Pondělí 14. října 2024, svátek má Agáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KLDR: Vydírání, nebo boj o podporu doma?

diskuse (4)
23. listopadu armáda KLDR vypálila dělostřelecké granáty (dle některých zdrojů na 200) na ostrov Jon-pchjong. Ty dopadly jak na vojenskou základnu (obě země koncentrují své jednotky především kolem demarkační linie), tak na civilní objekty. Situace ale nebude tak vážná, jak se z Evropy jeví – ostrov Jon-pchjong leží poblíž letového koridoru k letišti Soul-Inčchon, které žádné změny v této souvislosti nehlásí.

Nemá myslím smysl hledat, „kdo si začal“ – obě strany zjevně začátek konfliktu vnímají rozdílně, navíc informace z oblasti nelze ověřit z nezávislých pramenů. Samotný konflikt bude vyšetřovat OSN – Korejská republika hlásí i civilní oběti, KLDR (zatím) žádné oběti neuvádí – o incidentu zatím (24.11.2010 v 19:45 SLČ) není na oficiálních stránkách www.kcna.co.jp žádná zmínka*. Celý incident však podle mého názoru souvisí s připravovanou změnou v čele KLDR a důvody, jež k němu vedly, mají kořeny hluboko v korejské historii a tradicích.

Hospodářská situace KLDR je od poloviny 90. let 20. století velmi špatná a z evropského pohledu zoufalá – OSN eviduje několik hladomorů a počty obětí se počítají (podle nejmenších odhadů) na statisíce. Prakticky před rokem proběhla v KLDR měnová (nezvládnutá) reforma – dva lidé zodpovědní za její průběh byli veřejně popraveni. Podle dostupných zpráv se však hospodářství země nijak nezlepšilo a obyvatele KLDR čeká další velmi krušná zima, zároveň se spekuluje o nemocech Drahého vůdce Kim Čong Ila. A v této situaci se připravuje nástupnictví pro jeho syna Kim Čong Una. Jeho pozici však ohrožují nejen obtížné životní podmínky v KLDR, ale – a paradoxně možná více – korejská historie a tradice.

Korejská společnost totiž klade důraz na věk. S věkem si Korejci pojí získané životní zkušenosti a úsudek. Kim Čong Un je tedy vnímán jako velmi mladý a tedy nezkušený. Je dokonce mladší než byl v roce 1945 Kim Ir Sen – ten si však získal obdiv a důvěru svým bojem s japonskou okupační správou. (Jihokorejská média v této souvislosti spekulují, zda-li se Kim Čong Un nepodrobil plastické operaci, aby se více podobal svému – dodnes populárnímu – dědovi Kim Ir Senovi.) Snaha ukázat Kim Čong Una jako zdatného bojovníka s úhlavním nepřítelem je tedy zcela pochopitelná.

Proti Kim Čong Unovi však hovoří i jeho původ. I když korejští králové měli několik manželek a ještě více konkubín, matkou dědice vesměs vždy byla manželka „služebně nejstarší“. Kim Čong Un je však synem až třetí manželky Kim Čong Ila, synové z dvou předchozích manželství jsou „mimo hru“. Podle korejské tradice tak Kim Čong Un nemá na pomyslný trůn žádný nárok a protože do následnictví mohou prostí Korejci mluvit asi stejně, jako do korunovace krále Yeonsanguna (vládl v letech 1494-1506), je pro Kim Čung Una životně důležitá podpora generálů a dalších „mocných“ v zemi. A ti mohou po smrti Kim Čong Ila podpořit některého z jeho dvou starších bratrů. A v neposlední řadě, obraz zdatného vojevůdce a obratného státníka dokáže s davem pravé divy.

Podle mého soudu si je KLDR vědoma toho, že případnou válku se svým jižním sousedem nemůže vyhrát. Je si také jista pozicí Číny, která asi z rozdělené Koreje nejvíc těží. Na druhou stranu, jen těžko se odhaduje hranice, která bude pro ČLR ještě únosná. Přesto jsem přesvědčen, že poslední vývoj na Korejském poloostrově má přesvědčit především obyvatele KLDR, že země bude i po smrti Drahého vůdce ve správných rukou. Jiná věc je, nakolik tomu budou lidé věřit.

* Update, 25.11.2010, 10:15: Agentura KCNA již na svých stránkách zveřejnila stanovisko KLDR k incidentu. Z něj jednoznačně vyplývá, že KLDR považuje vody kolem ostrova Jon-pchjong (který je pod správou Korejské republiky) za své výlučné teritoriální území, a neuznává tak námořní demarkační linii v podobě, jak ji po Korejské válce stanovila OSN. Z neoficiálních zdrojů z KLDR navíc vyplývá, že jednotku armády KLDR, která vypálila granáty na ostrov Jon-pchjong, krátce před střelbou navštívil Kim Čong Il s Kim Čong Unem. To by jen potvrzovalo domněnku, že úterní střelba má podpořit nástupnictví Kim Čong Una.

Převzato z blogu autora

Aston Ondřej Neff
14. 10. 2024

Nově zvolený kapitán SOCDEM, už po pás ve vodě, seká širočinou ještě větší díru do dna.

Daniel Vávra
14. 10. 2024

Hancock je něco jako Daniken, který ovšem není bulvární demagogický grafoman, ale svoje teorie se...

Tomáš Vodvářka
14. 10. 2024

Ambulatní lékař nemůže ukončit péči u vulgárního a nespolupracujícího pacienta

Tomáš Břicháček
14. 10. 2024

Orbán vystoupil v Evropském parlamentu. Evropský účetní dvůr vydal výroční zprávu.

Jaroslav Zamazal
14. 10. 2024

Rusko bylo a je dlouhodobě expanzivní (použitím síly) imperiální mocnost.

Aston Ondřej Neff
11. 10. 2024

Nejdřív si ministr Marian Jurečka usmyslí, že nejpalčivější sociální případ je manželka prezidenta...

Aston Ondřej Neff
14. 10. 2024

Nově zvolený kapitán SOCDEM, už po pás ve vodě, seká širočinou ještě větší díru do dna.

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Daniel Vávra
12. 10. 2024

Hurikán Milton na Floridě snad zeslábl a to nejhorší mají tamní obyvatelé za sebou.

Daniel Vávra
14. 10. 2024

Hancock je něco jako Daniken, který ovšem není bulvární demagogický grafoman, ale svoje teorie se...

Miloslav Novák
14. 10. 2024

Z poslední příčky během tří zápasů na první. Čeští fotbalisté jsou v čele své skupiny v Lize...

ČTK, Lidovky.cz
14. 10. 2024

Pražští policisté večer zasáhli proti muži podezřelému z přepadení trafiky, který se ohrožoval...

Ondřej Neff
14. 10. 2024

Tři týdny nás dělí od prezidentských voleb ve Spojených státech. Uvidíme, kterou cestou se vydá...

ert Oldřich Mánert
14. 10. 2024

Přes rok trvající boj izraelské armády s teroristy z Hamásu má až desetitisíce civilních obětí....

ČTK, Lidovky.cz
14. 10. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že od tajných služeb obdržel informace o...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz