KONFLIKT: Proč Izrael nemůže uzavřít s Hamásem příměří
Teroristický útok Hamásu ze 7. října 2023, při němž teroristická skupina ovládající Gazu zmasakrovala 1 200 Izraelců a vzala přes 240 rukojmích, zásadně změnil postoj Izraele vůči Hamásu.
Pryč jsou doby, kdy izraelští rozhodovací činitelé považovali příměří a ekonomické pobídky za životaschopné strategie k deeskalaci napětí s teroristickou skupinou podporovanou Íránem. Před 7. říjnem byl na hranici mezi Gazou a Izraelem klid a Izrael denně povolil vstup 30 000 Gazanů do Izraele, aby jim umožnil lepší ekonomické příležitosti.
„Stejně jako Spojené státy nesouhlasily s příměřím po bombardování Pearl Harboru nebo po teroristickém útoku z 11. září, nebude Izrael souhlasit s ukončením bojů s Hamásem po strašlivých útocích ze 7. října,“ řekl 30. října izraelský premiér Benjamin Netanjahu a dodal, že „výzvy k příměří vyzývají Izrael, aby se vzdal Hamásu, aby se vzdal terorismu“.
Mnoho bývalých i současných amerických představitelů napříč politickým spektrem prohlásilo, že příměří by bylo pro Hamás výhodné, včetně emeritní předsedkyně parlamentu Nancy Pelosiové, amerického senátora Bernieho Sanderse a Hillary Clintonové, ministryně zahraničí (2009-2013).
Nicméně ze strany některých mezinárodních představitelů, jako je generální tajemník OSN Antonio Guterres, a mezi protestujícími, kteří podporují palestinský lid ve Spojených státech i ve světě, se stále častěji ozývají výzvy, aby Izrael souhlasil s příměřím. Americký prezident Joe Biden nadále podporuje pokračování izraelské pozemní operace v Gaze zaměřené proti Hamásu, ale nadnesl možnost „taktické pauzy“, která by umožnila větší přísun humanitární pomoci do Gazy. Premiér Netanjahu prohlásil, že bez propuštění rukojmích nedojde k žádnému příměří ani k všeobecnému zastavení palby v Gaze, ale souhlasil s humanitárními pauzami, které budou probíhat každý den po dobu čtyř hodin.
Dne 7. října 2023 teroristé z Hamásu zabíjeli, znásilňovali ženy, mučili a unášeli izraelské civilisty, včetně žen a dětí. Mnohé tzv. Palestince brali jako lidské štíty a bránili jim v útěku z bojové zóny. Hamás nevybíravě střílí rakety na izraelská civilní centra. To vše jsou jasné válečné zločiny a morálně odporné činy, které zpochybňují, jak může mezinárodní společenství očekávat, že Hamás bude dodržovat příměří. Přesto je důležité pochopit, proč příměří s Hamásem není správným postupem.
Hamás dlouhodobě porušuje dohody o příměří.
Pokud by bylo dosaženo příměří, ze zkušenosti víme, že Hamás pravděpodobně nedodrží svou část dohody. Během poslední války mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014 bylo mezi oběma stranami dohodnuto příměří, které však Hamás porušil a zabil dva vojáky a unesl třetího, Hadara Goldina, jehož tělo Hamás drží dodnes.
Hamás skutečně využil íránské podpory k zahájení několika válek proti Izraeli ze své základny v Gaze, včetně operace Lité olovo v roce 2008, operace Pilíř obrany v roce 2012, operace Ochranné ostří v roce 2014, operace Strážce hradeb v roce 2021 a nyní při útocích ze 7. října. Při každém z těchto útoků Hamás porušil předchozí příměří s Izraelem, vypálil tisíce raket směrem k izraelským populačním centrům a pokusil se proniknout a vraždit Izraelce.
Hamás je i nadále odhodlán zničit Izrael vyvraždit Židy kdekoliv na světě
Brutalita eskader smrti Hamásu ze 7. října, kdy zabijáci z Hamásu uřezával hlavy dětem, znásilňovali a mrzačili ženy a stříleli staré lidé, kteří přežili holocaust, dokládá, že teroristická skupina nemá zájem na jakémkoli smíru s Izraelem. Vůdci Hamásu totiž dali jasně najevo, že pokud dostanou příležitost znovu se vyzbrojit a přeskupit, zaútočí znovu a uskuteční svůj cíl vyhladit Izrael.
Tyto cíle zopakoval vysoký představitel Hamásu v Libanonu Ghazi Hamad, který pochválil systematické vyvražďování civilistů a slíbil, že teroristická skupina bude podobné útoky v budoucnu mnohokrát opakovat.
„Musíme dát Izraeli lekci a uděláme to dvakrát a třikrát. Zaplavení Al-Aksá [název, který dal Hamás svému útoku ze 7. října] je pouze poprvé a bude podruhé, potřetí, počtvrté,“ řekl Hamad.
Od žádné země nelze očekávat, že bude souhlasit s příměřím, dokud neujistí svůj lid, že nepřátelé, kteří jen nadále ohrožují a masakrují, již nepředstavují pro něj skutečnou hrozbu.
Hamás využije příměří k přeskupení sil a obnovení činnosti
Izrael dosáhl rozsáhlého pokroku při odzbrojování a vytlačování Hamásu ze severní části Gazy a často bojoval v bojích od dveří ke dveřím, aby zlikvidoval vojenskou přítomnost Hamásu. Jakákoli delší přestávka v bojích by Hamásu poskytla čas na reorganizaci, přeskupení a přezbrojení, což by válku dále prodloužilo. Poskytnutí tohoto cenného času Hamásu umožní doplnit zásoby raket, opravit komunikační systémy, reorganizovat rozptýlené síly a vyhodnotit škody na síti podzemních tunelů.
Tato přestávka bude mít smrtelné následky jak pro Izraelce, tak pro Palestince. Hillary Clintonová poznamenala, že Hamás v minulosti využil příměří k přezbrojení, a uvedla, že ti, kdo volají po příměří, špatně chápou skutečnou povahu této teroristické skupiny.
„Lidé, kteří nyní volají po příměří, nechápou Hamás... Byl by to pro Hamás takový dar, protože by strávil jakoukoli dobu, kdy by bylo příměří, obnovou své výzbroje, aby byl schopen odrazit případný útok Izraelců.“
V tomto kontextu by jakékoli nové příměří nebylo ničím jiným než ústupkem, který by Hamásu poskytl další příležitost k přeskupení, přezbrojení a obnovení jeho zhoubných aktivit.
Příměří může oddálit možnost návratu rukojmích domů
Více než 240 Izraelců a dalších cizích státních příslušníků vzal Hamás během útoku 7. října 2023 v pásmu Gazy jako rukojmí. Izrael je pevně rozhodnutý, že bez návratu rukojmích nedojde k příměří, a to z dobrého důvodu. Příměří by Hamásu umožnilo přesunout rukojmí bez obav z izraelského náletu na jejich záchranu, což by zničilo veškeré zpravodajské informace, které by Izrael mohl mít o současném místě pobytu rukojmích. Je logické, že Izrael bude souhlasit s příměřím pouze za podmínky propuštění rukojmích.
Přesto se objevily zprávy o vyjednávání o rukojmích mezi Izraelem, USA a Katarem, který má vztahy s Hamásem. Ten však již dlouhou dobu využívá rukojmí jako vyjednávací žetony k dalšímu vedení války proti Izraeli. V roce 2007 vzal Hamás jako rukojmí izraelského vojáka Gilada Šalita. Šalit byl propuštěn o pět let později v rámci výměny vězňů, kdy bylo propuštěno více než 1 000 vězňů, z nichž mnozí v budoucnu prováděli teroristické útoky a zabíjeli Izraelce, mnozí propuštění vězni se dokonce účastnili vražedného běsnění ze dne 7. října 2023.
Ve dnech po útoku ze 7. října Hamás prohlásil, že chce vyměnit rukojmí za více než 6 000 vězňů držených v izraelských věznicích. Teroristická organizace rovněž uvedla, že by rukojmí vyměnila za palivo. Kromě snahy zásobovat nemocnici v Gaze palivem (Hamás palivo ukradl) Izrael odmítl dodávat palivo do Gazy z obavy, že by je Hamás zabavil a použil pro své teroristické akce, ačkoli Izrael pracuje na mechanismu, jak zásobovat nemocnice v Gaze potřebným palivem, aniž by se k němu Hamás dostal.
Izraelští představitelé věří, že vojenský tlak na Hamás pomůže pokročit ve vyjednávání a donutí teroristickou skupinu propustit rukojmí nebo se nechat zachránit izraelskými silami v Gaze.
Příměří by posílilo Hizballáh a Írán
Po bezprecedentních zločinech proti lidskosti, které Hamás spáchal 7. října 2023, by jakékoli příměří, na němž by se Izrael dohodl, vyslalo nebezpečný signál jeho dalším protivníkům, zejména Íránem podporované teroristické skupině Hizballáh v Libanonu, že teroristická organizace může páchat nepředstavitelné válečné zločiny proti izraelským civilistům a žít, aby o tom mohla vyprávět.
Od 7. října se Izrael a Hizballáh opakovaně střetly, přičemž Hizballáh a další teroristické skupiny, jako je libanonský Hamás, odpalovaly rakety a střílely na izraelské vojenské pozice a izraelská města. Situace však zatím nepřerostla v širší válku.
Příměří by posloužilo jako zelená pro řadu budoucích pokusů o masové vraždění Izraelců a ohrozilo by samotné přežití Izraele. Izrael musí obnovit svou odstrašující sílu.
Odstranění Hamásu by vedlo k lepší budoucnosti Gazy a palestinského lidu
Rozhodnutí Hamásu provést masový vražedný útok vedlo Izrael k odhodlání osvobodit Gazu od Hamásu, což by mohlo připravit půdu pro novou regionální realitu, v níž by jej jednoho dne mohl nahradit umírněný palestinský vládnoucí subjekt podporovaný pragmatickými arabskými státy, jako jsou Egypt a Saúdská Arábie.
Terorističtí vůdci Hamásu totiž prohlásili, že nemají zájem na správě Gazy ani na zajištění palestinských civilistů v této oblasti.