25.4.2024 | Svátek má Marek


LIBANON: Budou předčasné volby?

10.8.2020

Po přerušení záchranných prací v Bejrútu v sobotu 8/8 z bezpečnostních důvodů (protivládní demonstrace) se někteří Češi vyjádřili velmi kriticky. „Co je to za lidi, ti Libanonci?“ Tak zněla jedna z otázek.

Oč složitější je v té zemi situace, o to jednodušší je odpověď. Lidé už mají tamní vlády a tamních poměrů plné zuby. Úterní (4/8) exploze byla „poslední kapkou“.

Češi samozřejmě argumentují logicky: demonstrace jsou špatně načasované. Nejprve je třeba najít zavalené, živé či mrtvé, a pak ať si demonstrují. Je to pravda, ale když „bouchnou saze“, na takovéto „detaily“ (pardon) se nehledí. Není to správné, ale ani nepochopitelné. V tamním prostředí s jeho specifiky obzvlášť.

Jisté pohyby jsou patrné i na politické scéně, byť nejde o žádnou bouři. Mezi mrtvými je i Nazar Najarim, generální tajemník křesťanské Falangistické strany (Katáib), která stojí v opozici proti Íránem podporovanému Hizballáhu. Její šéf Samy Gemayel při sobotním pohřbu oznámil, že poslanecká frakce falangistů opouští parlament. Na protest proti tomu, co se v zemi děje. Klub má ovšem pouze tři členy, libanonský parlament 128.

Je to jistě jen gesto, ale falangisté nejsou jediní. Mandátu se vzdal také drúzský poslanec Marwan Hamade a nezávislá poslankyně Paula Yaacoubianová, která je arménského původu.

bej1

8/8/2020. Libanonský server Naharnet informuje o rezignaci poslanců frakce Katáib a Pauly Yaacoubianové.

Yaacoubianová řekla novinám The National vycházejícím v Abú Zabí, že její rezignace je to nejmenší, co může pro Libanon udělat. Říká, že nemůže sedět ve stejné sněmovně s těmi, kdo jsou odpovědní za výbuch, který zničil její město. Pokusí se přimět k odchodu co nejvíce zákonodárců.

„Nejsme to my, kdo rozhoduje, rozhodnutí jdou mimo nás. Odstoupit by měli všichni.“

Současně vyzvala obyvatele hlavního města, aby vyšli do ulic. „Opozicí vůči této vládě je celý národ.“

Smyslem výzev k rezignaci je vyvolat nové volby, aby se lidé sami mohli znovu rozhodnout, kdo jim bude vládnout.

Jsou to sice jen střípky, ale v minulosti mnoho velkých změn odstartovaly malé začátky. Čas ukáže.

My se můžeme doma hašteřit o to, jestli záchranáři měli odletět letadlem Smartwingsu nebo armádním speciálem, případně jestli tam vůbec měli být vysláni, ale v té zemi jde o víc. O mnohem víc.

bej2

Paula Yaacoubianová. (Wikimedia Commons/Licence CC BY-SA 4.0)

Zdá se, nutnost vyhlásit nové volby nepociťují pouze opoziční poslanci, ale ke stejnému názoru došel také libanonský premiér Hassań Diab. V sobotu 8/8 přinesl po 19. hodině SELČ server Naharnet následující zprávu:

bej3

Premiér Diab navrhne předčasné volby, je připraven zůstat v úřadu 2 měsíce. V článku je upřesněno, že příslušný zákon předloží na pondělním (10/8) zasedání vlády.

V další zprávě vydané zhruba ve stejné době se říká, že skupina demonstrantů vedená penzionovanými důstojníky libanonské armády obsadila budovu ministerstva zahraničí a vyhlásila ji za „sídlo revoluce“.

Server libanonských novin Daily Star v sobotu 8/8 večer napsal:

bej4

Protestující zaútočili na čtyři ministerstva v Bejrútu. V textu je upřesněno, že šlo o ministerstva zahraničí, energetiky, hospodářství a životního prostředí. Lidé vyzývali k ukončení korupce a rezignaci politického establishmentu.

Situace v libanonské metropoli nabírá na obrátkách ...

bej5

Skupina demonstrantů po vstupu na libanonské ministerstvo zahraničí.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.