KONFLIKT: Mýtus „palestinského uprchlictví“
Pokud jde o izraelsko-palestinský konflikt, zdá se, že svět zná pouze vyprávění o palestinských uprchlících. Vedle zhruba půl milionu tzv. Palestinců, kteří opustili zemi v důsledku války, však existovalo téměř 900 tisíc vyhnaných a ožebračených Židů z arabských zemí a Íránu po vzniku Státu Izrael a následných arabsko-izraelských válkách. OSN židovským uprchlíkům nepomohla, místo toho je Stát Izrael se svými minimálními zdroji dokázal absorbovat. Nejenže židovských uprchlíků bylo násobně více, ale také majetek, který po sobě zanechali poté, co byli vyhnáni nebo byli nuceni uprchnout z muslimských zemí naprosto bez prostředků, měl mnohem větší hodnotu - dosahoval mnoha miliard dolarů.
Tady je jeden významný fakt: OSN má dvě agentury pro uprchlíky. Jednou z nich je Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který se zabývá uprchlíky po celém světě; druhou je agentura UNRWA, která se zabývá výhradně palestinskými uprchlíky. Podstatný rozdíl mezi nimi spočívá v definici toho, kdo je uprchlík. Tato definice určuje nárok na pomoc nebo odškodnění; má také dalekosáhlé důsledky týkající se statusu uprchlíka a „práva na návrat“, zejména pokud jde o počet uprchlíků, jejichž status vyžaduje řešení.
Úmluva o uprchlících, která byla formulována po druhé světové válce a která sloužila jako základ pro založení UNHCR, definuje uprchlíka jako osobu, která byla nucena opustit svou zemi kvůli politickému pronásledování nebo porušování občanských práv. Později byla tato definice rozšířena na osoby prchající před válkou, násilím či dokonce ekonomickými potížemi, které brání dětem získat vzdělání. Tato definice se vztahuje na židovské uprchlíky z arabských zemí a teoreticky by mohla zahrnovat i palestinské uprchlíky. Jenže není tomu tak.
Naproti tomu UNRWA definuje palestinské uprchlíky jako „osoby, jejichž obvyklým místem pobytu byla Palestina v období od 1. června 1946 do 15. května 1948 a které v důsledku konfliktu v roce 1948 ztratily domov i prostředky k obživě“. Zajímavé. Proč stačí dva roky pobytu, aby byl člověk považován za uprchlíka vytrženého z vlasti, zvláště když palestinští Arabové tvrdí, že jim země patřila od nepaměti?
Navíc nyní vyplouvají na povrch hrůzná fakta o této organizaci. Řada jejích zaměstnanců byli a jsou příslušníci či sympatizanti teroristické organizace Hamás, z nichž někteří, jako byl Muhammad abú Atáví, se přímo podíleli na vražedném masakru 1200 Izraelců ze 7.října minulého roku. Atáví vedl bojový oddíl Hamásu při útoku na kryt u silnice u kibucu Re´im, kam se schovali izraelští návštěvníci hudebního festivalu Nova. Část jich nechal povraždit, další nařídil unést.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-stredni-vychod-agentura-osn-pripustila-ze-pro-ni-pracoval-brutalni-velitel-oddilu-hamasu-40494548
V reakci na tyto skutečnosti schválila izraelská vláda i s podporou většiny opozičních stran dne 28.10.2024 dva zákony, které zakazují UNRWA působit na území Státu Izrael a také zakazují státním úřadům udržovat jakýkoliv kontakt s touto agenturou.