23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 12.1.2021 16:22

V článku jsem se vůbec nic nového nedozvěděl. Nic.

Na VUT Brno mi na Zahraničních stycích asi tak v roce 1982 radila jedna paní: "Nastudujte španělštinu a máte velkou šanci vyjet do Latinské Ameriky, i když nejste komunista. My totiž z LA dostáváme nabídky k pobytu, ale nemáme koho tam poslat." Nastudoval jsem ten jazyk a odjel na pobyt na Kubě, o který nikdo jiný na VUT Brno nestál. Proč? Ten pobyt byl totiž na 9 měsíců a bez rodiny. Pracoval jsem v Havaně na Ministerstvu základního průmyslu jako systémový analytik u ruského počítače EC 1045. Od začátku dubna 1986 do konce prosince 1986. Dva týdny po mém odjezdu (do údajně nebezpečných krajin) vám zde bouchl Černobyl - a vy jste si ho zde museli vyčuchat.

Kuba je velmi zajímavou zemí. Jsem rád, že jsem tam tehdy pobyl - a v TV slyšel projevy živého Fidela Castra. Fidel improvizoval a velmi dobře věděl, jak ovlivnit své davy posluchačů. Nedalo se to vůbec srovnat s nudnými projevy našeho tehdejšího prezidenta Gustava Husáka.

Závěr: Kubánci jsou velmi chudí, ale současně velmi hrdí. Proto to tam funguje tak, jak to funguje. Nelze se dívat na Kubu očima českých Pepíků, a myslet si, že tomu rozumíme. Proč? Přežití v srdci Evropy si historicky vyžádalo jinou lidskou adaptivní strategii, než na ostrově Kuba.

Z. Mikulášek 12.1.2021 17:02

Ano R^

K. Křivan 12.1.2021 19:19

"...velmi chudí, ale současně velmi hrdí ..." Hrdí ? A na co ? To miluju, hrdost žebráků. Rv