25.4.2024 | Svátek má Marek


LIBYE: Obnovení ´jednotné fronty´ proti Kaddáfímu?

18.4.2011

"Jednotná fronta" hlásají dnes (15.4.) palcové titulky britského deníku The Times, amerického The Washington Post a francouzského Le Figaro. Důvodem je bezprecedentní výzva či připomínka nutnosti odstranění libyjského diktátora Kaddáfího, společně v denících uveřejněná britským premiérem Davidem Cameronem, francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a americkým prezidentem Barackem Obamou.

Shrnuto, jde o zopakování – pokud by někdo, třeba někde v Evropě, zapomněl či nechtěl slyšet – rozhodnutí pokračovat v podpoře libyjské opozice tak dlouho, dokud Kaddáfí nezmizí ze scény, a autoři sdělují rázně světu, že jeho odchod musí být bezpodmínečný. Dodávají, že odmítají různé pokusy o kompromisy, například o okamžité příměří, o což se například pokoušela podivná mise Africké unie minulý týden, či o vyjednání odchodu Kaddáfího někam na pláž k africkým přátelům, kterých nyní už mnoho nemá. Trojice vůdců připomíná – cituji – že "je nemyslitelné, že by někdo, kdo se pokouší masakrovat vlastní národ, měl hrát nějakou roli v jeho budoucí vládě, neboť stateční obyvatelé měst, která se mu brání a které on nelítostně ničí, by pak byli vystaveni jeho pomstě. Pokud by svět přijal takové řešení, byla by to neodpustitelná zrada." Obama, Cameron a Sarkozy dál připomínají, že dokud Kaddáfí ještě setrvá u moci, NATO a jeho koaliční partneři musí pokračovat v operacích na ochranu civilistů.

Neustanou, dokud nebudou rezoluce Rady bezpečnosti splněny a dokud si libyjský lid nebude moci sám zvolit budoucnost. Jinak by se Libye mohla stát selhavším státem, nebezpečným pro mezinárodní společenství, dodávají. Připomínají pak dál, že vize svobodné Libye se těší podpoře široké koalice zemí včetně mnoha arabských, která byla v podobě Kontaktní skupiny ustavena v Londýně 29. března a nyní jednala v katarském Dauhá, a že vojska Kaddáfího se musejí stáhnout od měst, která dobývají, a vojáci se musejí vrátit do kasáren. Nakonec výzva podtrhuje skutečnost, že NATO a koalice dnes jednají ve jménu Spojených národů na základě bezprecedentního právního mandátu, avšak bude to nakonec lid Libye, který se dohodne na ústavě, zvolí si nové vůdce a bude psát novou kapitolu svých dějin. A dokud taková situace nenastane, Británie, Francie a Spojené státy neustanou v nynějším snažení, končí výzva.

Po jednání mezinárodní kontaktní skupiny v hlavním městě Kataru Dauhá ve středu a na pozadí jednání ministrů zahraničí NATO v Berlíně včera a dnes, kde už došlo k semknutí řad, přišel tak další potřebný a výrazný impuls k vytrvalosti. Jak známo, zdálo se v posledních dnech, že sýčkující hlasy ohledně úspěšnosti mezinárodní kampaně v Libyi nabývají na síle, zejména v Evropě – jistě k radosti Kaddáfího. Podle oněch hlasů, jako by se konflikt mezi opozicí a Kaddáfího jednotkami ustálil do podoby pozičních přestřelek na hranici fronty a zároveň režim postupně decimoval odpor v obležené Misrátě. Tam se údajně vojska režimu naučila schovávat tanky pod stromy a používat raději civilní automobily ke zmatení letců mezinárodní koalice a včera zmasakrovala nejméně 13 civilistů. Ony hlasy sýčků tvrdily, že se fronta nehýbe a že je třeba s Kaddáfím nyní vyjednávat, což pak učinila ona neúspěšná africká mise.

Kontaktní skupina i ministři zahraničí mezitím nyní užili stejně rozhodných výrazů jako tři vůdcové v dnešní výzvě a generální tajemník aliance Rasmussen v Berlíně potvrdil, že letecké údery budou pokračovat dnem i nocí. Zdůraznil zároveň, že schůzky nyní potvrdily jednotu názorů a míru rozhodnosti, i když experti minulý týden poukazovali na německou a prý i italskou vlažnost co do aktivní podpory leteckých operací. Přes skutečnost, že Itálie poskytuje koalici řadu svých leteckých základen, a náznaky, že Němci by se údajně mohli zúčastnit krátkodobé pozemní akce přivezení pomoci obležené Misrátě, o čemž měla podle některých zdrojů jednat americká ministryně zahraničí Clintonová s kancléřkou Merkelovou. Británie prý mezitím úspěšně nasadila na ničení tanků letouny Typhoon, Francie po středečním jednání Camerona se Sarkozym vyzvala Ameriku, aby se její letouny opět intenzivněji účastnily všech aspektů mise, a Katar už údajně poskytuje libyjské opozici protitankové střely, velmi účinné v pouliční obraně civilistů proti Kaddáfího obrněncům. Uvidíme tedy, jak se ona nová rozhodnost spojenců nyní promítne do úspěchů libyjské opozice. Nakonec ještě připomínka Kaddáfího terorismu. Není totiž jistě bez zajímavosti, že Kaddáfího exministr spravedlnosti Abdul Džalíl, který nyní vede opozici v Benghází, předal britským právníkům místopřísežné prohlášení, tvrdící, že Kaddáfí osobně nařídil známý pumový útok na civilní letoun nad skotským Lockerbie a zaplatil za to pachateli al-Megráhímu. To jistě komentář nepotřebuje.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6