18.9.2020 | Svátek má Kryštof


KORONAVIRUS: Rusko má vakcínu

14.8.2020

Rusko oznámilo, že registrovalo první vakcínu proti infekci koronaviru. Podle médií jsou „světoví experti skeptičtí“, co se ruské vakcíny týče. Nicméně Rusko už má objednávky z dalších zemí postižených pandemií.

Ruská vakcína „Sputnik“ je zcela jistě nazvána jako vzpomínka na sovětské prvenství ve vypouštění družic na konci padesátých let minulého století. V rámci vesmírného závodu mezi velmocemi USA a SSSR se Sověti rozhodli stávající programy urychlit a vypustit na oběžnou dráhu co nejjednodušší družici o hmotnosti do 100 kg. V počátcích projektování byla označena jako Prostějšij sputnik – Jednodušší družice, protože byla „nouzovým řešením“, když plnohodnotná vědecká družice (která později letěla jako Sputnik 3) nebyla připravena včas. Cílem bylo ověřit, zda je vůbec let vesmírem možný. Měla mít jediný vědecký přístroj: vysílačku.

V dnešním světě je dominantní mediální potravou pandemie covid-19. Ještě před několika měsíci se „experti“ vyjadřovali tak, že první vakcína bude nejdříve k dispozici v polovině roku 2021. Ve světě dnes probíhá minimálně deset ověřovacích testů vakcín na dobrovolnících. V Událostech, komentářích, které situaci kolem nové vakcíny probíraly, se zásadní kritika ruské vakcíny týkala toho, že u ní ještě neproběhla ověřovací série účinků na tisícovkách dobrovolníků, ale byla zatím podána řádově stovkám osob.

Přesto už v červnu vyšel na stránkách české mutace Forbes článek věnovaný vývoji vakcíny. Profesor evoluční biologie Jaroslav Flegr pro časopis vyjádřil víru, opřenou však o nynější úroveň vědy: „Nejpozději během podzimu tu budeme mít dobrou vakcínu. Je samozřejmě otázka, jestli bude rychle a v dostatečném množství distribuována, ale podle mě zasáhne již do příští chřipkové sezony.“

Článek končí tímto: Výsledkem závodu o vývoj vakcíny může být skutečnost, že očkovacích látek bude nakonec víc. Nesporné je, že nyní by byla euforicky uvítána aspoň jedna jediná.

Zdá se, že se žádná mediální euforie konat nebude. Vakcínu totiž registrovalo Rusko, což je v očích západních pokrokových médií spíše „podezřelé“ než vzbuzující euforii. Rusko je totiž pokrokovými médii nemilovaný stát, v němž vládne Vladimir Putin železnou pěstí. Nicméně právě v pořadu Události, komentáře oslovený český vakcínový specialista tvrdil, že by Rusko mohlo mít již objednávky na miliardu dávek nové vakcíny. Na dotaz, zda ji Rusko může prodávat, když vakcína nemá jinou než ruskou registraci, odpověděl náš specialista tak, že zcela jistě může. Pro použití v EU či v USA by však k použití v těchto regionech musela vakcína získat registraci novou.

Možná, že ruská vakcína nemá všech pět P. Vzhledem k tomu, jaké šílenství dnes ve světě v souvislosti s pandemií probíhá včetně vyhánění lidí z pláží a dalších „lahůdek“, je registrace první vakcíny samozřejmě obrovským krokem kupředu. Prezident Donald Trump již oznámil, že v USA bude vakcína k dispozici do listopadu letošního roku, což koresponduje s termínem amerických voleb. Všude na světě je dnes pandemie politicky využívána a zneužívána. Už dávno to není jenom problém epidemiologů. Proto je ohlášená ruská vakcína samozřejmě politicky motivovanou zprávou, která má Rusku zajistit výsadní postavení mezi státy dodávajícími vakcínu.

A propos, umíte si představit, že by stejné mediální šílenství doprovázelo podzimní a zimní sezónu chřipky s tím, kolik lidí se právě infikovalo, kolik je nemocných a kolik jich na chřipku zemřelo? Média dostala jinou „potravu“ jen díky tragédií v Bejrútu a požáru v Bohumíně a virová pandemie ustoupila i v Česku do pozadí. Účinná vakcína je krokem, který by mohl situaci skutečně vrátit do normálu. Doufejme.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.