23.5.2022 | Svátek má Vladimír


MIGRACE: Jak přistěhovalcům otrávit Rakousko

1.6.2018

Rakouská vláda v pondělí zveřejnila nové zásady přidělování sociálních dávek pro hospodářské migranty z Afriky a Blízkého východu. Cílem je snížit přitažlivost Rakouska.

Chceš peníze, tak se nauč hodnoty

Kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) a jeho koaliční partner Hans-Christian Strache (FPÖ) se netají tím, že chtějí přistěhovalce odradit. A jelikož vláda správně předpokládá, že hlavní důvod jejich směřování do Rakouska jsou materiální výhody, tak chce udělat rakouský sociální systém „méně přitažlivý“.

Proto se rakouská vláda rozhodla udělat něco naprosto přirozeného, a právě proto pro evropskou kastu dobromilů nepředstavitelného. Přistěhovalci budou jednoznačně hůře sociálně postavení než vlastní obyvatelstvo.

Vyplácení sociální podpory bude záležet na splnění několika podmínek. Kupříkladu ten, kdo nebude dobře mluvit německy, dostane o 300 eur méně. Bude-li to chtít změnit, tak musí v Rakousku přebývat aspoň pět let a ovládat němčinu minimálně na úrovni B1. Navíc musí absolvovat kvalifikačni kurzy, podepsat integrační smlouvu a úspěšně absolvovat hodnotový kurz.

To, jestli přistěhovalci tyto podmínky opravdu splňují, bude kontrolovat rakouský integrační fond, převážně financovaný vládními místy. Nejedná se tedy o nějakou na obě oči slepou dobročinnou organizaci.

V budoucnosti bude Rakousko rozlišovat mezi uznanými azylanty a osobami, které jsou v jejich vlastní zemi ohroženy. Druhá skupina nedostane žádnou sociální podporu. Totéž se týká i občanů EU, kteří se v Rakousku zdržují méně než pět let.

Konkrétní příklady

Přistěhovalec, kterému je 25 let a je uznaný azylant, ale nemluví dobře německy, dostával dosud 863 eur měsíčně. Od příštího roku to bude o necelých třicet procent méně, pouze 563 eur.

Rumun, tedy občan EU, který v Rakousku žije čtyři roky, dosud dostával 863 eur. V budoucnosti nedostane vůbec nic.

Také rodiny s mnoha dětmi ztratí dosavadní výhody. I v tomto případě pomůže jednoduché pravidlo. Za každé další dítě nedostane rodina ty samé peníze, nýbrž prostě stále méně. Za první bude vyplacena čtvrtina základní sumy na dospělého, za druhé jen patnáct procent a za třetí a každé další pouze pět procent.

Takže čečenské rodině s pěti dětmi žijící šest let v Rakousku poklesne její příjem na 1684 eur. Dosud si přišli na 2460 eur. A rakouská žena, která sama vychovává dvě děti, dostane od příštího roku 1383 eur; dosud to bylo pouze 1174.

Spolkové země budou mít povinnost odhalovat zneužívání sociální podpory. K tomu bude sloužit celorakouský kontrolní a trestní systém. Ten bude postihovat neoprávněné použití minimálni podpory, stejně jako odmítání pracovních povinností, neochotu k integraci a práci načerno. Tresty se budou pohybovat od ztráty finanční podpory až po vězení.

Co z toho plyne?

Mnohé. Tak především Vídeň popírá nedávné horečnaté sny německé kancléřky o tom, že přistěhovalci budou dostávat všude v EU stejně, a nebudou se tudíž tlačit do Německa.

Naopak, Rakušané odstartovali soutěž o nejvyšší snížení finančních lákadel. Ja vím, že se pro mnohé migranty i toto hůře placené posedávání v Evropě vyplatí. Ale víděnská vláda ukazuje cestu. Ukazuje, že demokracie není zcela bezmocná. Tedy za předpokladu, že si občané zvolí tu správnou vládu.

Mně jako Realistovi se na rozhodnutí rakouské vlády líbí zejména to, že používá velmi podobný přístup jako ten, který jsme v Institutu 2080 navrhovali my již v roce 2015. A kdo chce, může si podrobnosti dohlednat i v našem volebním programu.

Neméně se mi líbí to, že Rakušané postupují pragmaticky. V Realistickém kodexu tomu říkáme „účelná, účinná a přímočará politika“. Ne, opravdu si nemyslím, že si Sebastian Kurz po nocích louská Realistický kodex. Ale velmi mě těší, že svým jednáním dokazuje možnost provádět realistickou politiku.

Převzato z blogu autora s jeho svolením

Autor je nezávislý poradce pro strategické otázky, Hamburk

Realiste.czKolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....