28.3.2024 | Svátek má Soňa


KRYM: Ruská lež o domobraně

8.3.2014

Po několik týdnů je středem pozornosti prakticky celého světa Ukrajina a dění v této evropské zemi. Krvavé střety, které se odehrály mezi demonstranty a Janukovyčovým režimem, jsou dostatečně známé, včetně toho, že v těchto střetech přišlo o život na 100 lidí, převážně demonstrantů.

Mrtví jsou na obou stranách a estonský ministr zahraničí Paet v telefonickém rozhovoru s evropskou ministryní zahraničí Catherine Ashton vznesl podezření, že ostřelovači, kteří řádili v Kyjevě, by mohli být najati opozičními silami. Své podezření opírá o tvrzení lékařky, která viděla obrázky obětí sniperů a podle níž zranění nesou stejný ostřelovačský rukopis.

Jak ale ona lékařka či estonský ministr přišli na to, že by mohlo jít o snipery najaté opozičními silami, to už jsme se nedozvěděli. Čeští zastánci putinovského režimu berou podezření estonského ministra za nezpochybnitelný fakt, ačkoliv v rozhovoru mluví jen o tom, co viděl někdo jiný, a Catherine Ashton říká, že by se to mělo prověřit ukrajinskou stranou.

Dezinformace, kterou vypustila do světa ruská strana, je brána jako skutečnost, ačkoliv se každý může přesvědčit o tom, jak rozhovor probíhal. V této souvislosti mě ještě napadá jedna taková zajímavost. Není to tak dávno, kdy americký zrádce Snowden prozradil světu, jak USA odposlouchávají hovory včetně hlavních politických osob světa.

Mohutná vlna nevole vedená spíše antiamerikanismem se vzedmula vzápětí a právě tito antiamerikanisté nenechali na USA nit suchou. Zde někdo nahrál rozhovor mezi estonským ministrem zahraničí Paetem a Catherine Ashton a zveřejnil jej. Jinými slovy je patrné, že kdosi, a s velkou pravděpodobností ruská strana, odposlouchává hovory vysokých politiků rovněž a nikdo z těch, kteří spílali Americe, se najednou neozývá, vše je v nejlepším pořádku.

Ruský prezident Putin a ministr obrany Šoigu stále dokola říkají, že neoznačení ozbrojenci, kteří se pohybují po celém území Krymu v bojových vozidlech včetně obrněných transportérů, nejsou ruskými vojáky, ale krymskou domobranou.

Dokonce padají obvinění, že ozbrojení demonstranti z Majdanu byli placeni a vyzbrojeni Západem a vycvičeni ve výcvikových střediscích NATO. Aniž bych se chtěl pasovat na děda Vševěda, podotknu k tomu pár poznámek vedených selským rozumem člověka, který absolvoval povinnou vojenskou službu.

Pokud by kdokoli vycvičil a vyzbrojil teroristickou jednotku, pak by taková jednotka nesla stejné či velice podobné znaky ve výzbroji, výstroji a vybavení. Domobrana vzniká v drtivé většině případů spontánně, kdy se sejdou místní lidé a oblečou si na sebe vše, co se třeba i vzdáleně podobá vojenské uniformě, jejich vybavení je rovněž různé kvality a především se rekrutují z různých věkových skupin, přičemž převládají takoví "pupkatí tatíci", kteří si chtějí hrají na vojáčky.

Jaká je realita? Na Majdanu jsme mohli vidět kanady a různé typy maskáčů, které se dají sehnat v armyshopech vcelku běžně. Ozbrojeni byli různě, od baseballových pálek přes řetězy až k těm nejradikálnějším s loveckými zbraněmi. Helmy byly různého typu, převažovaly ochranné stavební přilby. Štíty byly improvizované nebo ukořistěné policejním jednotkám.

Proti tomu údajná krymská domobrana disponuje jednotnou výstrojí a výzbrojí. Členové "domobrany" mají překvapivě velice srovnatelný věk, nalezneme u nich špičkové ruské zbraně včetně odstřelovacích pušek. Mají ústrojovou kázeň a jednotné uniformy včetně vybavení vysílačkami. Maskáče mají nejnovější pixelový vzor. Po území Krymu se pohybují v moderních vojenských vozidlech, která mají ruské registrační značky, a nejsou výjimkou obrněné transportéry.

Pokud bychom měli věřit Putinovi a Šoiguovi, že jde o domobranu, pak je asi na Krymu běžné, že jinak obyčejní občané mají ve své garáži transportéry a džípy s ruskými značkami a běžně mají doma, pravděpodobně pro svou ochranu, útočná "ákáčka" s optickým zaměřovačem a granátometem či odstřelovací pušky VSS Vintorez. Vše zcela určitě legálně nakoupeno v místním armyshopu.

Celý svět ví, že na Krymu operují ruské ozbrojené síly, které jen nemají insignie. Ví to i Putin a Šoigu, ale musí před světem hrát komedii, že nejde o ruské ozbrojence, protože by se veřejně přiznali k flagrantnímu porušení mezinárodního práva.

Horší skutečnost však je, že ministr Šoigu oznámil, že ruská vojska budou letos mít víc cvičení jako to okolo ukrajinských hranic. Znamená to, že ani další země si nemohou být jisty tím, že se v určitých regionech opět náhle neobjeví špičkově vybavená domobrana.

Rusko a jeho vůdci se nezměnili. A je zcela jedno, jestli jde o Stalina, Chruščova, Brežněva nebo Putina. Rusko (a Sovětský svaz) se snažilo vždy vše řešit silou. Žádná země není v bezpečí, že pokud se znelíbí Kremlu, tak nebude další na řadě.

Příkladů máme za uplynulých sto let poměrně dost. 1939 a rozdělení Polska mezi spojence Hitlera a Stalina, 1956 a Chruščovova invaze do Maďarska, 1968 a Brežněvova okupace Československa, 2008 invaze "zástupného" prezidenta Medveděva pod řízením premiéra Putina v Gruzii a konečně 2014 a Putinova vojska na ukrajinském Krymu.

Smutná realita je, že svět s tím nemůže nic dělat. Existují sice nějaké ekonomické či politické páky, ale pokud se Putin rozhodne zabrat nějaké území třeba i jen loutkovou vládou Kremlu, nikdo mu v tom nezabrání.

Rusko je jaderná velmoc a nikdo do otevřeného konfliktu s Ruskem nepůjde, protože existuje určitý pud sebezáchovy. Dokud bude dění v Rusku ovlivňovat Putin, nic se nezmění a kdo ví, zda se změní i v případě, že by jakkoli Putin svou moc či přímo život ztratil. Ukrajina či minimálně Krym padne za oběť světovému míru. Stejně jako Československo a Sudety v roce 1938.

Psáno pro: cz.opinionspost.com

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora