18.9.2019 | Svátek má Kryštof


MIGRACE: Nekompromisní statistiky

16.10.2017

O migrantech na německém trhu práce

Nejnovější data ze spolkových úřadů práce vyvracejí iluzi o jakékoli možnosti integrace a přínosu migrantů, kteří přišli do Německa z mimoevropských zemí v rámci masové vlny v posledních letech. Aktuální statistiky říkají, že:

- míra zaměstnanosti u Němců byla 67,4 %, zatímco u migrantů z mimoevropských zemí 20,8 %, migrantů ze Sýrie jen 15 %;

- míra nezaměstnanosti byla u Němců 5,5 %, u migrantů z mimoevropských zemí 47,4 % a u migrantů ze Sýrie téměř 62 %;

- míra osob pobírajících sociální dávky byla u Němců 7,2 %, u migrantů z mimoevropských zemí 61,4 % a u migrantů ze Sýrie dokonce 83 %!

Obrázek: Migranti na trhu práce v Německu (údaje v %)

SRN-stat

Poznámka:1) Afghánistán, Sýrie, Eritrea, Irák, Irán, Nigérie, Pákistán a Somálsko.
Zdroj: Bundesagentur für Arbeit.

Tato nekompromisní data vážně nabourávají nepodložené výroky německých politiků, že migrace přináší velký ekonomický přínos pro trh práce, resp. ekonomiku jako celek. Pro německou ekonomiku a státní rozpočet představují statisíce migrantů extrémní přímé náklady absorpce (a ty vyvolávají dodatečné náklady politické, sociální a obecně společenské), které výrazně převyšující jakékoli potenciální přínosy. Výdaje spolkového rozpočtu v souvislosti s migranty byly loni přes 21 miliard eur (tj. 7 % spolkového rozpočtu). Není náhodou, že sociální výdaje německého státního rozpočtu rostou v posledních letech výrazně rychleji, než ostatní rozpočtové výdaje a zejména než příjmy.

Tato data jsou varovná i pro nás. Vysoké migrační náklady povedou k tomu, že ve snaze ulehčit německému rozpočtu a ekonomice nebude polevovat snaha německých politiků o systém přesídlení migrantů do jiných zemí a že budou narůstat tlaky stanovit jakési povinné evropské sociální dávky, které budou v řadě případů vyšší než důchody či mzdy v chudších evropských zemích. To může mít na jednotlivé země – ČR nevyjímaje – dramatické dopady, už s ohledem na nižší životní náklady.

Institut VKPo operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.