16.9.2019 | Svátek má Ludmila


KNIHA: Putinovi agenti

25.2.2016

Po Ševelově knize Český krtek v CIA máme další zajímavou četbu ze špionážního prostředí: Kundrovu Putinovi agenti. Zatímco Vladimír Ševela rozkryl činnost Karla Köchera v USA a zčásti ukázal na zákulisí československé komunistické rozvědky a KGB, Ondřej Kundra dal své práci jasný podtitulek Jak ruští špioni kradou naše tajemství.

Putinovi agenti

Kundra sbíral podklady ke své knize několik let jako reportér týdeníku Respekt. Nicméně zatímco Ševela se mohl opírat o bohatý archiv, Kundra musel vycházet ze svých osobních zkušeností, vyprávění anonymních zpravodajců a diplomatů, knih několika západních autorů. Jeho pohled na současnou činnost ruských zpravodajských služeb u nás a v Evropě je méně jasný, zahalený mnoha tajemstvími, ale o to aktuálnější a burcující.

O tom, že s nástupem vysloužilého podplukovníka KGB Vladimíra Putina na kremelský trůn se zvýšily snahy ruských zpravodajců pronikat do všech sfér života ve vyspělých zemích, víme od začátku. Je předvojem ruské imperiální politiky, která se snaží rozbít Evropskou unii a NATO. Vzhledem k naivitě mnoha evropských a amerických politiků včetně našich dvou prezidentů i k politické kolébce některých komisařů EU (zvláště dvou tzv. ministryň zahraničí Unie, původně ultralevicových), chybí Evropě promyšlená obrana, nemluvě o protiofenzívě. Samozřejmě se na tom podepsala i nezkušenost začínajících zpravodajců v zemích, které se vymanily z komunistického chomoutu. O tom všem Kundra píše.

O ruském nebezpečí jsme zatím četli knihy především britského a amerického původu. Konečně máme zajímavé dílo české, které připomíná i domácí úspěchy a prohry.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.