24.4.2024 | Svátek má Jiří


MÉDIA: Karikatura Trumpa s Netanjahuem jako antisemitismus?

6.5.2019

V mezinárodním vydání deníku The New York Times vyšla karikatura amerického prezidenta s izraelským premiérem a deník čelí kritice z antisemitismu. Nestačí se kvůli tomu omlouvat....

Americký deník karikaturu zveřejnil minulý čtvrtek v názorové části svého mezinárodního tištěného vydání. Kresba znázorňuje Trumpa jako slepce s jarmulkou, kterého vede pes s Netanjahuovým obličejem. Zvíře má na krku přívěsek s Davidovou hvězdou. „Obrázek je urážlivý a byla chyba ho zveřejnit,“ napsal NYT ve svém omluvném vyjádření.

nyt

Podívejme se ale na tuto karikaturu poněkud s nadhledem a možná zjistíme, že „antisemitismus“ karikatury vůbec nebyl v plánu. O co tedy jde? Nejprve k obrázku samotnému. Prezident Donald Trump má sice na hlavě jarmulku, podstatné je ale to, že je slepý, a má tak vodícího psa. Ten má místo tlamy obličej izraelského premiéra Benjamina Netanjahua (aby se to „nepletlo“, pes má na krku ještě pověšenou Davidovu hvězdu). Autor karikatury nám tak říká, že „buran Trump“, který se v mezinárodní politice vůbec nevyzná, se na Blízkém východě nechává „vodit za nos“ izraelským premiérem.

Novináři The New York Times se pak údajně zlobí proto, že je podle nich karikatura jako z „nacistické propagandy“. Za chybu může podle Murphyové jeden z editorů, který pracoval bez adekvátního dohledu a rozhodl se kresbu publikovat. „Záležitostí se i nadále zabýváme, přehodnocujeme naše interní procesy a školení.

Bouře v deníku The New York Times ale zastírá mnohem vážnější problém tohoto liberálního média. Již více než tři roky vede tento deník nesmiřitelnou válku nejprve s kandidátem na prezidenta a poté s prezidentem USA. V rámci této kampaně jsou dobré jakékoliv zbraně, včetně pomluv a polopravd. Právě v takové atmosféře se pak mohlo přihodit, že byla zveřejněna ona karikatura ne jako „antisemitismus“, ale jako pokračující „antitrumpismus“. Ten se naopak v tomto deníku „nosí“.

Osobně si podobné karikatury pamatuji z „legendárního“ Rudého práva v časech vlády jedné strany. Aktéři byli ti samí – americký prezident a izraelský premiér, v té době například Menachem Begin. Není mi proto třeba připomínat karikatury z časů nacistické diktatury v Německu, užili jsme si podobných obrázků v časech normalizace dost.

Z hlediska objektivity západních médií, amerických zvláště, je bohužel smutnou skutečností, že pod vlajkou „korektní“ politiky došlo k výraznému posunu od objektivity k propagandě. V USA byl tento vývoj podpořen výrazným posunutím americké Demokratické strany k radikální levici, která se často utkává i s „umírněnými“ členy této strany. Karikatura, která dělá z Trumpa opět jenom hlupáka, naprosto dokonale zapadá do mediálního boje s americkým prezidentem. Žádné omluvy a sypání si popelu na hlavu nepomohou – jsou totiž neupřímné.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz