24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

KUBA: Kontinuita jako známka změny

Někteří jásají, jiní jsou smutní, že na Kubě skončila šedesátiletá éra bratří Castrů. Pravda je ovšem jiná. Raúl Castro se sice vzdal prezidentství, mimochodem po několikerém drobném odkladu, ale stalo se tak, protože musel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pesat 25.4.2018 11:00

tak to bych rekl, ze problem bude jinde :-)

" Hlavním důvodem byl strach vedení země plně otevřít národní hospodářtví a taky skutečnost, že trh s jedenácti miliony Kubánců se nemůže srovnávat s trhem půldruhé miliardy Číňanů."

tak to bych rekl, ze problem bude jinde :-), a sice v mentalite a nejen Cubanos nybrz obecne latinos. Cinsky soudruh bude makat od nevidim do nevidim i s celou rodinou, setrit a penize vlozi do sveho podnicku/restaurace/dilny, soudruh latino vetsino rekne manana=zitra/nekdy priste/nikdy. Jak to sveho casu rekl Rudi Giuliani /mayor of NYC/, kdyz zahajil nulovou toleranci zlocinu v NYC a revitalizaci no go zones. Z kriminalnickych ctvrti lze udelat zase mista k zivotu, kdyz odejdou cernosi/latinos a nastehuji se tam/zacnou podnikat Cinane/Vietnamci/Korejci, ale nikdy ne opacne. Takova tzv. mala Havana v Miami, to bylo sveho casu kriminalnicke hnizdo.

Cest :-)

M. Pivoda 25.4.2018 10:40

Šachy se hrají tak, že je vždy třeba něco obětovat

Karel Wichs: "Donedávna se vedení Kuby nechalo inspirovat čínským příkladem. Soudruh Raúl se domníval, že pokud si komunistická strana udrží politickou moc, je možno uvolnit hospodářské otěže. ..."

Česká Sametová revoluce roku 1989 vycházela z jiného předpokladu, totiž: Když se čeští komunisté privatizací dostanou k majetku, je možno obětovat politický systém. Viz svědectví Pavla Tigrida o jeho návštěvách ve Francii i členy ÚV KSČ před listopadem 1989:

... Tigridova taktika „ideologické diverze“ slavila úspěch. Tigrid v rozhovoru s Petrem Kotykem popsal, jak za ním do Paříže začali ve druhé polovině 80. let jezdit i členové Ústředního výboru KSČ a říkali: „Ideologii nesmíte brát tak vážně, my na ni také nevěříme. Říkali jsme si: Ježišmarjá, všechny obrovské oběti, celé dvě generace v hajzlu, a komunisti na to také nevěří, tak kdo? Oni také říkali. Oni! Namítal jsem: Kdo jsou oni? To jste vy, ne? Odpovídali: Ne, ne, to jsou oni, ti staří, to my nejsme... My jsme jenom ve straně.“

https://www.lidovky.cz/pohnute-osudy-nepritel-rezimu-cislo-jedna-pavel-tigrid-pi6-/lide.aspx?c=A160426_193454_lide_ele

Dovolte mi uvést provokativní předvolební výrok Billa Clintona z roku 1992: "To je o ekonomice, hlupáku!" ("It's the economy, stupid") --- A zde je moje osobní přesvědčení (s původním vzděláním a praxí inženýra): Dnes už žijeme opět v jiné době. Čím více se budeme blížit roku 2045, tím relevantnější se bude stávat tvrzení: "To je o technologii, hlupáku!"

M. Pivoda 25.4.2018 12:09

"To je o emocích, hlupáku!"

Toto první přiblížení výstižne platí o kubánské kultuře.

A s lidskými emocemi si dokázal dokonale pohrát Commanadate Fidel Castro. A fungovalo to. Po hodině jeho projevu zapoměli poslouchající Kubánci na své ekonomické problémy a začali vykřikovat: Viva Fidel, Viva Cuba! (Ať žije Fidel, ať žije Kuba!) Byl jsem u toho. Řečnický projev Fidela nelze srovnávat srovnávat s někdejším řečnickým projevem Gustava Husáka. Jenže dnes je už poněkud jiná doba a "jiná doba žádá nové činy".

Kritická poznámka k článku: Miguel Díaz-Canel Bermúdez v době, kdy vykonával funkci prvního tajemníka komunistické strany v rodné provincii Santa Clara: "... tehdy nezvykle demokraticky na svůj úřad a dobu jezdil často na kole. A co víc, občas chodil po městě v krátkých kalhotách.... " --- Pozor! Toto jsou kulturní odlišnosti, nikoliv projev demokratického postupu. Žena v krátkých kalhotách je ve dne na Kubě kulturně nepřijatelná, ale kubánská žena v nočních hodinách souložící na nábřeží Malecón v Havaně je kulturně O.K. A pokud toto nechápete, řeknou vám Kubánci: "Estás detrás del palo".

J. Fridrich 25.4.2018 15:01

Re: "To je o emocích, hlupáku!"

Pavel Tigrid byl jeden z našich nejskvělejších....

M. Pivoda 25.4.2018 16:09

Pro J. Fridricha o Česku: "To je o ekonomice, hlupáku!"

Já, na rozdíl od českých historiků, se domnívám, že klíčem k vysvětlení událostí roku 1989 je právě svědectví Pavla Tigrida.

V šachu nemůžete získat výhru bez ztráty figury. Toto v principu nejde, i kdyby proti vám seděl nějaký idiot. Jde ale o to, co jste ochotni ve hře obětovat. A toto se u různých kultur ve světě liší.

Já se domnívám, že vlivní čeští Pepíci šli už před listopadem 1989 po české ekonomice (která tehdy prohrávala v konkurenčním střetu se zahraničním kapitalismem) a obětovali českou politiku. A vyšlo jim to.

Pro české historiky mám tento metaforický vzkaz: Houby se hledají v lese tam, kde rostou. Nikoliv tam, kde nerostou. V roce 1989 nešlo v Česku politiku, ale primárně o ekonomiku. Politické pouliční události byly jen divadlem pro občany.

Kubánci mají silnější emoce než Češi. A tomu je třeba přizpůsobit hru. V článku autor Karel Wichs správně poznamenává, že Fidel Castro byl otevřenější k ekonomickým experimentům než tomu bylo v době reálného socialismu v Česku. Byl ochoten udělat krok vpřed, ale pak i vzad. A dokázal to (pro masy pracujích) patřičně zdůvodnit. Vydrážděné emoce Kubánců vůči USA, na Kubě zabíraly vždy. Tento faktor nelze jen tak snadno změnit (i když malá kubánská holčička upřimně pravila, že by ve své zemi chtěla být turistou).

J. Fridrich 25.4.2018 10:06

Tomu ksindlu se říkávávalo ostrov svobody

Tomu ksindlu se říkávávalo ostrov svobody - to jsou ty paradoxy naší doby..

K. Janyška 25.4.2018 9:19

Civilizace rve na kusy anomálie vývoje všude a na Kubě

tomu není jinak. Když dva dělají totéž, není to totéž a spontánní síly, které jsou ve hře novému šéfovi nedovolí být Castry... Dzp.

V. Čermák 25.4.2018 10:05

Re: Civilizace rve na kusy anomálie vývoje všude a na Kubě

Civilizace i NeCivilizace patří nerozlučně k sobě, stejně jako Nové a Staré, Lepší a Horší, Krásné a Śkaredé atd. Kdyby to tak nebylo, vývoj by se zastavil. A žádná "Civilizace" to nemá jisté, zejména ta EU-USA. Podporovat prohnilé je kontraproduktivní, což jen pomůže rychlejší Změně....

K. Janyška 25.4.2018 10:23

Re: Civilizace rve na kusy anomálie vývoje všude a na Kubě

Civilizovaní jsou obchodem přinucení a zvyklí dodržovat civilizační pravidla chování. Jsou zdrojem spontánního řádu lidského světa, který se šíří právě od nich k civilizovaným méně. A těmi méně jsou všichni, kteří měli smůlu v tom, že žili v oblastech, kde nebyla 4 roční období... Dzp.