29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

KANADA: O přejmenování jedné ulice

Před několika dny přišla zpráva z ontarijského města Ajax, které je součástí aglomerace Velkého Toronta, že tamní radnice rozhodla o přejmenování ulice Langsdorff Drive. Proč a kdo vlastně byl Langsdorff?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 26.11.2020 14:30

A v Německu vztyčili pomník jakému si Karlu Marxovi a Karel Marx je bohužel veleben po celé západní Evropě, rozhodně se nejedná jen o německou záležitost. A k socialismu se hlásí i progresivistický proud uvnitř Demokratické strany.

V. Novák 26.11.2020 15:09

Karel Marx by nepoznal "marxismus" už Marcuseho a Cohn-Bendita, natož to, co předvádějí progresivisté u DEMs v USA.

Můžeme začít tím, že rozhodně ani on ani Engels nebyli multikulti a používali taková politicky nekorektní slova jako "barbarství" nebo "divošství".

J. Zima 26.11.2020 20:18

Karel Marx byl rasista a antisemita. Obzvlášť neměl rád Slovany.

H. Lukešová 26.11.2020 20:26

Sice židovského původu, ale antisemitou byl také. Když se ho soudruzi ptali jestli je Žid, odpověděl kategoricky "Ne, nejsem, jsem světoobčan" a judaismus jako takový nenáviděl coby kruté a zlodějské náboženství a mnohokráte prohlásil, že nesnáší židovského Boha křesťanstva a že křesťané jsou též od Židů nakaženi lichvou a zlodějnami.

R. Gramblička 26.11.2020 13:52

Tak jsem se zamyslel. Řada ulic u nás nese jména těch o nichž valná většina z nás neví co byly zač a mnozí z těch poctěných se do historie zapsali nanejvýš tím, že namalovali pár obrazů či složili hezké básničky. Uvedený důstojník se ve válce zachoval tak, že svým konáním zachránil desítky či stovky životů, které by v mnoha dalších ekvivalentních situacích té doby byly zahubeny. Takové konání vyžaduje odvahu a morální integritu, kterou bych nejspíš marně hledal u řady zdejších diskutérů. Zkuste se na chvíli oprostit od emocí a kontextu doby a srovnejte to s přínosem různých umělců a podobných "osobností", které ani mnozí z nás neznají.

Z toho, co jsem se o Lagensdorfovi dozvěděl mám za to, že si ve světle událostí WWII vaše odsudky a pohrdání nezaslouží. Zda má být po něm pojmenovaná ulice či cokoliv jiného, to ať rozhodnou místní obyvatelé

P. Milan 26.11.2020 14:01

No a ti místní rozhodli. Přejmenovat.

P. Han 26.11.2020 14:05

Ještě méně odsudků a pohrdání si zaslouží mnozí jiní, mezi těmi mnohými třeba i admirál Canaris. Byl to německý vlastenec, ovšem Hitlera nesnášel a aktivně se účastnil spiknutí proti němu. Žádnou ulici, pokud vím, nemá.

J. Hajský 26.11.2020 12:05

Možná, že ve chvíli, kdy se ruší název ulice po kapitánu Lagensdorffovi je v tomto nebo jiném kanadském městě pojmenovávána ulice po několikanásobném zločinci Georgi Floydovi.

Četl jsem článek, kde v perexu bylo napsáno: "George Floyd byl několikanásobně trestán a strávil několik let ve vězení. S jeho vraždou to ale nemá nic společného."

Nejde o to, že asi nebyl zatýkán bezdůvodně, ale o to, že něco podobného by se dalo napsat i o kapitánu Lagensdorffovi. To, že svým činem zachránil životy svých námořníků, také nemá nic společného s tím, na jaké straně bojoval.

Vůbec si myslím, že veřejná prostranství by neměla být pojmenovávána po politicích a vojácích. Neboť po každé změně režimu jsou pak přejmenovávána. A mnohdy nejde ani o změnu režimu, ale o změnu náhledu na světový názor, náboženství, gender, rasy a multikulturalismus, případně nové spojenecké svazky.

A ani snad po osobnostech z oblasti kultury. Co když se přijde na to, že jejich díla nejsou v souladu s dnešními názory. Příklady by se našly. Už dnes se přejmenovávají názvy knih. Tak snad jen po vědcích nebo vynálezcích a to ještě velmi opatrně (příklad: po Wernheru von Braunovi, jehož rakety devastovaly Londýn - nikdy, po Wernheru von Braunovi, jehož rakety donesly člověka na Měsíc - možná).

H. Lukešová 26.11.2020 13:52

Sice ne v Kanadě, ale v USA blbnou. Vedle památníku holocaustu v Americe, chtějí postavit pomník na památku zločince, drogového dealera a násilníka George Floyda. Což izraelský komentátor právě označuje urážku zavražděných 6 milionů. George Floyd byl zločinec, zatímco ti usmrcení Židé za WW2 byli naprosto nevinní lidé, ničím se neprovinili a srovnávat jejich oběť s tímto zločincem je naprosto šokující.

V. Novák 26.11.2020 15:07

Když se vzpomene kontroverzní osobnost WvB, málokdo připomene, že V2 zabily víc lidí při výrobě než při válečném použití. A za ty může WvB ještě ve větší míře, protože stačilo, aby pro ně vyjednal o něco lepší stravu a podmínky - třeba pod záminkou (a vlastně ani tak záminkou), že dělají odbornou práci a nechce o ně přijít a zase zacvičovat nové, kteří mu po 3 měsících zase padnou hlady. Jako důstojník SS na to měl gebíry...

J. Vintr 26.11.2020 10:42

Připomínat by se měla jména lidí, kteří jsou pozitivním vzorem pro současnost. Příklad kapitána Lagensdorffa takový je, protože v klíčové situaci odmítl slepu poslušnost a zachoval se lidsky. Na rozdíl třeba od admirála Lütjense, který na bitevní lodi Bismarck ve zcela bezvýchodné situaci nařídil "čestně" bojovat až do konce a způsobil tak zcela zbytečnou smrt dvou tisíc námořníků ze své lodi a nejspíš i námořníků na britských lodích.

J. Pankovic 26.11.2020 10:52

Luutjens neměl po ruce vhodný přístav, seńore. To víte, čest má různé podoby... ale nechat se zajmout s bojeschopnou lodí, to se mohlo stát leda Taliànům :-):-):-)... pokud to nebylo vzdání se dobrovolné

V. Církva 26.11.2020 10:54

Tak byli to němečtí vojáci. Kdyby se vojáci snadno vzdávali, žádnou válku by nikdy nevyhráli.

J. Pankovic 26.11.2020 11:14

...nebo kdyby třeba zběhli... ;-)

J. Pankovic 26.11.2020 11:31

Takže nakonec největší český král byl největší český král, i když to byl král cizàk.

Jan Lucemburský (1,92) hrdinnê padl v bitvě u Kresčaku se slovy: Toho Bohdà nebude, aby český král z boje utíkal!

Předtím ovšem vypravil svého syna Václava domů, nejspíš mu vysvětlil, že tatík hrdinnê padne, čímž bude čest rodu zachráněna a synek pomaźe domů udělat pořádek v té divné krajině, kterou zdědil po mamince.... :-)

J. Vintr 26.11.2020 11:23

Bismarck byl ve zcela bezvýchodné situaci a posloužil jen jako cvičný cíl britským válečným lodím. Tady nebylo co vyhrávat.

J. Vintr 26.11.2020 11:22

Mohl vyvěsit bílou vlajku, nechat posádku nastoupit do člunů a loď potopit (aby udělal zadost válečnické "cti")

J. Krásenský 26.11.2020 10:03

Může "ušlechtilý hrdina" vznešeně bojovat za odpudivou, zločinnou ideologií, za tyrana, za nemorální státy, které se vědomě dopouštějí válečných i civilních zločinů?

H. Lukešová 26.11.2020 10:23

Samozřejmě, že nemůže. Ten, kdo bojuje za tak obludný režim, se rozhodně nemůže považovat za slušného člověka, nemůže....

V. Církva 26.11.2020 11:08

Tak co se týká SSáků a vrahů v táborech. Ti měli poslouchat svědomí. Pokud to nedělali není omluvy.

U ostatních občanů, dokonce vojáků to není jednoduché. V televizi byl dokument o Židech bojujících za Hitlera. Samozřejmě že to dělali pro to, aby se neprovalil jejich židovský původ. Jeden z nich byl dokonce vysoký námořní důstojník. Takže nacismus byla mašinérie které se nedalo snadno vzepřít.

Přesto, podle informací co mám, většina Němců s nacismem a souhlasila. Ne že museli, ale, že tomu věřili!

P. Han 26.11.2020 11:11

Hm. SS-mani a vrazi v táborech... Měli poslouchat svědomí, není omluvy. Plný souhlas. - Ale říká vám něco Zimbardo? Stanfordský vězeňský experiment?

V. Církva 26.11.2020 11:32

Ano tento experiment ledacos z lidského jednání ukazuje. Nicméně ne všecny závěry jsou správné. A například se přiznává, že všichni věděli že jde o experiment, a že se v něm různí lidé chovali různě.

Kafka ve své knize Nové základy experimentální psychologie několikrát zmiňuje, že v hypnóze byli zhýralí jedinci ochotni udělat cokoliv. Naopak silně věřící Křesťané se na některé věci nedali přinutit.

Jak už jsem napsal. Dovedu si představit, že bych sám uhnul nacismu ze strachu o rodinu nebo sebe, ale od doby co se pokládám za Křesťana bych dobrovolně nesouhlasil s takovou ideologií nesouhlasil a zfanatizovat se nenechal. Nakonec tak nějak uvažovali i Schollovi.

H. Lukešová 26.11.2020 11:43

Jenže největším zločinem tehdejší německé společnosti bylo si zvolit nacistický režim, který za všechno zlo označil Židy, to, že Němci antisemitismu věřili a poté byli mnozí z nich ochotni podílet se na vyhlazovací mašinerii. Žádný normální, zdravě myslící člověk, si nemůže zvolit něco tak obludného.

J. Jurax 26.11.2020 21:43

No jo no ... a my si zvolili komunistický režim, který za všechno zlo označil kapitalisty a buržoazii, již likvidoval jako třídu. Pravda, německé precisnosti a důkladnosti nedosáhl, ale i tak stačilo ... žádný normální, zdravě myslící člověk, si nemůže zvolit něco tak obludného, není-liž pravda?

Svět je komplikovaný ... :-/

H. Lukešová 26.11.2020 22:17

Komunisty nehajim, zrovna já rozhodně ne, komunisté byli později také antisemite, nenáviděli a dodnes nenávidí Izrael, podporují palestinské teroristy. Kadý, kdo mě zná, ví, že mi na Izraeli záleží, tolik moc a antisionismus se mě osobně dotýká. Jenže v této diskusi rozepisuji o nacistech.

H. Rybnická 26.11.2020 13:16

Pane Církvo, ta Schollová dívenka byla ještě skoro dítě s plnou hlavou idealismu a důvěry. Nikdo si tehdy nedovedl představit že nějaký soud pošle děcko na šibenici, Hrůza, Ti (dospělí) kolem ní měli být prozíravější a za každou cenu tu akci zastavit.

H. Rybnická 26.11.2020 16:24

Jen tak trochu aby řeč nestála: Źena, přeživší Osvětim mi jednou , ještě nedávno, (dožila se skoro 100 let) vyprávěla. že nejhorší dozorci v lágru byli Ukrajinci. Stříleli okamžitě, pokud se někdo jen i náhodou dostal do blízkosti stnatých drátů. Jen cituji.

H. Lukešová 26.11.2020 17:17

To máte pravdu, že ukrajinští dozorci byli také velmi krutí, zejména ti v Chelmnu, Sobiboru a Majdanku. Američané natočili historický dokument "Útěk z tábora smrti", stojí za stáhnutí, je na Uložto.cz Ten zachycuje všechny okolnosti a i krutosti Ukrajinců.

J. Pokoutný 26.11.2020 13:57

Nikdy jsem komunista nebyl, ale dokážete si představit, že by v r.1990 všichni členové KSČ ze dne na den opustili jakkoli minoritní vedoucí funkce, protože by se styděli? Že by totéž třeba v Izraeli dělali členové větší (třeba socialistické) strany, protože byla tvrdě poražena ve volbách?

J. Zima 26.11.2020 20:10

Jako jiní zde nerozlišujete změnu vlády po volbách v rímci dmokratického parlamentního systému a uchopení nebo ztrátu moci totalitního systému.