KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál
Jak se píše o nadcházejícím předsednictvím České republiky o nás v zahraničních médiích. Začneme-li Francií, která se svým předsednictvím končí, a tudíž se o nás z principu musí víc zajímat, tak v sobotním Figaru najdeme, že naše předsednictví je nepředvídatelné a zpochybňuje pozici jak prezidenta Klause, tak premiéra Topolánka. Připomíná, že prezident se prohlásil za disidenta a Topolánk je nezkušený politik. Le Mond zase tentýž den napsal: „Od 1.ledna 2009 může Evropa upadnout do letargie kvůli nedostatečnému vedení – předsednictví budou vykonávat euroskeptičtí Češi.“ Rakouský deník Die Presse ve středu měl titulek: Slunečný král odchází, Švejk přichází a polská Gazeta Wyborcza tentýž den napsala: „Evropa potřebuje silného vůdce. Nic nesvědčí o tom, že bude lépe.“
Píše o nás někdo něco pozitivního?
Ale ano, nebudeme-li počítat chvály předsedy Evropské komise José Barrosa, který má laskavá slova v popisu práce, velké naděje vkládá již zmiňovaný Le Mond, který naší politickou scénu sleduje velice bedlivě, do ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. O něm napsal, že je tradicí katolíkem, konzervativcem ze zvyku, liberálem svou přirozeností, levicově smýšlejícím člověkem z citu a zeleným z nutnosti. Označuje ho za silného muže a klade ho do protikladu k prezidentu Klausovi stejně jako třeba anglický The Economist. Francouzský deník Le Mond připomněl Schwarzenbergův pohnutý život. Jeho útěk z Československa, spolupráci s disidenty i tu okolnost, že Václav Klaus s jeho jmenováním do funkce ministra zahraničí nesouhlasil, a naopak citoval Petra Pitharta, který prohlásil, už při zvolení Karla Schwarzenberga do senátu, že tento krok považuje za mezník v českých dějinách, protože od roku 1918 šlechta v Čechách do politiky skoro nezasahovala. V rozhovoru pro Le Mond ministr Schwarzenberg řekl: „Vášnivě obdivuji moderní umění a mými nejlepšími přáteli jsou sociální demokraté. Jestli pak jsem levičák nebo pravičák? Nemám ponětí! Takové dělení už nemá smysl, když pocházím z takového koutu světa.“ Podobná slova jsou Francouzům jistě velmi sympatická.
A jak o České republice před předsednictvím píší německá média?
Nejprestižnější evropský newsmagazin Der Spiegel se ve svém pondělním vydání věnuje České republice hned na dvou místech: Na počátku svého 170stránkového vydání testuje větu Václava Klause, kterou pronesl 11. prosince v Bukurešti, a která zní: „Klima je OK, takzvaný problém oteplování země je jen pouhá ideologie.“ Závěr testu, v němž se citují výsledky Světové rady pro otázky klimatu, zní: Václav Klaus patří k posledním, kteří ještě zavírají oči před tím, jak lidé proměnili klíma. Další článek najdeme v rubrice ze zahraničí na stranách 114 a 115 a nese název Doktor NE a je věnován opět našemu prezidentovi a celkové situaci v České republice. Analýza velice korektně rozebírá situaci a postavení prezidenta i předsedy vlády a upozorňuje na to, proč to bude mít následující půl roku Mirek Topolánek velmi těžké. Zároveň si autor úvahy všímá rozdílů mezi postojem polského prezidenta Kaczynského a prezidenta Klause.
Podle autora Jana Puhla Kaczynski proti Evropě jaká je nic nemá a jen by si přál, aby v ní hrálo Polsko významnější roli, zatímco Klaus kritizuje EU z liberálních pozic. Chce ji mít jen jako zónu volného obchodu a v žádném případě ne jako velký superstát. A autor dodává, protože Klas opustil nacionalistický patos, může v Evropě hledat spojence.
Jak je tedy vidět, Karel Schwarzenberg, který je v Evropě všude doma, a Mirek Topolánek, který je tam nováčkem, budou mít velmi těžkou úlohu: Už jen proto, že budou muset překonat všudypřítomný skepticismus v době kulminující hospodářské krize a vyjednávání s novou americkou administrativou a Ruskem.