4.12.2023 | Svátek má Barbora


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

4.7.2009

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Vítězství elektroniky nad cenzurou. Do čtvrtka 1. července 2009 platil slogan, že zatímco jsme si mysleli, že internet promění Čínu, Čína proměnila internet a zavedla i tam tvrdou cenzuru. Od začátku července chtěla dokonce do každého počítače instalovat filtrovací software, který měl mít každý nový počítač, a zřejmě se uvažovalo o tom, že by byl nainstalován i do každého starého počítače. Instalace zařízení s názvem „Zelená přehrada“, jak se tomuto softwaru v Číně říká, však byla odložena a je otázka, jestli kdy bude vůbec zavedena.

Proč bylo zavedení tzv. „Green Dam“ odloženo?

O tom můžeme jen spekulovat, ale důvodů je jistě několik: Instalace a kontrola instalací je velmi náročná, drahá, zatímco odmontování takového softwaru je snadné a návody na to kolovaly po internetu v Číně ještě dříve, než byla instalace nařízená. Už takhle čínská cenzura zaměstnává desetitisíce lidí a účinek těchto praktik je velmi malý, protože je možné se připojit šifrovaně na server jinde ve světě, a to žádná vláda zakázat nemůže. Jak se to dělá, se rovněž může každý dozvědět z internetu. Rozšiřováním těchto informací se zabývají celé týmy odborníků na nejlepších západních univerzitách. Jen Global Freedom Consortium rozesílá v létě roku 2009 každý týden 20 milionů e-mailů s návody, jak cenzuru obcházet. Navíc se zvedla v Číně bouře nevole a podle průzkumů bylo proti 74 procent čínských uživatelů internetu. To je naprostá novinka.

Jenže bychom měli spravedlivě připomenout, že i tu cenzurní elektroniku pro Čínu vyvinuly inženýři rovněž na Západě, možná dokonce na stejných univerzitách či ve stejných firmách…

To je pravda. Microsoft pro ně prý vybudoval superpočítač, který je schopen veškeré informace, které proudí internetem směrem do Číny, 24 hodin denně hlídat. Kromě toho stát zaměstnává odhadem asi 30 000 úředních cenzorů a bohužel tento cenzorský systém začíná dokonce Čína exportovat: Cenzura XXI. století je velmi dynamická, decentní a je postavená na průmyslové bázi. Cenzura jako v Číně dnes funguje v Saúdské Arábii, Uzbekistánu, Pákistánu a Thajsku i jinde. Odborníci hovoří o tzv. balkanizaci internetu. Číňané neodpojují ze sítě celé domény, ale jen jednotlivé stránky, na nichž se vyskytují slova jako Tibet, Tchajvan či Tiananmen, což je čínský název pro Náměstí nebeského klidu, kde byly krvavě potlačeny studentské protesty v roce 1989. Mezi těmi slovy je dále třeba Falun Gong, což je zakázaná sekta, ale i Hitlerův Mein Kapmpf. Takových slov je prý několik tisíc a kde se vyskytují, tak ty stránky se „vygumují“. Místo nich se na obrazovce objeví oznámení, že z technických důvodů stránka vypadla nebo nejnověji se tam objeví reklama. Jenže zmíněné šifrované připojení tuto bariéru prolomilo a internet skutečně začíná proměňovat i Čínu, kde je již 300 miliónu uživatelů internetu, což je více než ve Spojených státech, a jen letos se tam má prodat dalších 42,6 milionů počítačů..

Autor je novinář a spisovatel