Neviditelný pes

MIGRACE: Černého Petra vyhrává... Řecko!

30.1.2016

To jsou kotrmelce. Je to jen pár měsíců, co se imigranti valili Evropou zcela volně přes Maďarsko do Německa. Paní Merkelová pozvala imigranty a nastartovala vítací politiku. Německá televize byla plná dojemných momentů, kdy imigranti byli vítáni a k ubytovnám procházeli špalírem s květinami. Maďaři, kteří chtěli dodržovat schengenské podmínky, postavili svůj plot. Sklidili takovou kritiku, že by si pes od nich kůrku nevzal.

Proud imigrantů si našel cestu přes Chorvatsko a Slovinsko a všichni se snažili, aby se dostali co nesnáze a nejrychleji rovnou do Německa. Taxíky pendlovaly jak o život, organizovaly se autobusy od hranice ke hranici. My to zvládneme, provolávalo skoro jednohlasně německé politické vedení a odhadovalo, že milion imigrantů nemůže být žádný velký problém.

Ke konci roku, když se proudy běženců netenčily ani přes blížící se zimu, leckdo znejistěl a jednalo se o přerozdělování na základě kvót. Slovinsko a Rakousko začalo mluvit o výstavbě plotu a že to takhle dál nejde. Bavorsko, které je v Německu první na řadě, hlásilo, že už ty lidi není kam dávat a že plot postaví taky. Švédská ministryně se se slzami v očích omluvila za tak širokou a nekritickou podporu imigrace a uzavřel se most spojující Švédsko s pevninou.

Paní Merkelová musela pod tlakem slíbit, že se proud musí omezit, i když neřekla nakolik a jak. Prakticky všechny tranzitní země se zabývaly a zabývají myšlenkou na stavbu plotů, omezení volného pohybu osob a zavedení kontrol na hranicích. Už i oficiální reprezentace EU hovoří o konci Schengenu do dvou měsíců, pokud se něco nestane.

A co se má stát? Zamezení volného a nekontrolovaného vstupu imigrantů do prostoru EU. Je paradoxem, že Německo, které má na celé vyhrocené situaci lví podíl, se teď rozhlíží a prstem ukazuje na Řecko jako na viníka celého problému. To ne my, to oni. Oni je sem pouštějí a oni jdou k nám. Takže Řecko za to může, teď je konečně jasno. Stačí, když se v Řecku budou správně střežit hranice a je to. Dvě stě až pět set lodí a na nich pět až deset tisíc lidí každý měsíc, jejich starost.

Jenže celý ten problém je komplexní a již jen jedna jeho malá část, ohlídání hranice Schengenu v Řecku, je tvrdý oříšek. Jistě, hranice jsou zde průchodné, imigranti neregistrovaní, přesun dále do Evropy probíhá hladce, prostě jenom to, co Evropa dosud běžně akceptovala. Zamezit a zarazit. Ale jak? I kdyby to na hranicích perfektně fungovalo a imigranti by byli jeden po druhém registrováni a jejich skutečné nároky prověřeny, co budou s těmi lidmi, které by nepustili dál, dělat? Pošlou je zpátky na moře? Jak už jednou přistanou, tak jsou tady a budou se na pobřeží hromadit. Vnitrozemské státy si postaví v nejhorším kolem dokola ploty. A postaví si je také Řecko? A budou probíhat v moři metr od pláže nebo až za plážemi? Asi ne.

Nebo bude hranici řeckých neutrálních vod kopírovat linie lodí, které budou čluny obracet zpět? Nebylo by lepší hlídkovat už v neutrálních vodách u pobřeží, odkud odplouvají? A když odmítnou plout zpět? Naloží je a dopraví do přístavu? A do kterého, pokud odmítnou sdělit, odkud připluli? A když už je zpět do přístavu dopraví, co když odmítnou vystoupit nebo je odmítne přístav převzít? A co na to mezinárodní právo? Otázka na otázku, řešení zatím žádné.

Jistě, vše se dá v dnešní době dohledat, zjistit a realizovat. Ale tady zřejmě chybí jasné technické řešení, jak to má všechno probíhat. A tohle asi Řekové sami nezajistí, protože v mnoha oblastech jsou taková řešení nevyzkoušená a pouštěli by se na tenkou půdu. Řecko si pravidla Schengenu nevymyslelo. Je jasné, čeho má být dosaženo, ale nikdo zatím nemusel řešit, jak toho v přímořském státě, který čelí masové imigraci, dosáhnout. A tady musí nastoupit Německo a celá EU a najít s Řeky a okolními státy fungující řešení. Tedy pokud se vůbec nějaké omezení imigrace opravdu chce a nejde jenom o alibismus a odvedení pozornosti. Bude třeba najít nová řešení, přijmout nové zákony, změnit pravidla - a to vyžaduje velkou politickou odvahu. Který z čelných politiků EU má tu vůli a politickou odvahu?

Německo poslalo Černého Petra Řecku a kritizuje je, že nechrání hranice. Ještě se ani nezačalo zkoušet, jak by mohlo fungující řešení vypadat. Ale je to přece jen posun správným směrem. Uvidíme v nejbližší době, jestli to bylo myšleno vážně. Pokud v tom Německo a EU nechá Řeky plavat, tak jde opravdu jen o alibismus a odvedení pozornosti.



zpět na článek