Čtvrtek 12. června 2025, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KOSOVO: Nic nedělat je zločin, ne politika

diskuse (191)
Pokud prý nevíme, co s uznáním Kosova, je lepší nedělat nic. Tento, s prominutím, „názor“ se šíří českou politikou jako chřipka. Namísto zaujetí promyšleného a dlouhodobě platného proevropského stanoviska - a převzetí v této chvíli za všech okolností nepopulární a obtížné zodpovědnosti - je nám předkládáno nicnedělání a appeasement jako konečné řešení problému. Stačí zavřít oči – a problém zmizí. Je to lež.

Před našima očima se hroutí mezinárodní systém hodnot a na nich vystavěných institucí mezinárodního práva, který měl v devadesátých letech nahradit nemravnou pseudostabilitu studené války. Návrh nedělat nic tuto situaci jenom zhoršuje a v Evropě rozšiřuje prostor nepředvídatelného. Kosovo je totiž na krok od konfrontace, která bez promyšlené aktivity Evropské unie jenom dále posílí extrémisty na obou stranách sporu a přiblíží tak rozšíření etnických konfliktů mimo kosovské území.

Mezinárodní tribunál pro vyšetřování zločinů v bývalé Jugoslávii pro nedostatek důkazů zastavil vyšetřování třiceti sedmi konkrétních obvinění proti bývalému kosovskému premiérovi Haradinajovi a jeho dvěma bývalým podřízeným velitelům UCK. 274 stran detailního materiálu obžaloby neprokázalo, podle mínění soudu, vinu nad „jakoukoliv smysluplnou pochybnost“, jak vyžaduje právo. V takovém případě je soud povinen obviněné osvobodit. I při detailní znalosti obtížnosti dokumentace a prokazování válečných zločinů, spáchaných neregulérní guerillovou skupinou bez formální struktury velení, minimálním technickým spojením a žádnou dokumentací, je rozhodnutí soudu překvapivé.

Ve svém důsledku je přiznáním další porážky práva ve střetu s mocenskou politikou. Je porážkou celého demokratického mezinárodního společenství, že haagský tribunál byl, po nechutném odmítání pomoci velmocí při zadržení více než deset let obviněných nejdůležitějších válečných zločinců z války v Bosně Karadžiče a Mladiče, donucen zapomenout i na zločiny Ramuše Haradinaje. Nezáleží na tom kolik možných svědků bylo v tomto případě zavražděno nebo zastrašeno. Jisté je, že takoví byli a mezinárodní právo je nedokázalo ochránit. Legitimita mezinárodního tribunálu je tím nenapravitelně otřesena. Tribunál nikdy na Albánii nedokázal vyvinout tlak, srovnatelný s tlakem na Chorvatsko, Srbsko nebo Bosnu a Hercegovinu. Extrémisté na všech stranách teď jásají. Jejich zločiny budou zapomenuty. Tribunál už jen doklopýtá do roku 2010, kdy zanikne, protože nikdo v Radě bezpečnosti už nenavrhne prodloužení jeho mandátu. Dnes tolik citovaná připravovaná kniha Carly del Ponte přichází příliš pozdě a nic nezmění.

Navrhovaná pasivita české a mezinárodní politiky je v takové situaci cestou k provokaci násilného konfliktu. Nejde o střet zla a dobra. Jde o zabránění násilí a vytvoření podmínek pro dlouhodobou trpělivou výstavbu institucí právního státu v rámci přibližování k Evropské unii. Srbská volební komise vyhlásila, že dvanáctého května zorganizuje volby i na území nezávislého Kosova. Mise OSN v Kosovu i kosovská vláda to prohlásily za protiprávní porušení rezoluce Rady bezpečnosti. Objevují se spekulace o možnosti vyprovokování násilností na severu Kosova, či ve zbývajících srbských enklávách uvnitř jeho území. Nejdrsnější z nich uvádějí možné preventivní vojenské obsazení severu Kosova buď jednotkami NATO, nebo Ruska ještě před dvanáctým květnem. A extrémistická srbská Radikální strana výmluvně ve volební kampani navrhuje přijetí zákona, který by srbské vládě napříště a navždy zakázal vydat jakéhokoliv Srba mezinárodnímu tribunálu.

Čeští komunisté zase navrhují zákonem zakázat vládě uznání kosovské nezávislosti. I další politici tvrdí, že nejlepší je nedělat nic. Kdo bude vystupovat na obranu zásad lidských a občanských práv, včetně příslušníků srbské menšiny v Kosovu, když si i my s naší zkušeností appeasementu zločinců raději přetáhneme duchnu přes hlavu?

Autor, bývalý disident a novinář, učí na New York University v Praze

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora)

Daniel Vávra
12. 6. 2025

Tohle není pokus o převrat. To je boj za demokracii!

Aston Ondřej Neff
12. 6. 2025

Rada České televize vybrala pět kandidátů do finále

Stanislav Spurný
12. 6. 2025

Deset různých metod, jak ovlivňovat veřejné mínění.

David Floryk
12. 6. 2025

Zažili jsme zneužívání, nedobrovolný sex, ponižování...

Ivo Fencl
12. 6. 2025

O Napoleonovi píše pan Kovařík už od roku 1999.

Marek Hudema
12. 6. 2025

Že má slovenský premiér Fico občas poněkud autoritativní manýry, to je známé už delší dobu. Ale...

fred Alfred Hostička
12. 6. 2025

Tramvaj ve čtvrtek srazila v Plzni dítě mladšího školního věku. Chlapec se snažil přejít trať mimo...

Lidovky.cz
12. 6. 2025

Mediální skupina MAFRA ze skupiny Kaprain a mezinárodní ticketingová společnost AS Piletilevi PLG...

Lidovky.cz, ČTK
12. 6. 2025

Letecké neštěstí v Indii má dva přeživší, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Na...

berr Roman Berežanský
12. 6. 2025

Nová seriálová adaptace Harryho Pottera od Warner Bros. Discovery zná další tváře herců. Kromě...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz