15.4.2021 | Svátek má Anastázie


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Švédský model

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Fiala 23.2.2021 21:41

Sleduji na Plusu příspěvky p. Fingerlanda už dlouho a řekl bych, že zraje jak víno. Proto je dobře, že rozšířil svůj záběr z Blízkého východu, ev. USA i na další kouty a problémy světa. A touto cestou mu za ně děkuji, i když jako v tomto případě k nim nezaujímá jednoznačné a ideologicky zabarvené postoje.

P. Čech 23.2.2021 18:58

" stát nemá příliš zasahovat do rozhodování občanů, dokonce ani v zájmu jejich ochrany".

Toto jediné z článku má, zdáse, obecnou platnost. Jde o to, že každý z nás nejlépe ví, jak se chránit vůči nemocem, COVID-19 nevyjímaje. Vidět to je na všelijakých opatřeních mnoha vlád na světě, které mají jedno společné. Nefungují! Podle mne nefungují proto, že se vlády, sice možná v dobrém úmyslu, snaží opět něco řídit, ovšem bez většího výsledku. Zase je nutno se ptát proč. Podle mne je to proto, že tato opatření vlád občané států neberou za svá a všemožně se jim vyhýbají a brání se jim, jak mohou. Stačilo by tak málo! Obrovské sumy peněz, vyhazované na obecně nefunkční opatření věnovat na funkčnost nemocnic a vývoj léků na nemoci způsobené koronavirem. Lidi nechat na pokoji a spolehnout se na to, že se s koronavirem naučí žít, jako i s jinými nemocemi. To vidím jako jedinou rozumnou cestu, kterou bohužel vlády mnoha zemí neuznávají a vydávají se na cestu socialistickou. Ke své škodě a ke škodě jejich občanů.

L. Novák 24.2.2021 0:01

Vy nechodíte k lékaři a spoléháte se na Darwinův "přírodní výběr"? ;-D

P. Adámek 23.2.2021 14:24

Tak jsem celý článek přečetl, abych se od zasvěcené osoby dověděl, jestli švédský model selhal nebo neselhal, a na závěr jsem se dověděl jenom "zase ta trapná nejistota!"

P. Čech 23.2.2021 19:00

Kdo je tou zasvěcenou osobou? Snad ne autor článku? Mně se tento jeví jako typický novinář, který čím méně ví, tím více píše nesmysly.

J. Kanioková 23.2.2021 19:04

Blbost !

J. Pleva 23.2.2021 13:07

"Švédská vláda je levicová, ale její koronavirová politika je založena na velmi liberální myšlence, že stát nemá příliš zasahovat do rozhodování občanů, dokonce ani v zájmu jejich ochrany."

Tak se to může jevit tomu kdo nevidí pod povrch dění. To by ovšem švédská levicově feministická vláda nebyla věrná své věčné snaze dirigovat život občanů do nejmenších detailů. Ne, ani teď není jednání vlády podmíněno ohledem na svobodné rozhodování ovčanů, nýbrž je to jasný výsledek její inkompetence, impotence v rozhodování. Vládní epidemiolog se od začátku pandemie vyjadřoval sebejistě, ale vždycky chybně, např. "do Švédska epidemie nepřijde...", "nošení roušek jen zhoršuje šíření virusa..." a pod. Při pohledu na vzdělání vládních činitelů, ministrů, pochopíte lépe jejich problém s rozhodováním, obzvláště ve speciálních situacích jako je Covid. Můžou se obrátit jen na "experty" stejně inkompetentní jako oni sami, dosazené v nepotismem zkorumpovaném systému. Takže báje o svobodomyslnosti švédské vlády jsou pitomost, jde jen o neschopnost a paralyzu v rozhodování. Svědčí o tom i současná snaha novomarxistů změnit starou ústavu, aby se omezila svoboda projevu. Minister spravedlnosti Morgan Johansson v tom vede. A tak dále. Opravte si svůj "Obrázek Švédska"!

M. Valenta 23.2.2021 13:14

Jsem rád, že jste to "řádění" vaší vlády ve zdraví přestál a můžete ji opět pomlouvat.

J. Pleva 23.2.2021 17:48

OK, pokud prostý popis skutečnosti nazýváte "pomluvami", svědčí to tom, jaká ta skutečnost je...

J. Kanioková 23.2.2021 19:03

Bolí paranoia ? Jste trapný !

J. Herodek 23.2.2021 13:35

Tak dekujeme za uceleny nazor experta. Maji se od nas co ucit. Ve srovnani s nim jsme jako japonska zahrada proti naletove dzungli. Tak jste to myslel?

Ne vazne. Ve veci tehle PR nemoci zvolili postup spravny. Prilis tvrdy, ale nikdo nevedel co to bude zac. Proto ted nemusi prikazovat nosit lidem dvojrousky. Proto neresi hromadu jinych bizarnich nesmyslu jako my a vlastne vetsina Evropy vedene institutem Roberta Kocha.

D. Bystriansky 23.2.2021 14:16

A aktivistka z TOP 00009 se podepisuje pod dopis Bidenovi:

"Měnící se pozice a protichůdná prohlášení Bidenovy administrativy se nás týkají, protože rodiče potřebují jistotu." Rovněž nás znepokojuje, že politika může předjíždět vědu v Bidenově správě, což vede ke zbytečným a prodlouženým zavíráním škol . Prezident Biden se opakovaně zavázal, že pro jeho správu budou určovat zásady „věda a pravda“, ale zdá se, že vaše aktualizované pokyny tyto zásady opouštějí. Jako ředitel CDC máte vůči dětem našeho národa povinnost řídit se „vědou a pravdou“. “

Jo, dnešní realita předstihla veškeré minulé fantasmagorie! ;-D;-D;-D

J. Pleva 23.2.2021 15:50

Chci jen věc uvést na pravou míru, a sice že inkompetentní vláda prostě nechala pandemii volný průběh, je to pro ni jednodušší než si brát zodpovědnost za nějaká omezení. Proto se také vykašlali na seniory a nechali tam virus řádit, takže většina mrtvých je odtamtud. Žádná ochranná opatření neprovedli, socanům jde jen o moc a lidský život pro ně nemá cenu jinou než volebního dobytka. Neřešit problém je jednodušší, nějaké výmluvy si vždycky vymyslí, mají to lehké ve spolčení s médii.

Z. Lapil 23.2.2021 16:19

Pokud vím, tak u nás je taky naprostá většina mrtvých ve věku nad 65 let. Jen upozorňuju na detail, nechci vaše příspěvky nějak zpochybňovat.

L. Novák 23.2.2021 14:21

Hihi, určitě se zasmějeme, až nějaká problematická osoba z politiky či byznysu zase dostane "Nobelovu cenu míru". ;-D Chudák Alfréd Nobel. Ten se asi obrací v hrobě, jestli tohle vidí...

P. Milan 23.2.2021 14:50

Ať už je příčina taková nebo maková, výsledek je liberálnější než v Česku.

J. Kanioková 23.2.2021 19:07

Máte pravdu ..... naprosto přesně ! R^R^R^

P. Kozelský 23.2.2021 12:05

No a to ještě autor vedle sebe nedal Švédský model a Český model.

Ale ono to není o modelech, ale o chování jednotlivců. V tom se totiž pseudomodely liší a to je zásadní pro šíření viru. Švédové totiž pochopili, že jde o lehce přenosný potenciálně smrtelný virus a základní je tedy omezit styk s dalšími lidmi. Když už mám tu smůlu a dostanu covid tak informuji všechny ty kdo mohou být mnou nakaženi aby se izolovali.

Ostatní pseudomodely upřednostňují egoistický přístup jednotlivce a nezodpovědné chování jednotlivců ve vztahu k možnosti nákazy a informování těch kteří mohou být Mnou nakaženi. Tyto podmínky jsou pro šíření ideální. A bohužel i když většina bude preferovat přístup Švédů v těchto modelech tak ten zbytek egoistů je dostatečný pro nezvladatelné šíření viru.

Jediný model který funguje je Izraelský, naočkovat všechny a rychle. Nechápu tedy postup české vlády, která místo zajištění vakcíny a její distribuce pro všechny a to rychle nekoná mimo omezení osobních svobod občanů nic konstruktivního. SÚKL už mohl mít potřebná data k Ruskému Sputniku. No a pokud to Van Leyenové vadí, tak není nic jednoduššího než ji zaúkolovat zajištěním 20 mio. dávek v následujících třech měsících, když už jsme nejhorší v Evropě. Dále mi není jasná nečinnost parlamentu se kterým si vláda vytřela z... a místo okamžitě nedůvěry vládě parlament tuto řízenou genocidu vlastního národa legalizuje.

No genocida a vlastizrada jsou zločiny nepromlčitelné a věřím, že odpovědní řádně zvolení a jmenovaní občané dojdou zasloužené spravedlnosti.

Pokud ne, tak se modlím ke covidu ať spravedlivě a nestranně zasáhne je a jejich rodiny. Až to nastane tak snad se začne konečně něco dít.

V. Církva 23.2.2021 12:57

Ano, je to především o národní povaze a selhali jsme všichni. Nedisciplinovanost, sobectví vůči starším i ekonomice, kverulantsví i brouci pytlíci, co se zaštiťovali svým věhlasem, aniž by věděli o zdravotních i ekonomických konsekvencích (ono podceňování viru v dnešní informační době ekonomice nepomáhá).

Vláda pak naprosto propadla se zajištěním důstojného, testování, trasování. Zdá se že už dnes existují rychlé levné PCR testy, že by se dalo po absolvování jít i do obchodňáku nebo na fotbal, jen by proto museli něco udělat i obchodníci. Taky vládě nic rozumného nenavrhovali.

Portugalce máme za zaostalce ale oni to zvládli

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/portugalsko-se-vyhrabalo-ze-stejne-krize-jako-my-tady-je-odpoved-proc-to-v-cesku-nefunguje-40351433

Nevyřešila se ani podpora postižených podnikatelů. Když určitá skupina lidí platí za uzavření a zadržení epidemie, je správné jim pomoct. Pokud i v době plně zaplněných nemocnic někdo spekuluje o smrti s Covidem a že to žádný problém není, je to nenormální. I kdyby jen pro to co si pak řeknou investoři.

P. Brich 23.2.2021 13:53

Pane Církvo, ještě jste zapomněl, že Češi jsou největší zloději ve světě, největší ožralové a feťáci, největší ulejváci a švejci, atd.

Proč jen nedisciplinovanost, sobectví vůči starším a ekonomice, kverulantsví i brouci pytlíci, ...

Byl jste líný to vyjmenovat vše, když už jste v tom kálení na hlavu?:-/

J. Herodek 23.2.2021 13:46

Nechci se vas nijak dotknout ale netrpite vaznejsi formou deprese, obscese, fobie? Pokud ne, jste typicky produt tohoto silenstvi. Modlete se ke komu chcete, ale za obnovu vaseho rozumu.

P. Brich 23.2.2021 13:54

R^

L. Novák 23.2.2021 14:24

Mistře, mohl byste nám vysvětlit, co je to ta vaše "obscese"? Zkuste nám popsat, jaké máte příznaky, třeba si to už nějak dokážeme zařadit... :-P

J. Pavel 23.2.2021 10:54

Zamýšlel se zde někdo a mohl by mi odpovědět na otázky. Proč je teď nejhorší situace v těch místech republiky, kde na podzim byl počet nakažených nejmenší? A naopak, proč je situace ve Zlínském kraji teď příznivá ve srovnání s krajem Karlovarským? Kde se v tomto kraji vzala Britská mutace? Kdo přijel z UK na vánoce domů a přivezl to? A předem říkám, že teorii lyžujících Pražáků, co to zavlekli do Krkonoš, nevěřím.

P. Vychodil 23.2.2021 12:35

zimní neděle v Krkonoších, skupina mladých u stánku s buřty, baví se, že si vypůjčí sáňky...

někteří tmavé pleti neevropského původu, hovorová řeč angličtina, občas říznutá italským akcentem...

P. Brich 23.2.2021 13:45

Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Tachov .... Češi do Německa nesmějí kromě těch, co tam slouží v domovech důchodců a v nemocnicích ...;-€EU;-O

D. Bystriansky 23.2.2021 14:21

R^

Z. Lapil 23.2.2021 16:51

Taky mi to vrtá hlavou. Pořád mi vychází, že opatření fungují jen velmi náhodně (pokud vůbec) a hlavně - podle toho je na čase opatření opravdu nějak diferencovat.

Na druhou stranu: momentálně to vypadá, že se virus už dva tři týdny šíří z nejzasaženějších okresů (zhruba: Náchod&Trutnov; Sokolov&Cheb).

Docela by se mi líbilo, kdyby byla k dispozici historie mapy postiženosti okresů. Ideálně animovaná :-).

J. Jurax 23.2.2021 18:29

Takovou mapu jsem viděl včera v TV. Ukazovala zamoření v čase po okresech.

Podle ní - zhruba řečeno - virus táhne ze západu na východ.

J. Oldfart 23.2.2021 9:40

Pokud se ve všech zemích nepoužívá stejný způsob získávání a vyhodnocování dat, jsou veškerá srovnávání zavádějící. Například amplifikační faktor u PCR. Přesto se na jejich základě dělají závažná opatření.