Neděle 16. srpna 2026, svátek má Jáchym

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KONFLIKT: Operation Rising Lion

Musíte uznat, že i když nejste fanouškem Izraele (já ano), technologické a vojenské schopnosti tohoto blízkovýchodního tygra předčily veškerá očekávání. Po vlně výbuchů pagerů a vysílaček v rámci operace Grim Beeper, která zlikvidovala 42 velitelů Hizballáhu a jejich íránských podporovatelů a zranila přibližně 4.000 jejich kolegů, přichází útok desetimilionového národa se dvěma sty letadly, který během tří dnů technicky i personálně paralyzuje 1.500 km vzdálené ozbrojené síly Íránu – státu s více než 90 miliony obyvatel.

Izrael se na Írán připravuje v podstatě nepřetržitě – po dlouhá léta vyvíjel několik možných obranných scénářů, z nichž vyšel pouze jeden jako skutečně efektivní. A právě ten probíhá.

Izrael dlouhá léta neměl – a dost možná ani v následujících letech nebude mít – lepší příležitost oslabit vojenskou sílu Íránu. Za posledních 20 let nenastala příhodnější mezinárodní politická konstelace, než jakou zažívá právě dnes: Rusko nemá na podporu Íránu dostatek času, noví vládci Sýrie potřebují ukázat svou mírotvornost, Libanon se snaží vymanit z vlivu Hizballáhu, Hamás je na kolenou a – co je nejdůležitější – v Bílém domě už nesedí Joseph Biden, který by pro jadernou dohodu s Íránem obětoval i svého nejspolehlivějšího spojence v oblasti.

Mossad – zatímco antisemité v OSN sepisovali jednu antiizraelskou rezoluci za druhou – vybudoval na území Íránu rozsáhlou síť výzvědných aktivit, včetně základen dronů poblíž Teheránu.

Izrael navíc dovezl do Íránu a zprovoznil celý systém naváděcích zařízení, která se ukazují jako klíčová při chirurgicky přesných leteckých úderech. Na dálku aktivované roje dronů zničily podstatnou část odpalovacích zařízení raket namířených na Izrael. Drony rovněž ničily protivzdušnou obranu Íránu i jeho letectvo. Tím získal židovský stát naprostou převahu ve vzduchu a volnost pohybu pro vyhledávání a likvidaci dalších cílů.

Letecké útoky můžete shlédnout zde:https://x.com/manniefabian/status/1933455569429357026...

V srdci Íránu operují speciální jednotky a množství agentů a informátorů, kteří dlouhá léta unikají místním kontrarozvědkám známým především svou bezohledností. To dokládá naprostou zpravodajskou dominanci Izraele. Verbování íránských občanů ke spolupráci s Izraelem totiž není práce pro operativce juniora. Musíme si uvědomit, že v této muslimské zemi prakticky neexistuje těžší zločin než spolupráce s Izraelem. Každého takového stihne smrt – a ne ledajaká.

Je zřejmé, že démonizace izraelských technologických a vojenských schopností je součástí izraelské mediální strategie a dlouhodobě budovaného image. Problém těch, kdo se domnívají, že jde pouze o neobjektivní mediální obraz, však spočívá v reálných výsledcích židovského státu. Izrael vyvíjí a dodává spojencům špičkové zbraňové systémy, do vlastní obrany investuje značné prostředky a je na poli bezpečnosti spolehlivým partnerem. Řada úspěšných protiteroristických policejních velitelů ze Západu prošla izraelským výcvikem a Izrael poskytuje velmi hodnotné zpravodajské informace, které bezpochyby zachránily velké množství Evropanů a Američanů před atentáty muslimských teroristů.

“Prováděli jsme konkrétní činnosti, které nám pomohly pochopit určité věci o nich, a pak jsme tyto informace využili k tomu, abychom je přiměli jednat určitým způsobem ... Věděli jsme, že je to přiměje se setkat, ale co bylo ještě důležitější – věděli jsme, jak je tam udržet.“

Tolik k úspěšnému leteckému zásahu komentuje anonymní izraelský zdroj – šlo totiž o situaci, kdy bylo potřeba, aby se konkrétní činovníci íránského režimu sešli a setrvali na místě do momentu aktivace leteckých sil.

https://x.com/TreyYingst/status/1933493841392177570...

Abychom situaci mohli hodnotit komplexně, tedy i s ohledem na americký aspekt jaderné dohody s Íránem, musíme si uvědomit, že Donald J. Trump o dohodu, kterou uzavřel s Íránem Barack Obama nebo o kterou usiloval Joe Biden, vůbec nestojí – Írán nepovažuje za partnera hodného důvěry.

Tímto postojem Trumpa lze vysvětlit i zjevně klamavou taktiku, které se spolu s Netanjahuem vůči Íránu dopustili. Izrael zaútočil na Írán v době probíhajících íránsko-amerických rozhovorů – tedy nepochybně se souhlasem Spojených států. Benjamin Netanyahu - בנימין נתניהו by tak zásadní krok bez konzultace neprovedl – Donald Trump by mu to nikdy neodpustil. Šlo tedy o společný podnik. Ačkoliv zpočátku vznikl dojem, že Donald Trump byl útokem překvapen, v průběhu víkendu už ten stejný Trump Íránu vzkázal, že ještě není pozdě izraelské výpady ukončit – protože ty další budou pro Írán ještě ničivější: „There is still time to make this slaughter, with the next already planned attacks being even more brutal, come to an end.“

Co je ještě významnější – v této izraelské operaci se zrcadlí i souhlas dalších muslimských zemí. Saúdská Arábie, Jordánsko, Ázerbájdžán, Katar, Turecko a Spojené arabské emiráty umožnily Izraeli využít jejich vzdušný prostor nebo přímo sestřelovaly íránské drony. To nasvědčuje i tomu, že s operací mohly být obeznámeny také Rusko a Čína.

Politická destabilizace Íránu a chaos však není úplně tak na pořadu dne. Teď šlo jen o to ho oslabit vojensky a přinutit ho k opuštění militantní tóniny. Plán dua Trump - Netanyahu má jistě svou nevojenskou část. Na tu si ještě musíme pár dnů počkat.

Aston Ondřej Neff
15. 8. 2026

Jsme na konci týdne vyprahlého politicky i doslova a dopřejme si trochu zábavy.

Petr Kolman
15. 8. 2026

Když si děláme legraci ze skupiny, ještě neznamená, že ji nenávidíme.

Starý vlk
15. 8. 2026

Když máte někde někoho, s kým jsou potíže, povyšte ho!

Chechtavej tygr
15. 8. 2026

Manžel jel autem, když tu v rádiu slyší, že se rozdávají peníze

Lidovky.cz, ČTK
16. 8. 2026

Zvítězili pouze v prvním kole nad Zlínem, na další bodový zisk zatím fotbalisté ostravského Baníku...

anji Anna Jirásková
16. 8. 2026

Koncem devadesátých let měl Stephen Baldwin (60), mladší bratr slavnějšího Aleca (68), v Hollywoodu...

Lidovky.cz, ČTK
16. 8. 2026

Zestátnění energetické společnosti ČEZ a následné vytěsnění jejích minoritních akcionářů není dobrá...

Pavel Szobi
16. 8. 2026

V lednu se veletrhu Svět betonu v Las Vegas zúčastnilo asi 47 000 lidí. Mezi nimi byl i manažer...

ČTK, Lidovky.cz
16. 8. 2026

Dvanáct lidí přišlo o život a dalších nejméně deset utrpělo zranění při noční nehodě polského...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz