Neviditelný pes

MÉDIA: Skandální výrok moderátorky CNN

18.11.2020

Christiane Amanpourovou, uznávanou televizní novinářku (moderátorku, redaktorku, korespondentku), znají bezpochyby i ti čeští diváci, kteří před květnem 2020 nesledovali stanici CNN.

Od začátku vysílání CNN Prima News (3. 5. 2020) mají ale šanci. Jsem si jist, že jméno této mediální hvězdy jim není neznámé.

Ovšem i ona, tak jako asi každý tesař, se někdy v životě utne. Jí se to podařilo ve vlastním programu „Amanpour“, který moderovala z Londýna, ve čtvrtek 12. listopadu 2020. V jejím případě jde však o víc než o „tesařovo utnutí“. Jde o skandální výrok, který vyvolal bouři odporu v celém západním světě.

Amanpourová zahájila svůj pořad připomenutím nacistické Křišťálové noci, k níž došlo z 9. na 10. 11. 1938, což byla svého druhu předehra holocaustu. A pak ji nenapadlo nic hloupějšího, než nesmyslně srovnat uplynulé čtyři roky Trumpovy éry s chováním nacistů. Podle jejího vyjádření útočí Trump na stejné hodnoty, na něž útočili nacisté, přičemž nápravu zjedná až tým Biden-Harrisová. Což je hodně silná káva.

Pro zájemce její slova v originále:

This week 82 years ago, Kristallnacht happened. It was the Nazis’ warning shot across the bow of our human civilization that led to genocide against a whole identity, and in that tower of burning books, it led to an attack on fact, knowledge, history and truth. After four years of a modern-day assault on those same values by Donald Trump, the Biden-Harris team pledges a return to norms, including the truth.

Takovéto nehorázné srovnání nemohlo zůstat bez odezvy. Nejen v židovských komunitách v diaspoře, ale i v samotném státě židovského národa, v Izraeli. Během víkendu napsala izraelská ministryně pro záležitosti diaspory Omer Yankelevičovádopis prezidentu CNN Woldwide Jeffu Zuckeroví. Požaduje v něm, aby se Amanpourová za své srovnání omluvila.

Yankelevičová odmítá falešné srovnání mezi chováním současného prezidenta USA a zvěrstvy pogromu, k němuž došlo během Křišťálové noci, čímž dochází k bagatelizaci nesmírné tragédie holocaustu.

„Křišťálová noc znamenala začátek nejtemnějšího období v historii židovského národa; během ní bylo v Německu zavražděno devadesát jedna Židů a vypáleny desítky synagog a židovských institucí,“ uvádí ministryně v dopise.

Dále v dopise ministryně Yankelevičová napsala věty, které můžeme obecně vztáhnout na všechny politiky (i naše), z jejichž úst zaznívají nepatřičné výroky z doby nacismu a přirovnání demokratických oponentů k nacistickým zrůdám.

Ministryně soudí, že zkreslování a minimalizování významu holocaustu je zavrženíhodnou lží, která jen povzbuzuje zlo antisemitismu. Podle ní zneužití památky holocaustu pro vytvoření laciného efektu šoku či dokonce pro politickou agendu je hluboce znepokojujícím a urážlivým překrucováním historické a morální pravdy s nebezpečnými důsledky.

Za sebe dodám: ono to začíná všemi těmi slogany typu „goebbelsovská lež“, úslovím „Es kommt der Tag“ a jemu podobným a pokračuje to položením rovnítka mezi chování demokraticky zvoleného politika demokratické velmoci svobodného světa a chování jedné z nejhorších diktatur moderní doby, jak jsme toho svědky v případě Christiane Amanpourové. Přiznám se, že takového slovního excesu bych se od tak zkušené profesionálky nikdy nenadál.

Další deziluze. Inu – člověk se učí celý život. I kdybychom žili desetinásobek času nám vyměřeného, stále bychom byli něčím nepříjemně překvapováni.

Dodatek: Amanpourová se omluvila

***

Mediální milník

Mediální milník: neděle 3. května 2020, 18:55 SELČ. V České republice začíná vysílat stanice CNN Prima News. (Foto: Autor článku - selfie)

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek