26.4.2024 | Svátek má Oto


LIBANON: Za dobrotu – deset let kriminálu

31.8.2021

Ačkoli hrůzostrašné zprávy přicházejí v těchto dnech především z Afghánistánu, neznamená to, že by se jinde v muslimském/arabském světě neděly věci, nad nimiž zůstává rozum stát. Příkladem budiž kauza dr. Jamala Rifiho.

Informoval o ní 24. srpna web australské vysílací společnosti ABC News (obr. 1 – nadpis):

Rifi

obr. 1/ Zdroj: web ABC.net.au

Jamal Rifi je původem z Libanonu. Působí na klinice v jihozápadní části Sydney, kde má na starosti proticovidovou vakcinaci. Práce a starostí až nad hlavu. Aby toho nebylo málo, obdržel v pondělí 23/8 od svého bratra v Libanonu neuvěřitelnou Jobovu zprávu. Libanonský vojenský soud ho odsoudil na deset let do vězení. Rozumí se, že v nepřítomnosti. Naštěstí. S informací přišel novinář, který má blízko k teroristické organizaci Hizballáh.

Logicky se ptáme, za co deset let kriminálu.

Dr. Rifi byl označen jako zrádce a spolupracovník nepřítele. Tím nepřítelem je samozřejmě Izrael.

Druhá otázka: Jak může být zrádcem a kolaborantem někdo, kdo žije na druhém konci světa? Odpověď nejspíš překvapí: velice snadno. Dr. Rifi se totiž angažuje v charitativní Projektu Rozana. Je členem představenstva.

Že jste o projektu neslyšeli? Hned to napravíme.

Jde o dobročinné dílo aktivistů z Austrálie, Kanady, Spojeného království, USA , Izraele a Arabů z Palestinské autonomie (PA); společně usilují o vybudování mostů k lepšímu porozumění mezi Izraelci a palestinskými Araby prostřednictvím zdravotní péče. Bez ohledu na národnost, náboženství a jiné vzájemné odlišnosti.

Řečeno více prakticky, jde o tři okruhy činnosti:

- školení palestinskoarabského zdravotnického personálu v izraelských nemocnicích;

- doprava nemocných z Palestinskoarabské autonomie (Západní břeh, Pásmo Gazy) včetně překládky nemocných na zelené linii;

- léčení arabských dětí z PA v izraelských nemocnicích; dětí kriticky nemocných, pakliže finanční možnosti PA dosáhnou svých limitů, a dětí z center konfliktů;

Jak patrno, jde spíše o jednosměrnou záležitost, což je dáno rozdílnou úrovní zdravotníctví v Izraeli a PA. To jen na okraj.

Projekt Rozana byl odstartován v roce 2013. Inspirací byl příběh tehdy čtyřleté Rozany (po ní je pojmenován), která v roce 2012 vypadla z devátého patra bytového domu u Ramalláhu. Zřejmě by nepřežila, nebýt racionálního uvažování její matky, novinářky Maysy Abu Ghannamové. Ta odmítla léčení v PA, ale dokázala zařídit převoz dcery do jeruzalémské nemocnice Hadassa, která je známá jako špičkové izraelské zařízení dětské urgentní medicíny. Když byla později matka tázána, proč se takto osudově rozhodla, řekla, že si byla jista tím, že větší šanci na přežití dalo Rozaně izraelské zdravotnictví. Měla pravdu.

Pozitivního výsledku dosáhl Projekt Rozana také v současné covidové pandemii, kdy do nemocnic v Pásmu Gazy bylo dodáno 30 plicních ventilátorů.

Projekt Rozana se zrodil v Austrálii, v organizaci Hadassa Australia, kde s ním od roku 2017 spolupracuje dr. Jamal Rifi. Tím na sebe upoutal pozornost libanonské vojenské justice, která jeho angažmá ve prospěch arabských pacientů vyhodnotila jako zradu a kolaboraci se sionistickým nepřítelem a odsoudila k deseti letům za mřížemi.

Pro dr. Rifiho z toho plyne jediné: do své rodné země se vrátit nemůže, myšleno za účelem návštěvy příbuzných a podobně. Nenávistný fanatismus má navrch.

Existuje soudní systém, nikoli spravedlnost

Sám dr. Rifi je z toho roztrpčen a znechucen: jako lékař má v covidové době jiné starosti a úkoly než řešit podobné zpolitizované nesmyly. Poznamenal, že lidé v Libanonu se snaží shánět léky, chléb nebo benzin, žijí bez elektřiny a trpí nedostatkem pitné vody. K tomu sarkasticky dodal: Když v zemi, kde nic nefunguje, věnují pozornost takovéto záležitosti, pak si musím počínat správně.

Případ hodnotí jako ukázku libanonského zkorumpovaného systému, který nedokázal ochránit před krizí své vlastní občany a nyní pronásleduje krajany žijící mimo Libanon: za to, že dělají dobré skutky, říkají pravdu a stojí si za svým, pokud jde o selhání libanonských mocipánů. Jeho trpká slova: „V Libanonu existuje soudní systém, ale neexistuje spravedlnost.“

Kromě toho: dr. Rifi si je jist, že obvinění proti němu mají za cíl pošpinit jeho bratra, generálmajora Ašrafa Rifiho, jednoho z nehlasitějších oponentů a kritiků teroristické organizace Hizballáh – prodloužené ruky íránského režimu v Libanonu. Gen. Rifi působil v letech 2005-2013 jako šéf libanonských Internal Security Forces (národní policie a bezpečnostní síly) a v období 2014-2016 byl ministrem spravedlnosti.

Dr. Rifi má za to, že úřady v Libanonu chtějí bratra kompromitovat. Za tím účelem zneužily jeho (Jamalovu) humanitární práci: jeho samotného a skrze něj také bratra označily jako zrádce s cílem potlačit jeho názory.

Další důkaz zvráceného uvažování v arabském (v tomto případě také islámském) civilizačním okruhu. Místo ocenění člověka, který se angažuje v pomoci nemocným, na prvním místě arabským (!) dětem, deset let kriminálu.

Já ani vy, kdo jste dočetli až sem, s tím nemůžeme nic dělat. Přesto si myslím, že je dobré o tomto hrůzném případu zneužití justice a určitého druhu uvažování vědět.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.