16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

KNIHA: Rusko-ukrajinské vztahy

Je tomu rok a půl, co Miloš Zeman označil krizi na východě Ukrajiny za občanskou válku a nepřímo za „něco jako chřipku“. Oproti hrozbě islámského radikalismu. Vypadalo to jako celkem reálná předpověď.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Heincl 9.3.2016 15:13

Ukrajinu znám jako Čech nadprůměrně.

Na západní Ukrajinu jezdím pravidelně od konce 90. let. Od prosince 2015 jsem tam byl už třikrát. Postupně jsem se naučil i ukrajinsk ý jazyk. Pracovali u mě i lidé z ýchodu Ukrajiny hovořící rusky, takže jsem poznal i jejich názory a postoje. Od začátku jsem se divil, jak ta země může držet pohromadě, když se dvě hlavní etnika tak nenávidí. Po pravdě jsem větší nenávist cítil mezi západními Ukrajinci. Nakonec to s nešťastnou Ukrajinou dopadlo tak, jak to asi dopadnout muselo.

Š. Hašek 9.3.2016 20:18

Re: Ukrajinu znám jako Čech nadprůměrně.

Mě bylo řečeno před lety v Rachově/Rachivě jednou vzdělanou dámou z Ukrajiny, že jsou tři Ukrajiny. Nestejně velké, silné, početné.

Nejmenší "Masarykovo" Zakarpatí. Potom na východ a na jih další Ukrajina, už početnější, veliká a "méně evropská". A nakonec pruh u Ruska, kde jeden se cítí Rusem a druhý neví čím vlastně je. Tedy řekl bych, že dnes tam žijí samí Rusové, minimálně duší, tělem jsou pod majdanskou vládou.

Stále na rozhovor s ní vzpomínám. Možno po dnešních zkušenostech tesat. Štětina ovšem nechápe, ten toho ostatně (jakožto komouš) mnoho o Rusku/Ukrajině nechápe, von se učil o CCCP.

J. Heincl 9.3.2016 21:31

Re: Ukrajinu znám jako Čech nadprůměrně.

Řekl bych, že je to dobrá definice.

K. Voráček 10.3.2016 0:49

Re: Ukrajinu znám jako Čech nadprůměrně.

Pár orientačních bodů:

1. Poprvé jsem vymezování se Ukrajinců vůči Rusům zažil už v roce 1965 na společném vojenském cvičení. Ukrajinec vždy upozornil, že není Rus. Dtto 1970-1990, když k nám na pracoviště chodili vojáci sovětské posádky šmelit a také krást. 2. Ukrajinci vyrůstali od dob vnuceného bolševismu v přesvědčení, že oni jsou vzdělanější, pracovitější a technologicky vyspělejší. (Možná i jsou. V dobách CCCP byli nejúspěšnější svazovou republikou). Za úspěchy mohli Ukrajinci, za neúspěchy, tedy i za zaostání za Západem Rusové.

3. Havárie v Černobylu byla jednoznačně důsledkem nacionalismu hlavního inženýra směny, který zadaný úkol řešil po svém, protože mu nikdo z Moskvy nebude nařizovat, jak že se to má dělat. (To jsou jeho slova hodinu před výbuchem). 4. Cca od roku 2012 je přičiněním Putina vyšší životní úroveň v Rusku, než na Ukrajině. Putin zastavil zlodějský rozprodej firem a surovin, začal plnit erár, přiškrtil oligarchickou zlodějnu. Ukrajina naopak hospodářsky stagnovala, systém státu se rozpadal. Vinu za to nese Rusko a Putin, od něho se oddělte a vstupte do EU a NATO, budete jedničky v Evropě. (Stejně tak byli ve třicátých letech jedničky na světě Němci a realizaci bránili jenom židobolševici)... Bohužel, hodně lidí těmto hloupostem vždy naletí. A máme na světě ukrajinské oligarchické pluky ozbrojenců, nacionalistů hrubého zrna ochotných degradovat i zabíjet pro národnost, jazyk a pod. Vznikla pochopitelně i protisíla. Rusko si zajistilo kontrolu nad oblastmi se silnou ruskou populací a nechává Ukrajinu "vyhnít".

5. Na Ukrajině není síly, která by řekla DOST!!! Žádný výprodej, budou zde jasná pravidla, která budou dodržována, nebude zde jiná ozbrojená síla, než policie a armáda. Místo toho existuje pouze chaos, zmatky a ostudné násilné projevy odsuzované i orgány OBSE a OSN.

6. Dá se říci, že Ukrajina je to samé, co Libye a další. Prostě dílo politiky USA s pomocí EU dotažené do "zdárného" konce.

C. Hulka 9.3.2016 15:08

Putler Ukrajinu na pokoji nenechá

a po něm přijdou baltské státy, Slovensko a my. Putler je prostě Putler, věřit rusku může jen blázen nebo zaprodanec.

V. Vlk 9.3.2016 15:50

Re: Putler Ukrajinu na pokoji nenechá

Mohl byste , vážený pane, vysvětlit proč Putinovi říkáte Putler? Ten název je skutečně infantilní. A pokud si někdo polete Hitlera s Putinem, svědčí to o tom, že nic nechápe.

B. Hamáček 9.3.2016 17:34

Re: Putler Ukrajinu na pokoji nenechá

Pane Vlku , asi nechápete co je nadsázka. A ten příměr není zase až tak daleko od pravdy. Žádný příměr nemůže padnout na 100 %.

B. Rybák 9.3.2016 20:58

Re: Putler Ukrajinu na pokoji nenechá

Přesně tak! Je ovšem možné, že je za to nechápání "placený"!

9.3.2016 21:03

Re: Putler Ukrajinu na pokoji nenechá

Jinými slovy, rybáku, puťkovi došly prachy, a tebe sere, že kroutíš kdovíkterou trollí směnu zadarmo. :-)

Š. Hašek 9.3.2016 20:22

Re: Putler Ukrajinu na pokoji nenechá

Kolego Hulko, nějak zatím se všude (!!!) roztahuje Obama. Mrkněte se na to.

A pokud se Rus někdy někam roztáhl (tedy hodně), tak až tehdy, když si druhý myslel, že se roztáhne až k Moskvě (třeba z Berlína). Není to zas tak dávno. Poučte se.

9.3.2016 21:25

Re: Putler Ukrajinu na pokoji nenechá

To máš tak hašku, když slušného, čistotného a dobře situovaného člověka všichni rádi vidí a všude přivítají, a ožralé zasviněné hovado, které jako současné rusácko krade a přepadává kolemjdoucí, každý kritizuje, tak to opravdu ale opravdu neznamená, že ten první se roztahuje.

A hašku, to tvé poučení zůstalo na půl cesty. Čím to, že jsi zapomněl na to, ten rusák se ještě před tím roztáhl až k Varšavě, Rize, Vilniusu či pokusu roztáhnout se až k Helsinkám nemluvě a tomu druhému pomáhal se roztahovat po západní Evropě? Zřejmě to způsobila velká dávka levného chlastu, nebo ještě větší dávka tupé ideologie, nebo obojí. :-) Mimochodem, ani my, ani řada jiných národů, se k Moskvě nikdy neroztahovala, tak čím jsme si zaloužili desetiletí trvajcí okupaci a totální devastaci země v režii loutkových režimů rusáckého impéria zvaného sssr?

K. Voráček 10.3.2016 0:56

Re: Putler Ukrajinu na pokoji nenechá

Západ se nikdy do Ruska necpal? Naposledy to bylo 14 dnů před tím, než si americké firmy koupily Rosněft i s územím. Od té doby zase začaly vztahy mezi RF a USA skřípat!!!

A co vítězství bolševiků v občanské válce, které bylo podmíněno např. rozhodnutím Děnikina, že raději pustí k moci bolševiky, než by nechal rozebrat rusko Británií a Francií.

Kdo že to právě rozebírá bohatství Ukrajiny? Že by Rusko?

Vy jste skutečně borec. Jako ti od ukrajinské Jaroše!!!

A. Alda 9.3.2016 10:52

Na Vaše doporučení dám

a knihu si pořídím.

A. Reček 9.3.2016 8:29

Je to tak

Vztahy mezi Rusy a Ukrajinci byly vždy napjaté už za dob carských. Snaha o osamostatnění UA v r.1918-1919 se nevydařila a byl to až rozpad SSSR a bolševismu, který napomohl k pokojnému vzniku UA. Jenže Moskva stále považuje UA za něco malého a méně hodnotného. Potvrdil to i první prezident po rozpadu SSSR Leonid Kravčuk na podzim vloni v debatě s novináři, kde uvedl, že už Jelcin dával politikům UA najevo, že jsou jen malým a mladším bratříčkem velkého, staršího Ruska. Toto by měli mít stále na zřeteli a podle toho by se měl Kyjev vůči Moskvě chovat. Nejen v otázkách zahraniční politiky, ale i vnitřní a hospodářské. Toto zvláště vyžadoval samozřejmě i Putin a už před 10 roky byl vypracován projekt Kremlu na rozkladu a pak rozčtvrcení Ukrajiny. Obsazení Krymu Kremlem a agrese na Donbasu probudila v UA vlastenecké cítění.

Š. Hašek 9.3.2016 9:56

Re: Je to tak

A dopadlo to tak, že Sbor Lidových Komisařů brusele spolu s Obamou chtěli skrze majdan včlenit Ukrajinu do RVHPeu a snad i do NATO.

Takhle Rusko (tehdy CCCP) naposledy dráždil Němec Hitler. A teď se Štětina se Schwarzenbergem diví, že to "nějak skřípe". V dubnu 1945 to také Hitlerovi "nějak zaskřípalo".

Ale on to mírotvorce Obama spolu s mírumilovnými Turky porychtuje. Pomůže i komisař OSN ze Saudské Arábie. No dějou se zas věci.

Z. Kropka 9.3.2016 10:13

Re: Je to tak

Hezky jste to napsal, k tomu není co dodat, jedině snad "palec nahoru".

J. Lancik 9.3.2016 19:05

Re: Je to tak

Tohle je hodne blba lez. Ukrajina Gruzie se uchazely o prijeti do NATO uz v roce 2005. S tim nemel nic spolecneho ani Obama, ani Majdan. Za ruske penize tomu zabranili Shroeder a Chirac, Shroeder dokonce dostal od Putlera dozivotni pozici v ruskem Gazpromu s multimilionovym platem, v dolarech samozrejme.

Kdyby byly Gruzie a Ukrajine do NATO prijaty Putler by se nedvazil v roce 2008 Gruzii napadnout a Ukrajinu pozdeji take ne. Vic jak 10 000 lidi mohlo takto zit. Putler jde vsak pres mrtvoly, hromady mrtvol. Jen pri plosnem bombardovani Grozneho bylo ruskym letectvem zavrazdeno 30 000 lidi, prevazne civilistu. Viz reportaze ruske novinarky A. Politkovske. Nedala se Putlerem zastrasit a zaplatila zivotem.

Š. Hašek 9.3.2016 20:11

Re: Je to tak

Pane Lanciku, moc pijete.

Pokud si pohráváte s myšlenkou Ukrajiny v NATO (dokonce jste naznačil, že to mělo dávno být), tak si pohrajte s protinávrhem ruské strany, že v rámci rovnováhy velmocí, rozmístí adekvátní počet vojáků v Evropě i Putin. Hrajete šachy?? Asi ne, možná jen tak asi do třetího tahu.

Nějak oprašujete šílené myšlenky Havla, který zas navrhoval "všechno zrušit!" a přetavit meče na pluhy.

9.3.2016 21:27

Re: Je to tak

Zapomněl jsi volksrusáku, že psychopat puťka, už své vojáky v Evropě rozmístil. Nebo se snad domníváš, že Ukrajina není v Evropě.

J. Lancik 9.3.2016 22:14

Re: Je to tak

Jestli ja pane Hasku piju tak Vy chlastate jako pan prezident. S myslekou prijeti Ukrajiny a Gruzie do NATO si nepohravam ja, ale o,prijeti zadali sami Ukrajinci a Gruzinci, prezidenti Juscenko a Sakasvilli to za prve. Zadali jsme take, proc by oni nemeli mit stejne pravo. Za druhe Rusko at si sve vojaky umisti tam kde budou vitani. Za treti ukazte mi v Evrope jediny stat kde by vitani byli. Pokud si pamatuji a dobre si pamatuji jak byli vsude stastni kdyz se jich v Ruskem okupovanych statech zbavili. Dovoluju si Vam pripomenout, ze CSR byla jednich z nich.

B. Rybák 9.3.2016 22:00

Re: Je to tak

Ukrajina se před "Majdanem" určitě o členství n NATO neucházela! Gruzie (kýmsi hloupě vyhecovaná) napadla Jižní Osetii (která k ni byla připojena bolševiky proti vůli jejích převážně ruských obyvatel a pro připojení k Rusku se vyslovila v referendech)!

Tím "idiotem", který to zpackal byl M. Saakašvili na něhož je nyní v Gruzii vyhlášen zatykač, tentýž M. Saakašvili který teď likviduje zbytky suverenity pomajdanské Ukrajiny!

Přečtěte si o tom něco alespoň na úrovni Wikipedie a pro začátek se naučte alespoň psát správně jména politiků!

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1lka_v_Ji%C5%BEn%C3%AD_Osetii_(2008)

B. Rybák 9.3.2016 21:16

Re: Je to tak

Přesně tak!

Rusko nepřipustí svévolné zrušení ukrajinské neutrality (která byla podmínkou její i Ruskem schválené samostatnosti) ani zdecimování Rusů na východě Ukrajiny, ani ohrožení své legální základny na Krymu! Což není nic nereálného a nepochopitelného. Určitě nechce válku s NATO!

Ś. Svobodová 9.3.2016 11:14

Máte to nějak pomotané.

1. Pokojným vznikem myslíte puč z r. 1991? 2. Všechny bývalé státe SSSR spadají stále do sféry vlivu Moskvy a to z bezpečnostního i hospodářského hlediska, Podobně jako ČR nyní spadá do sféry vlivu Německa, potažmo EU. Stejně jako Moskva i Brusel si osopuje právo šťourat do vnitřních zájmů států ve sféře vlivu. Dovoluji si říct, že chování Ruska je standartní a přiměřené k okolnostem.

3. si dovoluji upozornit, že Krym nebyl obsazen, ani okupován. Referendum o připojení iniciované Krymem bylo pouze finálem pětadvaceti let, ve kterých byla Republika Krym postupně zbavována svých práv. Pod pohrůžkou války souhlasil Krym s Autonomní republikou (1992), následovalo vynucené zrušení prezidentského úřadu (1995), byla mu nadiktována nová ústava (1996), a zrušen parlament (2014). A situace kolem jazykového zákona, svržení legální (proruské) vlády a vzestup nacionalismu na Majdanu byla dlouho očekávaná příležitost k odtržení od Ukrajiny a připojení se k Rusku.

9.3.2016 21:41

Jediný kdo to má pomotané jsi ty.

My jsem do EU vstoupili dobrovolně. sssr by zločinecký koloniální režim, do kterého nikdo dobrovolně nevstoupil. Zkus vykládat něco o tom, že by se místní měli smířit s tím, že jsou ve sféře vlivu rusácka v Litvě nebo na Ukrajině a dostaneš přes držku ani nemrkneš. Chování ruska je agresivní a zločinecké.

Krym byl a je okupován. Referendum proběhnuvší po okupaci může považovat za regulérní jen vylízané hovado. Je zajímavé, že jsi nedodala, že omezování krymské autonomie probíhala za rusáckého poskoka a vraha novinářů kučmy, přičemž kreml ani nenapadlo proti tomu protestovat. Žádný jazykový zákon ani nevešel v platnost. Na to, že ještě před koncem volebního období skončí nějaká vláda, zvlášť tak zkorumpovaná, a která napáchala tak obrovské škody jako ta janukovyčova, opravdu ale opravdu neznamená, že skončila nelegálně. To samé se stále v minulosti v řadě evropských zemí včetně ČR. Na Ukrajině proběhly následně legální volby. V tom případě by se vzhledem k tomu jak obrovské množství nácku je v rusácku mělo od rusácka odtrhnout velká část území. Mimochodem, opět jen vylízané hovado může těch z těch pár dní co uběhly od pádu janukovyče k vtržení rusáků na východ Ukrajiny vydedukovat nějaký vzestup nacionalismu.