodnotu. V případě podpory rodin jde zase o rozšiřování počtu budoucích daňových poplatníků. Sterilní investicí jsou naopak různé sociální dávky "na přežití", přičemž od určité výše jsou dokonce kontraproduktivní, protože motivují jejich uživatele spíše k setrvávání v sociální síti, než k hledání práce a zvyšování kvalifikace (navíc v místním podání umožňují, aby se na nich hojili různí "podnikatelé").

 

Do budoucna by bylo, i vhledem k uprchlické vlně, vhodné jednotlivé investiční a neinvestiční sociální dávky vzájemně podmínit. Kupříkladu tím, že aby příjemce mohl obdržet státní sociální podporu, musí navštěvovat (a prokázat výsledky) ve (státem hrazených) odborných, sociálních a jazykových kurzech (ne některého z nich, ale uceleného systému) a vykonávat pracovní praxi (např. v rámci městských služeb nebo kdekoliv, kde by neztratil nebo naopak získal pracovní návyky). Dokud se tak dít nebude (a to nebude, protože výchova člověka přeci ničí jeho jedinečnost a z Brusele bychom to pěkně schytali), budou sociální výdaje vždy jen brzdou růstu HDP.

I. Schlägel 21.10.2015 8:46

Re: Pozitiva už přece jsou

Vás disciplína jménem ekonomie minula o celá světelná léta.

J. Vintr 21.10.2015 15:56

Re: Pozitiva už přece jsou

Disciplína jménem ekonomie se hlavně míjí o celá světelná leta s realitou ...

B. Volarik 21.10.2015 6:09

třeba ještě nestihli překonat jazykovou bariéru

Tzv. uprchlíci to mají přece mnohem blíž do sousedních zemí jako třeba Saudská Arabie, Kuwait, Abu Dhabi...atd.... tam by s žádnou jazykovou bariérou potíže neměli. I náboženství je tam stejné.

Proč je nehnat svinským krokem tam, kam patří?...t.j. do arabských zemí?!

I. Schlägel 21.10.2015 8:47

Re: třeba ještě nestihli překonat jazykovou bariéru

Zhoršil by se tamější genofond ;-)

T. Kočí 21.10.2015 14:15

Re: třeba ještě nestihli překonat jazykovou bariéru

aby překonali zvukovou barieru!

J. Vintr 21.10.2015 2:31

Jedna nepřesnost

ti uprchlíci nevytvoří jen "enklávy chudoby a násilí". Celá Evropa bude za pár let díky nim enklávou chudoby a násilí ...

P. Dvořák 21.10.2015 2:46

Re: Nejedna nepřesnost

Celá Evropa, kromě uprchlických enkláv, bude za pár let kontinentem chudoby a násilí ... neboť i ti zbídačení bývalí obyvatelé Evropy budou stále nuceni do těch enkláv cpát sociální dávky a další "pomoc" vrchem-spodem.

J. Kanioková 21.10.2015 2:28

Vize ??? Z nouze ctnost??? Prachsprostá lež !

"Říkat, že přistěhovalci přinášejí nové podněty ekonomice, je v každém případě z nouze ctnost."

Četla jsem, že podíl VŠ Syřanů asi 6 %. Je nepochybné, že většina vzdělaných Syřanů odešla už dávno. A to je Sýrie, která byla poměrně solidně dost moderní, i relativně sekulární stát. Jinde je to podstatně horší. Velká část migrantů je negramotná, mezi Afghánci je jich snad polovina, a navíc většina gramotných Arabů totiž zná jenom arabskou abecedu, nikoli latinku, takže... Většina z nich není schopna se domluvit v jiném jazyce než ve svém rodném. Pár se jich začlení a snad najdou práci přiměřené jejich kvalifikaci, ale jaké to bude procento.. je zřejmé..

Takže "zisky" z jejich přijetí ??? Jen rostoucí výdaje, No-Go zóny a stoupající naštvanost domácích. I stoupající zločinnost, o čemž je na netu dost důkazů.. Integrace selhává a multikulti je totální fiasko. Vznikne paralelní společnost, což už leckde v Evropě je díky sebevražedné koncepce „politické korektnosti“

Volební matematika bývá neúprosná, takže doufám, že se to pořádně projeví. Jestli to bude pro nás (mimo migrační téma) dobré, uvidíme. Volebně se to určitě projeví v celé Evropě.. kéž by přišla garnitura politiků, a přičinila se o co nejrychlejší revizi tzv. "lidských práv" a azylové politiky. Jen aby už nebylo příliš pozdě..

J. Sinnreich 21.10.2015 7:53

Re: Vize ??? Z nouze ctnost??? Prachsprostá lež !

Volebni matematika je neuprosna. Do te doby, kdy tito nove prichozi pujdou jako novi obcane k volebnim urnam.