21.9.2021 | Svátek má Matouš


MÉDIA: Clarksonův návrat

5.8.2021

Jeremy Clarkson je tu znovu se zcela novým projektem. Potvrdilo se, že když je někdo schopný, tím myslím opravdu schopný, nenechá se utopit na lžíci vody. Dovede zazářit i v jiném oboru, než v jakém byl úspěšný prve. Clarkson, hvězda motoristické publicistiky, pracuje už na druhém bloku televizního seriálu o zemědělství. 

Připomenu, že Clarkson světově proslul jako hlavní moderátor seriálu Top Gear. Šlo o ekonomicky nejúspěšnější seriál společnosti BBC. Měl fanoušky i mezi lidmi, kteří se o motorismus nijak zvlášť nezajímají: byl totiž hravý, zábavný, ironicky a taky velmi politicky nekorektní. Sledoval jsem ho s nadšením a říkal jsem si, že dokud BBC smí tohle vysílat, není to s Británií ještě tak špatné, jak to zvenčí vypadá. V roce 2015 Clarksona z pořadu vyhodili. Vzali si jako záminku jakousi rozmíšku ve štábu, k ní přilepili pár denunciací a Clarkson letěl, jak to známe my, pamětníci normalizačních čistek. Spolu s ním odešli i jeho spolumoderátoři Richard Hammond a James May. Pod křídly Amazonu založili trucpodnik The Grand Tour, taky o autech, ale už to není ono. Top Gear sice pokračuje, ale je to tak trochu, jako kdyby ČT obnovila Českou sodu a moderátory by byli Jaromír Soukup s Janou Bobošíkovou.

Nový projekt nemá s Top Gear nic společného kromě osoby Jeremy Clarksona. Story je tato: V roce 2008 si Clarkson koupil v hrabství Oxford farmu Curdle Hill s pozemky o rozloze čtyř čtverečních kilometrů (je to fakt, nikoli fikce, on v té době vydělával pro BBC enormní peníze a něco mu z nich taky plynulo). Byla to jen investice, měl nájemce a teď se rozhodl, že bude farmařit sám a o svém počínání natočí seriál. Něco ve stylu Pat a Mat farmaří. Vysílá se to od července, hotovo je osm dílů a další série je na obzoru.

Poučení si beru několik. V pořád ještě svobodném prostředí se tvořivý člověk nedá zadupat novodobou inkvizicí. Dále pak, klobouk dolů nad tím, že se dokáže prosadit v něčem zcela jiném než dřív. Pro představu, on ten Pat a Mat je trochu střižený Přemkem Podlahou. Ale opravdu tu nechci psát recenzi na seriál. Jen se zeptám, kdy naposled jste viděli zajímavý zábavný pořad o zemědělské praxi?

Bez zemědělství bychom jaksi chcípli hlady. Coby městský člověk (byť žiju ve vesnici, naprosto v městském stylu) znám zemědělství výhradně z talíře, případně pak pohledem z auta (vím tedy, že jsou žně). Clarksonův ironický legrační seriál odhaluje, co to v praxi znamená, takové farmaření. Není to žádná náborová agitka, to opravdu ne. Ale pochopil bych, že by to někoho chytlo.

Je to anglický seriál o anglické farmě. Už v prvním díle vám Clarkson ukáže mapu své farmy. Lán dva na dva kilometry? Nenechte se vysmát. Pestrá šachovnice polí a políček tvořících jeden organismus, každé má jméno a duši. Kéž by se to stalo inspirací pro naše živitele!

LN, 2.8.2021

Neff.czKolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.