9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


MÉDIA: Cesta do minulosti

7.5.2019

Jak rychle se dá omládnout! Co – omládnout: rovnou se vrátit do dětství. Vyplula z hlubin internetu karikatura, veselý politický obrázek, jeho původ je v New York Times. Před bezmála třiceti lety jsem byl na návštěvě v jejich redakci, cítil jsem se tam jako v chrámu, vyjukaný návštěvníček zpoza železné opony, který byl do té doby nejdál v Polsku. Tak tedy New York Times, člen klubu nejprestižnějších z prestižních.

Teď k tomu veselému obrázku, co mě vrátil do dětství. Byl na něm namalován prezident Trump a na šňůře vedl psa, jezevčíka. Ten jezevčík měl hlavu Benjamina Netanjahua a aby nebylo mýlky, pes měl na sobě známku, jakou jinou než ve tvaru Davidovy hvězdy. Znáte ji z fotek, Němci ji zavedli ve sféře svého vlivu, všichni Židé ji museli mít přišitou na oblečení.

No ovšem, to je moje dětství! S tím rozdílem, že americký prezident se nejmenoval Trump ale Truman, dokonce i první tři písmena ve jménu sedí. Pes nebyl jezevčík, ale něco jako boxer a ta lidská hlava, to nebyl Netanjahu, ale jugoslávský maršál Tito. Však taky byl obdařen přízviskem Krvavý pes Tito. Ani ta psí známka mu nescházela, byl na ní vykreslený dolar.

Vrátil jsem se do dětství, ale radost z toho jsem neměl žádnou. Nehrozí nebezpečí, že bych se v dohledné době podíval do redakce New York Times, ale i kdyby se to stalo, asi bych se v ní necítil jako v chrámu. Asi bych se rozhlížel a říkal si, kterýpak z těch vzdělaných inteligentních nadaných lidí přišel na tu neotřelou metaforu?

A kdybych se s původcem té kresby nakrásně potkal, musel bych mu říct, že mi jeho metafora vůbec nepřipadá trefná. On ten Benjamin Netanjahu, podobně jako před víc než půlstoletím maršál Tito, nemá psí povahu ani za mák. Maršál Tito se postavil nejdřív Hitlerovi a poté Stalinovi, tomu v době, kdy intelektuální levice vrtěla před Stalinem po psím způsobu svými oháňkami. A ten Netanjahu? Jeho národ vzdoruje ve svém státu hrozbě genocidy přes sedmdesát let. Není na žádném vodítku. Pokud se mu obrázek dostal do ruky, asi se mu nezasmál. Nejspíš si uvědomil, že je to vyjádření postoje a že ten postoj tu genocidu přivolává.

Ještě že psí povahu nemá. Jakou asi má povahu ten, kdo to namaloval? Bezpochyby ho za to někdo pochválil, i po hlavě pohladil. Proč jinak by to kreslil?

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czVíte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.