Neviditelný pes

KATEŘINA KONEČNÁ: Pár střízlivých poznámek k volbám ve Francii

Už jsme si vyslechli pláč z Kavčích Hor směrem k výsledkům voleb ve Francii, kde podle redaktorů a ODSáckých komentátorů nastává vítězstvím levice snad konec světa… Teď pár střízlivých poznámek k výsledkům voleb. V první řadě chci poblahopřát Komunistické straně Francie, která je součástí vítězné Nové národní fronty. Ukázalo se i v další zemi, že zabetonované vládnoucí elity jsou porazitelné. Zvláště ve chvíli, kdy se proti nim spojí silný blok stran. A zvláště ve chvíli, kdy vládnoucí klika tahá zemi do války. Čímž se mimochodem dostáváme k první programové prioritě, na kterém Nová národní fronta bodovala - odmítnutí vyslání francouzských vojáků do ukrajinského konfliktu. Shodou okolností tuto Pandořinu skříňku otevřel francouzský prezident Macron, přičemž asi 70 % Francouzů bylo proti.

Na co máme naopak jiný pohled je urychlení Green Dealu. I když chápu, že v zemi, kde je průměrná mzda více než dvojnásobná v porovnání s ČR, se nákladná opatření prosazují snáze než v zemi, kde je téměř 20 % domácností materiálně deprimováno. Ale ještě zpět k ekonomickým tématům, která jsou rozhodně hodna naší pozornosti. Možná kdyby se v ČT místo tupého a povrchního nálepkování věnovali více tomu, proč občané ve Francii volili, jak volili, bylo by jejich informování nějaký smysl a lidé by si za jejich služby třeba i připlatili. Ale zpět od zkostnatělé ČT k oněm bodům Nové národní fronty ve Francii:

* důchod v 60 letech
* minimální důchod na úrovni minimální mzdy
* minimální mzda 1.600 Eur čistého, tedy 40.000 korun
* vyšší zdanění nejbohatších a velkých korporací
* zastropování cen základních potravin a vody
* rozvoj družstevnictví, zvýšení podílu zaměstnanců na řízení podniků
* omezení pracovních agentur
* 35 hodinový pracovní týden
* propracovaná politika bydlení - část elektrické energie zdarma, výstavba dostupných bytů a domů, bezúročné půjčky pro první bydlení
* slevy na jízdném ve veřejné dopravě
* stopka privatizaci v dalších odvětvích
* konec veřejné podpory pro náboženské objekty

V kulturních oblastech se na řadě věcí neshodneme, ale jsem přesvědčena, že drtivou většinu výsledků levicových stran dělají právě postoje k socioekonomickým tématům jako jsou důchody, výše mezd, dostupnost bydlení, podmínky pracujících, přístup k daňové politice a náklady na bydlení. To ostatně ukázaly i evropské volby v ČR, kde strany - byť se hlásící k levici - zabývající se kulturními tématy získaly všechny do 2 %. A dokonce takové strany, které mají tu drzost kádrovat, která levice je ta správná a která ta špatná, dostaly od voličů vysvědčení začínající nulou… Takže co bychom si měli odnést z francouzských voleb? Můžeme vyhrát, pokud se spojíme a pokud budeme klást důraz na témata, která občany trápí, ne na výmysly intelektuálních kavárenských rozumbradů! A právě k takovému bloku KSČM i @Koalice_STACILO ! směřuje.

Zdroj Tweeter autorky.

zpět na článek