28.11.2021 | Svátek má René


MIGRACE: O čem se mlčí

9.9.2016

V uprchlických táborech jsou znásilňovány ženy a děti

Minulý týden přinesla FTV Prima reportáž z Calais, z tzv. džungle, o sexuálním násilí na ženách a dětech v tomto samozvaném imigračním táboře. Socialistou Hollandem vedená Francie přes opakované výzvy odmítá nastolit pořádek.

Tam, kde nejsou pravidla a zákon, přichází chaos s nepořádkem. Přes dva tisíce stará věta, která by mohla být tesána každý den do kamene. Když se mě nedávno ptali francouzští novináři po návštěvě v Calais, co tomuto táboru říkám, přiznal jsem, že jsem nic horšího během cest po Evropě neviděl. Snad některá místa na Balkáně a v Řecku. Nicméně největší strach a beznaděj jsem cítil v džungli v Calais.

Mnoho věcí, které od lidí vyslechnete při setkáních v různých zařízeních pro migranty i mimo ně, lze jen těžko ověřit. Nicméně příběhy žen v Itálii i na Maltě jsou si natolik podobné a popisují velkou spoustu detailů, že je nepravděpodobné, že si je vymyslely.

Například o tom, jak byly svými pašeráky z řad Islámského státu v Libyi zotročeny a měsíce znásilňovány, aby si některé z nich vydělaly na cestu do Evropy, a totéž je potkalo znovu na lodích během plavby s tím, že ani přítomnost členů rodiny nebo manžela tomu nezabrání. Pašeráctví ničí hodnotu člověka a jeho lidskosti a dělá z něj zboží a kusy jako z dobytka. Smrt člověka a jeho intimita v tomto zdegenerovaném světě bez pravidel nic neznamená.

Calais 1

Řada žen a dětí žijících v džungli se setkala se sexuálním násilím. (Tomáš Zdechovský)

Problém Calais se sám nevyřeší

Podobně jako když mi vypravuje jeden z pracovníků neziskové organizace působící v Calais, že je zde řada žen a dětí bydlících v džungli nucena k prostituci. Pašeráci chtějí za převoz do Anglie jednoho člověka 5000 eur a víc, přičemž za jeden sexuální styk inkasují částky mezi 5 až 10 eury. A když tuto několikatisícovou částku dají dohromady, řada z nich je natolik naivních, že pašerákům peníze odevzdají a chtějí být převezeni do Velké Británie. Ale tam se nikdy nedostanou.

Většina těchto migrantů skončí na první hraniční kontrole, kde je převaděči „předají“ do rukou pohraničníků a zmizí s penězi. Policie je pak po zadržení a výslechu propustí a oni se vrátí zpět do džungle. Osobně převaděčství a parazitování na těchto lidech považuji za nejodpornější zločin a jsem pro jeho tvrdé trestání nejen odnětím svobody, ale i propadnutím veškerého majetku. Jsou to obchodníci s životy lidí a v mnoha případech i se smrtí.

Znásilnění je jedním z nejčastějších důvodů psychických problémů a frustrace příchozích vedoucí k sebepoškozování nebo násilí. A tak se spirála roztáčí. Ve všech debatách jako by se zapomínalo na to, že ženy a osamocené děti přicházející do Evropy si prošly peklem, které ale na území Evropy nesmí pokračovat. Proto je nutné na Francouze tlačit, aby „tábor“ džungle v Calais okamžitě zrušili a ty, kteří páchají sexuální násilí a živí se převaděčstvím, okamžitě zavřeli.

Calais 2

Uprostřed tábora najdete výstavu slzných granátů použitých při potlačování bojů v táboře. Prý mají všem připomínat, že v táboře má být pořádek... (Tomáš Zdechovský)

Není čas na naivní politiku

Ano, je třeba si nalít čistého vína a otevřeně říci, že většina lidí, kteří se dávají do rukou převaděčů, jsou negramotní nebo málo vzdělaní. 6 z 10 příchozích umí špatně číst a psát. Věří různým nesmyslným slibům a nedokáží si informace ověřit. A to je informace, která při debatě o těchto lidech velmi často chybí. Právě i to může být jeden z hlavních problémů při jejich neregistraci. Takto jsou doslova ponecháni na pospas různým zločinným bandám, které si s nimi dělají, co chtějí.

Calais určitě není jediným místem, kde se podobné věci odehrávají. Proto bychom měli začít o problémech znásilňování migrantů a jejich nucené prostituci otevřeně hovořit. V případě, že to neuděláme, očekávejme výsledky tradičních stran podobné těm v Německu. Dnes není čas na naivní politiku některých západoevropských států, ale na politiku systematickou, jasnou a především racionální, která musí ukázat, že Evropa chce pomoci skutečným uprchlíkům a sexuální násilníky a převaděče bude tvrdě trestat.

Případ znásilnění nezletilých chlapců z března 2016 se objevil v mnoha zahraničních, především bulvárních, médiích:
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/calais-jungle-refugee-children-being-raped-in-camp-aid-workers-claim-a6912711.html
O problému sexuálního násilí v Calais na France 24:
http://www.france24.com/en/20150914-women-migrants-calais-jungle-plight

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.