4.6.2020 | Svátek má Dalibor


KUBA: Vánoční svátky s gringy

1.1.2016

Vepřová pečínka, bílá rýže a černé fazole. A taky zeleninový salát. Tak vypadá typické vánoční menu na Kubě. Příliš se neliší od jiných svátečních tabulí na karibském ostrově. Jen někdy – a celkem často – se místo pečeně hledá nějaká bezmasá alternativa. Vepřového i hovězího je v komunistické zemi s centrálně plánovaným hospodařením žalostný nedostatek. Prodává se na příděl nebo je hodně drahé. Kilo hovězího může stát průměrný měsíční plat. Ten v přepočtu činí kolem dvaceti dolarů. A domácí zabijačka? Na tu raději zapomenout.

„Můžeš chovat prase nebo krávu, když se ale rozhodneš zvíře zabít, musíš zavolat někoho z úřadu, kdo maso vykoupí. Samozřejmě za pakatel,“ vysvětlovala mi před třemi lety Damaris na verandě malého domku za Santa Clarou. „Když někdo zabije prase načerno, musí si dát pozor, aby ho neudali sousedé. Mohl by totiž strávit pár let za mřížemi,“ kývla směrem k okolním takřka stejným domům v ulici.

Ještě před osmnácti lety však hrozil kriminál i za samotnou oslavu Vánoc. Někdejší kubánský lídr Fidel Castro v roce 1969 – po deseti letech u moci – připomínku tohoto křesťanského svátku zakázal. Vánoce se nesměly slavit až do prosince 1997. O měsíc později na Kubu přijel papež Jan Pavel II. Byla to historicky první návštěva Svatého otce na ostrově. Katolická církev začala hrát roli prostředníka mezi kubánskou garniturou a opozicí. Na ostrov později zavítal i Benedikt XVI., nástupce Jana Pavla II., a naposledy letos v září i papež František. Kubánci ho vítali s nadšením, na hlavním náměstí v Havaně sloužil mši pro milion lidí. A i díky němu letos přibylo více stromků a ozdob v kubánských domácnostech, kde si mnozí pořád ještě hledají po bezmála třicetileté ruptuře k Vánocům cestu.

Ostatně letošní svátky jsou trochu jiné i díky geopolitickým změnám v oblasti: Kuba a USA loni v prosinci oznámily, že nastal čas zlepšit půl století zmrzlé vztahy. Vánoce a Silvestra tak letos na Kubě tráví mnohem víc Američanů. A mnozí Kubánci doufají, že v roce 2016 dorazí ten „hlavní“ – Barack Obama.

LN, 30.12.2015Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.