MÉDIA: Co prezidentovi kazí reputaci
Renomovaná moderátorka se zkušeností z BBC oznámila v pondělí (27/6) na Twitteru ukončení spolupráce s televizí, v níž působila od června 2011. O několik hodin později zažila šok.
Do jejího bytu přišli policisté v civilu, dali jí pět minut na to, aby si vzala peněženku a pár nejnutnějších osobních věcí, odvezli ji na letiště a posadili do letadla směr její původní vlast. Cílová destinace: Bejrút.
Stalo se v zemi, která zoufale potřebuje vylepšit svůj mediální obraz. V Egyptě. Moderátorka se jmenuje Liliane Daoudová a pochází z Libanonu. V Egyptě pracovala jako televizní žurnalistka v soukromé stanici ONTV, kterou jistě znají i mnozí čeští turisté – bývá součástí programové nabídky v tamních hotelech, živě vysílá i na internetu.
Daoudová moderovala pořad Al Soura Al Kamila (Úplný obraz), který nebyl poplatný nynějšímu režimu, ale jako jeden z mála nabízel opoziční hlasy a ohlasy. Hosty byli často lidé, kteří se k Sisimu a jeho politice staví kriticky. A to představovalo problém. Ačkoli se tamní vláda hlásí ke svobodě slova, má na tuto hodnotu poněkud jiný pohled než my na Západě. Tamní novináři se dostávají nesrovnatelně častěji do konfliktů s úřady ve srovnání s kolegy v zemích EU. Být novinářem a skončit s verdiktem několika let kriminálu kvůli tomu, jak dělám svoji práci, není v Egyptě zase takový problém – vzpomeňme na nedávný skandál kolem odsouzení pracovníků káhirské redakce TV AL Jazeera. Pouze silný mezinárodní tlak na Egypt včetně jeho prezidenta způsobil, že zmíněná trojice je na svobodě.
Proč byla Daoudová vlastně deportována? Oficiálně proto, jak píše web Daily Telegraphu (novinářka má také britský pas), že jí skončil pobyt. Nicméně jeden úředník k tomu měl říci, že ve svém pořadu, který byl platformou pro kritiky Sisiho politiky, překročila červenou linii a za trest jí nebude umožněno vrátit se do Egypta:
Takže vlastně politická msta. Takovýto způsob zacházení s nepohodlnými novináři, nota bene s cizinci (jak se pak asi úřady chovají k vlastním) značně podkopává snahu prezidenta Sisiho o lepší mediální obraz jeho země (a čím lepší je tento obraz, tím více turistů a čím více turistů, tím víc dolarů do egyptské pokladnice).
Čirou shodou okolností byl v době policejního zásahu v bytě paní Daoudové její exmanžel, údajně proto, že chtěl vzít jejich desetiletou dceru na večeři, a o průběhu akce je tedy svědectví z první ruky. Právník moderátorky Zyad el-Elaimy má za to, že je to vůbec poprvé, kdy byl někdo deportován takovýmto způsobem. Dokonce i s deportovanými zločinci se prý jedná lépe (říká roztrpčený právník).
Rychlost, s jakou byla Daudová odlifrována ze země není ovšem pro ty, kdo alespoň trochu znají egyptské poměry, až tak překvapivá. V jednání úřadů se mísí dva extrémy: jsou někdy až nepochopitelně laxní (případ Kramný), jindy zbytečně paranoidní. Tato nevyzpytatelnost a poněkud jiná priorita hodnot patří k běžné „výbavě“ úředníků v zemích mimo svobodný svět. Vzpomeňme na komunismus: bylo horšího zločinu než pašovat do totalitních zemí třeba Tigridovo Svědectví? To, co je na Západě nedílnou součástí svobody, bylo na Východě kvalifikováno jako skutek, za který hrozil kriminál. V třetím světě je to „v bleděmodrém“ to samé, jak patrno.
Prostě: není svoboda jako svoboda, není demokracie jako demokracie.
Kdo se více zajímá o zahraniční média, bezpochyby zaznamenal letos v květnu změnu ve vlastnictví egyptské televize ONTV. Dosavadní majitel, přední byznysmen Naguib Sawiris, prodal stanici Ahmedu Abo Hashimovi. Ten je nejen ocelářským magnátem, ale politicky patří do proprezidentského tábora. Zřejmě tady musíme hledat důvody toho, proč děsivě znějící příběh kolem deportace Liliane Daoudové vůbec existuje. A proč svobodomyslný Západ přidal do pomyslné kolonky Média v Egyptě další černý puntík.
Liliane Daoudovou čeká nyní velká právní bitva o možnost do Egypta se vrátit, o což dle svých slov rozhodně hodlá usilovat, neboť v Káhiře žije její desetiletá dcera. Není proto vyloučeno, že tato story bude mít další pokračování.
Liliane Daoudová při moderování politické talk-show Úplný obraz. Zdroj: Web stanice ONTV.)
Liliane Daoudová v době, kdy byla „v kurzu“. Jako moderátorka Fóra arabských médií 2014 v Dubaji. (Zdroj: Web: Emirates247.com)
Stručný profesní životopis na webu Fóra arabských médií 2014