2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


MIGRACE: Kvóty slouží jen špinavému byznysu pašeráků

17.8.2018

Jeden velký problém spojený s masovou ilegální migrací do Evropy se stále silně opomíjí a málo se zmiňuje. Proč asi? Ve hře je totiž ohromný balík peněz, který drží v ruce organizovaný zločin – pašeráci lidí.

Mnohé problémy spojené s masovou migrací do Evropy již byly popsány a v diskusích i médiích se omílají stále dokola. Nejčastěji mají charakter bezpečnostní, patří sem ale i vyšší nároky na sociální systémy evropských zemí i konec smíru v kontinentální společnosti a z toho plynoucí turbulence na politické scéně.

Byly popsány dokonce i problémy na straně zemí, odkud migranti přicházejí. Zpravidla jsou to totiž mladí, zdraví muži v plné síle. Staří, slabí, nemocní zůstávají. Odcházejí ti, kteří by měli pracovat na zvelebení vlastní země. A za cestu utratí své úspory.

O čem se ale skoro vůbec nemluví, je ohromný balík špinavých peněz plynoucích z převoznického byznysu. „Lodní lístek“ na pašerácký člun má stát kolem 3.500 eur (90 tisíc korun). To jsou v Africe ohromné peníze. Za to se tam dá rozjet docela slušné podnikání. Takto ale místo užití v dané zemi skončí peníze v kapsách pašeráků.

Jestliže se na gumový člun vejde řekněme 50 migrantů, tak 50 x 3.500 = 175.000 eur. To je 4,5 milionu korun. Náklady minimální, gumové čluny skoro nic nestojí. Stačí, aby vyjely pár set metrů od břehu a pak zavolat spřátelenou neziskovku. Čistý vývar odhadem 4 milióny za člun!

V řádech statisíců migrantů, jen loni jich bylo přes 200 tisíc, se dostáváme do stamilionů eur (miliardy v korunách) čistého zisku pašeráků!

A ptejme se, co se s těmito penězi děje a na co jsou používané. Rozhodně se s nimi nezvelebuje život lidí v Africe. Tímto způsobem jsou naopak uměle z Afriky odčerpávány a ještě více ji ekonomicky oslabují.

Jestli mají pašerácké gangy jen za pašování z Libye za poslední tři roky zisk v řádu miliard eur, koho mohou zkorumpovat, které sdělovací prostředky si mohou koupit a jimi ovlivňovat veřejnou debatu, kolik lobbistů a vysloužilých politiků si mohou najmout? Pašerácké gangy mají nyní k dispozici více peněz, než je rozpočet tajných služeb nebo policie mnoha členských států EU!

Na to nezapomeňme. Peníze plodí peníze. O tenhle zdroj příjmů se nebudou organizovaní zločinci chtít připravit. Migrační kvóty Evropské unie jim jenom nahrávají.

Autor je radní pro školství za ODS, Praha 4