Neviditelný pes

KORONAVIRUS: Očkování - užitečné srovnání

31.12.2020

Máme některým zemím závidět? Neděle 27. prosince 2020 proběhla ve znamení zahájení očkování proti covidu v České republice. Byla to spojeno s tím, čemu říkám televizní kampaň.

Jak jsem to poznal? Ráno jsem na chvíli zapnul Českou televizi. Obraz byl vybarven do žluta, neklamné znamení, že zažíváme to, čemu v anglosaském světě říkají Breaking News. Vždy, když studio ČT24 zežloutne, je třeba zbystřit: něco se děje.

Ráno přivezli mladí vnučku, místo zpráv jsme v televizi sledovali nebo měli jako kulisu YouTube s písničkami v programu Dave & Ava, po obědě jsem si dal s malou návštěvnicí siestu – a když jsme se probudili, téma na ČT24 bylo stále stejné. Očkování. Asi až do večera, televizi non stop nesleduji.

Ačkoli nikterak význam očkování nepodceňuji a jsem připraven nechat si vakcínu aplikovat – stejně jako nedávno proti chřipce -, nejsem si jist, zda má mít mediální obraz právě takovouto podobu. Neboť jedna věc je očkování jako takové, druhá pak počet dávek: jde o to, aby v tom „humbuku“ nezaniklo, kolik těch vakcín vlastně máme k dispozici.

Dočetl jsem se na webu iRozhlas, že v první várce jich přišlo 9.750 a že do Silvestra dorazí dalších 19 tisíc. Posléze v lednu přes 350 tisíc. To poslední číslo by si jistě zasloužilo „kampaň“ ve veřejnoprávní televizi; takové číslo „stojí za řeč“.

Nechci se stavět do role kritika očkovacího projektu proti covidu v ČR, k tomu jsou u nás povolanější, jen bych připomněl situaci jinde. V Izraeli, a to bez jakýchkoli postranních či zlých úmyslů. Jde mi jen o srovnání.

V Izraeli začali s očkováním v sobotu 19. prosince a jako první šel na řadu premiér – stejně jako u nás. Osobně to nevnímám jako projev „papalášství“, nýbrž jako příklad pro veřejnost, jejíž část není této formě boje proti covidu nakloněna (tady i tam).

Tím ale podobnost končí.

Nechci zahltit tento článek i čtenáře přemírou čísel, a tak jen ta, která jsou když ne říkající vše, tak mnohé.

- V neděli 27. 12. 2020 bylo v Izraeli provedeno očkování u 98 916 obyvatel.

- Od okamžiku, kdy dostal první dávku premiér Netanjahu, bylo naočkováno 379 000 Izraelců.

Tím se Izrael dostal na první místo na světě v počtu očkovaných na 100 obyvatel, jak je zřejmé z grafu 1. (Jeho zdroj: web Our World in Data – společný projekt University of Oxford a Global Change Data Lab s jejich laskavým svolením.)

Kromě toho: záměrem vlády v Jeruzalémě je do týdne dosáhnout 150 tisíc očkovaných denně. Což je za 31 dnů 4.650.000. Děleno dvěma pak 2.325.000 lidí naočkovaných oběma dávkami. Při celkovém počtu obyvatel – a tady se držím dostupného odhadu 9.300.000 – by to znamenalo, že během jednoho měsíce by byla oběma dávkami naočkována čtvrtina populace.

Vždycky je užitečné vědět, jak to funguje jinde. Nic víc a nic méně jsem tímto příspěvkem nesledoval.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek