20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

KRYM: Never ending story…

Myslíte si, že můžeme na chvíli odložit svoje ideologické předsudky a podívat se na situaci z obou stran? Ono to opravdu není jednoduché. Navíc každý, kdo nezaujme apriorně protiruský postoj, bezvýhradně neodsoudí Putina a pokusí se o objektivní, třeba i diskutabilní názor, je okamžitě označen našimi „kavárníky“ za proruského švába a trolla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 3.8.2018 21:51

Největší územní zisky v Evropě ve dvacátém století

má Ukrajina.

J. Orel, Mgr 3.8.2018 19:06

Problém Krymu

není náš problém, a nechápu, proč se tolik diskutujících snaží najít jeho vysvětlení. Na pár řádcích to stejně nejde. Pokud by nás měl tento problém zajímat, pak jen jako důkaz nebezpečí, jaké pro nezávislost zemí sousedících s Ruskem znamená od 16. století ruská expanzivní politika, zakládající se na mylném pocitu ohrožení, jímž trpí ruský "politický národ" a na jeho opět mylném pocitu jakéhosi poslání, podle něhož chce "spasit" zbytek hříšného světa.

V. Čermák 3.8.2018 21:54

Re: Problém Krymu

Ano, problém Krymu není náš problém, jak správně vytýkáte různým autorům, kteří ho neustále řeší. Teď byste ale měl zapracovat sám na sobě a zkusit přestat řešit problém Ruska, který také není náším problémem. ČR má totiž svých vlastních problémů dost....

L. Písařík 3.8.2018 16:56

Pane autore

Dubček v roce 68 taky věřil, že nás rusové nenapadnou a najednou je měl tady. Posr.. se a nebyl schopen ani uvést armádu do pohotovosti, ani to by nepomohlo, armáda nebyla vyzbrojena ostrou municí, to mělo proběhnout aspoň o měsíc dříve.

Vaše víra nás před rusem neuchrání to spiše NATO.

K. Oldřich 3.8.2018 16:34

Opomenuli jste

že obyvatelstvo Krymu si v plebiscitu více jak devadesáti procenty vybralo příslušnost k Moskvě a Kyjevu dali sbohem? Nebo už národy nemají nárok na sebeurčení?

L. Písařík 3.8.2018 17:04

Re: Opomenuli jste

s kalašnikovem za zády se obvykle hlasuje jednomyslně. Byl jste tam, abyste mohl posoudit zákonnost toho plebiscitu?

R. Woloszczuk 3.8.2018 18:54

Re: Opomenuli jste

První plebiscit proběhl na Krymu v 90-tých letech a obyvatelé Krymu hlasovali pro připojení k Rusku.

Kontrolní otázka - kolik % obyvatel z Krymu odešlo na Ukrajinu po jeho anexi Ruskem?

Plebiscitu byli přítomní i čeští ústavní činitelé, informace o posouzení průběhu plebiscitu poskytli.

Stejně jako jsem rád, že Beneš vyřešil krizi 1938 špatně, ale s minimem mrtvých tak podobně jsem rád, že Putin vyřešil Krym sice špatně, ale taktéž s minimem mrtvých.

V. Patkoš 3.8.2018 18:58

Re: Opomenuli jste

Myslíte ty české komunisty, co tam byli? Důvěryhodné osoby. A ne - plebiscit pod kontrolou zelených mužíků se zbraněmi, s všudypřítomnými billboardy "S Ruskem a nebo s fašisty", to opravdu regulérní referendum není. A žádní mrtví opravdu na Krymu nehrozili ani náhodou, další neustále omílaná lež.

R. Woloszczuk 3.8.2018 19:17

Re: Opomenuli jste

Možnost pozorovat plebiscit na místě dostali naši poslanci a také poslanci všech zemí OBSE, jestli tuto možnost nevyužili je jejich problém ne problém plebiscitu.

Ohledně těch potenciálních mrtvých - dodnes na Ukajinské straně bojují ozbrojené jednotky, které nemá ukrajinská vláda pod kontrolou. Věřte si čemu chcete, ale až přijde na lámání chleba, tak se nedivte a neskuhrejte...

V. Čermák 3.8.2018 22:01

Re: Opomenuli jste

Dorá snaha pane Patkoši, ale kdo vám uvěří?

J. Jurax 4.8.2018 11:10

Re: Opomenuli jste

Jako v Kosovu?

J. Jurax 4.8.2018 11:12

Re: Opomenuli jste

A co Katalánsko? Kolik tam mají kalašnikovů?

L. Písařík 4.8.2018 16:31

Re: Opomenuli jste

Katalánsko není na Krymu.

J. Jurax 4.8.2018 21:27

Ale taky je takové odtrhávací ...

K. Oldřich 5.8.2018 22:10

Je to závěr nezávislé mezinárodní komise. Jak se Vám ty kalašnikovy, které jste tam viděl, líbily? :)

J. Lukavsky 3.8.2018 18:02

Re: Opomenuli jste

No ten plebiscit probíhal asi tak, jako o připojení Zakarpatské Ukrajiny k SSSR: Přišel moloděc. zarachotil plnicím perem a pravij laskavě "podepíšeš holoubku?". Nejsem znalec meznárodního práva, ale kdosi mi povídal, že pokud je na území nějakého státu cizí armáda jsou takovéto dohody neplatné. No ale v USA zase lynchují černochy....

J.L.

V. Čermák 3.8.2018 21:59

Re: Opomenuli jste

Ale ti Krymané Ruského původu byli za tu "armádu, nikoliv cizí" rádi, na rozdíl od vás, Holoubku J.L....

P. Urban 3.8.2018 16:04

Opravdu?

Osetinci nejsou etničtí Rusové a nikdo netvrdí, že ano. Přesto Rusko v Jižní Osetii zasáhlo.

V Estonsku a Lotyšsku tvoří Rusové čtvrtinu obyvatelstva. To už za jistých okolností může hraničit s "až" většinovou složkou.

R. Woloszczuk 3.8.2018 18:58

Re: Opravdu?

Ruští vojáci byly v Jižní Osetii rozmístěni pod hlavičkou OSN, Gruzínský útok na ně byl porušením mezinárodního práva a Ruská reakce mezinárodnímu právu odpovídala - toto sic nerada, potvrdila i vyšetřovací komise EU. (koho však zajímají včerejší zprávy, snad jen ty kteým vadí otevřené lži...)

P. Krešňák 3.8.2018 15:30

Ježiši pane Černocký....

... Vaše vyjádření, že Rusové podnikají akce jen tam kde je převaha etnických Rusů je opravdu hovadina. Čekoslovensko 68, Maďarsko 1956, NDR okupovali od roku 1945 a tak bych mohl pokračovat. Jen upozorňuji, že rozdíl mezi SSSR a dnešním Ruskem není nijak veliký. Je to stejná verbež. To že s těmi okupacemi (Krym, Dombas...) dnes již nikdo nic neudělá je opravdu smutné. A sankce, jsou ještě hodně malé, zasloužilo by si to daleko razantnější. Krešňák

I. Hendrych 4.8.2018 12:20

Re: Ježiši pane Černocký....

Přesně tak.

J. Lepka 3.8.2018 14:13

Tak takhle se falšuje historie. A začíná to tak nevinně!

Pouhým srovnáním nesrovnatelného. Tedy Sudet s Krymem. Sudety byly od středověku integrální částí Země české koruny a německojazyčné obyvatelstvo přišlo vždy jen na pozvání hlavy království, přesto jejich odstředivé tendence postupně gradovaly od 19.století, kdy celé Německo padlo do vlivu Prušáků a po I. světové válce je udržel v ČR jen hlad. Nicméně i jejich nenávist pomohla rozpoutat pokračování války v osmatřicátém. Naproti tomu národnostní situaci jak na Krymu, tak na Donbasu má na svědomí Stalin a jeho násilné deportace, včetně uměle vyvolaných ukrajinských hladomorů. Nezapomínejme ale na jistou vlastnost rusáků, zásadně se nechtějí z dobytých území pakovat, příkladem budiž jistý Královec. Prostě pro rusáka je vlastní imperiální politika 19. století a současná holá (_._) na tom nic nemění.

F. Houžňák 3.8.2018 14:16

No, čechák jako vy snad ani jiný názor mít nemůže,

ovšem Rusové nevidí důvod, proč by měli někomu ze "Západu" olizovat řitě.

V. Patkoš 3.8.2018 18:50

Re: No, čechák jako vy snad ani jiný názor mít nemůže,

Nikdo po nich žádné lízání řitě nechce, zato oni by moc rádi, kdybychom jim po 30 letech znova lízali řitě my. Což o to, to u vás ostatně problém není, vám z té jejich řitě čouhají už jen paty.

F. Houžňák 4.8.2018 9:06

No, zanadával jste si,

argumentů nemaje, ulevilo se vám?

P. Urban 3.8.2018 16:10

Re: Tak takhle se falšuje historie. A začíná to tak nevinně!

Co to znamená, že národnostní situaci v Donbasu a na Krymu má na svědomí Stalin? Krym nebyl ukrajinský nikdy. A o etnicitě obyvatel mezi Dněprem a Donem lze říci, že byla před Stalinem i po Stalinovi nevyhraněná. A že bylo něco integrální součástí od středověku ... Kriste pane, takových "integrálních součástí", které v novověku změnily majitele, v Evropě je...

R. Woloszczuk 3.8.2018 13:15

Jiný pohled

Autor opomněl jeden pohled a to vojensko strategický. Představme si, že Japonsko se rozkmotří s USA. Japonští představitelé začnou veřejně mluvit o tom, že američany vyženou z Okinawy a pronajmou ji Číně/Rusku. Jak by se zachovala administrativa USA? Řekli by "je to svobodné rozhodnutí japonského lidu" nebo by začali svoji vojenskou základnu bránit politickými i vojenskými prostředky? A Krym má, ze strategického pohledu, pro Rusko ještě větší význam, než Okinawa pro USA...

Pozor - můj komentář neomlouvá pouze vysvětluje.

M. Prokop 3.8.2018 14:03

Re: Jiný pohled

Ani nevysvětluje ... vychází z chybné premisy pronájmu Krymu.

F. Houžňák 3.8.2018 14:11

Vy popíráte, že RF měla pronajatou

základnu v Sevastopolu na Krymu? No jo, to je pak těžká diskuse ...

J. Chaloupka 3.8.2018 12:36

Vysvětlete mi, jak se na Krym v druhé polovině

19. století, dostal ruský /sic!/ car? O návštěvě skupinky Američanů píše ve svém cestopise Mark Twain (a toho těžko můžeme podezírat z pravičáctví) .