Neviditelný pes

MIGRACE: Neschopnost, nebo úmysl?

7.3.2016

Podívejme se na migraci větším nadhledem: Řecko zase krachuje a zoufale potřebuje trumfy pro vyjednávaní s EU. S Tureckem Unie dlouhodobě vyjednává, ale i ono chce mít něco v ruce. Stejně jako Řecko - běžence.

Řecko je opět v nezáviděníhodné situaci. Do konce března má zaplatit splátky, na které ale nemá. Sice by mohlo dostat peníze ze slíbené pomoci, ale to by muselo nejdříve pěkně hluboko zaříznout do důchodů a to se mu ale vůbec nechce. A navíc, snaha Atén zaplatit svůj dluh je podobná snaze malého dítěte přelít moře kyblíčkem do rybníčku na pláži. Prostě to nejde.

Ale jaký argument, kromě toho, že vystoupí z eurozóny, by mohlo Řecko proti neústupné Angele „Dluhy Neškrtáme“ Merkelové použít? Ano, jsou to běženci. V podstatě si lze představit scénář, kdy by Atény vyměnili seškrtání svého dluhu výměnou za uzavření proudu běženců do Evropy. Mutti Angela „Přijďte Všichni“ Merkelová by si určitě oddechla, kdyby do její šíré náruče letos nedorazilo zase přes milión vyžíračů sociálních dávek. A Řecko by to určitě zvládlo, kdyby se mu chtělo. Má flotilu přes sto bojových lodí a velmi velkou armádu, s tím by nebyl problém nakládat migranty na moři a expedovat je zpátky do Turecka. Jenom by se muselo chtít. Otázkou je, nakolik je tento scénář zřejmý Německu místo Řeků, když začalo vyjednávat s Tureckem.

Podívejme se teď z Řecka kousek na východ, do Turecka. Ani tam by nebyl problém ohlídat svoje pobřeží. Je jenom pár řeckých ostrovů, které jsou atraktivní jako destinace pro pašeráky lidí. I Turecko má velkou armádu, takže kdyby střežilo vybrané úseky pobřeží, nevyplave na moře ani nafukovací kachnička. Jenže to by se zase muselo chtít. Turecko je právem naštvané na EU za to, že ho už léta vodí za nos v rámci přístupových pohovorů. Prostě se cpe, kam nepatří, ale mělo se mu už jasně dávno říci: „Do EU se nedostaneš, i kdyby ses na hlavu stavělo, drahé Turecko.“ A teď vycítilo svoji šanci. Opět má v ruce trumf v podobě migrantů a tím Evropu beozstyšně vydírá. Uvidíme na sumýši, který se pořádá od pondělka, co všechno Turecko bude chtít výměnou za ostrahu hranic a především zpětné přijímání migrantů.

A pak tu máme státy V4, mezi nimi hlavně Slovensko a vlastně vůbec všechny státy. Kdyby se Řecku škrtal dluh, v rámci moudrých nařízení EU to zaplatíme my všichni, každý daňový poplatník v rámci celé EU, ať už platíme eurem nebo ne. Pro nás je určitě lacinější pomoci Makedonii a Bulharsku zastavit běžence už v Řecku. Jenom je důležité vždycky zdůraznit, že podporujeme celoevropské řešení, i když vlastně žádné není. To aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Však ono Řecko velmi rychle zkrotne, až bude mít na svém území 200 až 300 tisíc nechtěnců, kteří tam budou dělat binec a o které se bude muset starat. Jenom doufám, že to celé nedospěje tak daleko, aby se začalo střílet. Z tohohle pohledu platí pořekadlo o tom, kdo jinému jámu kopá.

A potom je tu poslední a velmi významný hráč – Rusko. Jednak může svým válečným úsilím v Sýrii radikálně zvyšovat počty běženců a tím i tlak na Turecko a druhak může - v případě, že migranti zvolí cestu přes Černé moře - tyto trasy účinně blokovat. Flotila NATO nemůže operovat v Černém moři bez souhlasu Rusů. Navíc by se mohlo stát, že se nechtěnci začnou ve velkém hromadit na Ukrajině, což by Rusům určitě nevadilo. Z mého pohledu je tedy Rusko jasný vítěz současné krize. Bohužel.

MartinTuma.blog.idnes.cz



zpět na článek