24.4.2024 | Svátek má Jiří


KNIHA: Soukromá válka pana Wilsona

29.7.2008

Když jsem vzal tuhle knihu do ruky a na zadní straně obálky jsem našel nadšené výkřiky, obrátil jsem se na Google, abych zjistil, jestli Charlie Wilson a Gust Avrakatos skutečně existovali. Našel jsem jejich životopisy – Wilson žije, dokonce se na sklonku bouřlivého života ještě oženil, kdežto Avrakatos už zemřel. Rovněž tak je po smrti autor knihy George Crile.

Soukromá válka pana Wilsona je strhující čtení. Crile k ní sbíral podklady půldruhého desetiletí – i když nejspíš na začátku netušil, že bude takovou knihu psát. Je to příběh člena Sněmovny reprezentantů za demokraty z Texasu Wilsona, který se s obrovskou vehemencí pustil do získávání peněz na boj afghánských mudžahedínů proti sovětským vojskům, které jejich zemi okupovaly, a agenta CIA Avrakatose, který tajným operacím v této zemi velel. Zdá se neskutečné, jak dokázal tento kongresman kvůli své představě, že musí porazit Sověty, ždímat americký státní rozpočet, aniž se o tom veřejnost dověděla, a překračovat všechna pravidla všech her, jen aby to dokázal, a přitom se ověnčil tajnou slávou. Přitom to byl známý skandalista, který dokázal všechny své aféry bez úhony přežít. A přesto se stal Wilson spolu s Avrakatosem architektem největší a zřejmě nejúspěšnější operace CIA v historii. Zatímco Wilsona CIA oslavila, Avrakatose kvůli domácím intrikám ze všech poct vyřadila.

Vyhnání více než stotisícového sovětského kontingentu z Afghánistánu patří mezi činy, které podryly existenci Sovětského svazu. Svou roli tady sehrálo i několik dalších věcí: tlak Západu na evropský komunistický svět, bitva za lidská práva v zemích pod sovětskou nadvládou, americký program „Hvězdných válek“ a ekonomické podminování sovětského exportu ropy. Bohužel, vyzbrojení muslimských válečníků mělo bumerangový efekt: ve jménu Alláha se obrátili proti neznabožskému Západu, především proti Američanům, vytvořili krutý islámský stát a poskytli přístřeší teroristické organizaci Al Kajda. Vznikl tam vřed, se kterým zápasíme dodnes. Když to domyslíme, vidíme, že muslimský džihád vlastně podnítili kremelští jestřábi, kteří se chtěli přes Afghánistán a potom Pákistán probít na pobřeží Indického oceánu. Na počátku tedy byly ruské imperiální ambice směřující k ovládnutí celého světa. A nikdo nedomýšlel, k čemu by to mohlo vést.

Crileho vyprávění odkrývá neznámé pohledy do zákulisí americké politiky i praktik výzvědných služeb nejen amerických, ale i dalších států. Neznám vyprávění jiného novináře, který by do takové hloubky pronikl při líčení podobného tajemství. Pravda, memoáry vysloužilých či utečených vyzvědačů bývají rovněž zasvěcené, ale jejich autoři je píší proto, aby oslavili své vlastní hrdinské činy, případně si vyřídili účty s bývalými kolegy. Podle této knihy vznikl i hraný film s hvězdným obsazením, který má v kinech úspěch; zatím jsem ho neviděl.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz