28.1.2022 | Svátek má Otýlie


KANADA: Na melancholii emigrantů je Nový domov a Satellite

1.3.2008

Co prozradí krajanské noviny o českém Torontu a jeho okolí

(údaje v textu jsou z roku 1998, takže mnohé z nich už dnes vypadají jinak; např. Hospoda u Vlastičky i Bistro Pepa byly již zrušeny)

Pokud přiletíte do Toronta a budete se chtít zbavit stresu z letadlové fóbie s přispěním fernetu, slivovice, kvalitního piva, svíčkové a moravských písní v československé partě, nejlíp uděláte, když si zajdete do Hospody u Vlastičky nebo se začtete do krajanských periodik Nový domov či Satellite.

Vycházejí střídavě každých čtrnáct dnů a dozvíte se z nich vše, co je potřebné pro nalezení nejvhodnější duševní i hmotné stravy, jež by ukonejšila vaše nervy a rozkolísanou středoevropskou psychiku. Mně se to při každé z cest do Ontária vyplatilo. Torontský rok, i když není zahradníkův, je podle krajanských novin v životě Čechů, Moravanů, Slezanů i Slováků velmi pestrý a jako vždy zábavný a gurmánský.

Čtrnáctideník Čechů a Slováků The New Homeland - Nový domov, výtisk za 1,5 dolaru, má své centrum ve čtvrti Masaryktown, který patří výlučně českým přistěhovalcům. Žije zde značná část z několika tisíc Čechokanaďanů, obývajících Toronto a jeho okolí. V Masarykově městě mají čeští imigranti velký činžovní dům s restaurací, parkem i knihovnou.

Časopisu Nový domov šéfovala rodačka z Nového Jičína Věra Rollerová, které pomáhali jako dopisovatelé vedle právníka a předsedy Českého a slovenského sdružení v Kanadě Josefa Čermáka a lékaře Stanislava Reiniše i spisovatel Josef Škvorecký a jeho žena Zdena Salivarová. K jejím rubrikám v Novém domově patřilo literární okénko, v němž čtenáře seznamovala s knižními novinkami, které zrovna vyšly v jejich staré vlasti. V současné době je Věra Rollerová už dva roky v zaslouženém důchodu a na místo šéfredaktora zasedl Jan Rotbauer.

Každý Čech, který přiletí do Toronta a má v žaludku bublající zmatek z atlantických turbulencí a přibarvované letecké stravy, myslí jen na to, jak někde rychle sehnat hospůdku s domácí krmí a chmelovým mokem české provenience. A pokud máte po ruce zmíněné krajanské noviny, jste bez starostí.

Dozvíte se, že: "U Pepy v bistře, obslouží tě bystře! Ceny úměrné, jídlo výborné! Fajnšmekr restaurant českých a slovenských specialit! Nechce se vám vařit? Volejte Pepo Bistro!"

To bistro bylo na Queen Street a otevřel ho slovensko-pražský manželský pár, tvořený stodvacetikilovým dobrákem Pepou Voseckým s mrožím knírem a jeho energickou ženou Vlastou, jež dokáže připravit moravský guláš i vepřo-knedlo-zelo a svíčkovou jako naše maminky. K tomu byl na zapití plzeňský prazdroj i nošovický radegast, roznášený sličným romským děvčetem z Ostravy, jejíž rodina čekala v Torontu na udělení azylu.

Že byste raději něco sladkého, třeba výtečné zákusky? To potom upalujte do nedaleké cukrárny k Pichlíkovi, kde si pochutnáte nejen na skvělých větrnících, ale rovněž na nefalšovaných kynutých knedlících. A pokud ještě máte v žaludku pořád místo, český restauratér Pichlík nabízí i masné a slané produkty v podobě pražské šunky a křupavých rohlíků.

A nejste-li vegetariány, na torontské Danforth Avenue si můžete nakoupit masité potraviny do zásoby. Do prodejny Maso - uzeniny Fred Klinger Delli vás zvou Katka a Vlastík Ertlovi, kteří nabízejí obložené mísy, chlebíčky i uherák. Mimo uzený sortiment je zde k mání i domácí štrůdl. Stejně se sliny sbíhají také při inzerátu Pražského uzenářství, které láká na pražskou šunku, maso 1a jakosti a slané rohlíky.

A pak může přijít na řadu duševní krmě. Dozvíte se o jedné z mnoha premiér krajanského Nového divadla, které představilo komedii Nezvaný host aneb Kaviár nebo čočka v režii Tomáše Maška. Nový domov vám ještě připomene, že ne tak dávno se na prknech tohoto divadla představili také Václav Postránecký a Stella Zázvorková.

A když budete chtít spojit své gurmánské chutě s ryze duševními požitky, můžete se vydat na Václavské hody do torontského kostela sv. Václava, který má kromě prostor pro pobožnosti též sál pro kulturní akce. Vstup je patnáct dolarů, za něž si můžete zatančit, zazpívat a povečeřet, aniž byste museli být věřící. Zájemce o moravskoslezské hody přivítá i Klub Moravan, sídlící v Ukrajinském středisku. Další hudební setkání se konají jako Malá domů s kapelou Klika v restauraci Masarytownu.

A zasteskne-li se krajanům po rodné hroudě? Od toho je tady přece torontský Landmark Travel Inc. na Yonge Street, nabízející letenky z Toronta do Prahy, Brna, Ostravy, Bratislavy a Košic za jednotnou cenu 990 kanadských dolarů. Manažerka Blanka Martinčeková z Nitra Travel zase dává na zvážení cestu po Čechách.

Za sedm dní pobytu a šest nocí požaduje 839 amerických dolarů. Ovšem pozor, drobounkým písmem je připsáno, že v této sumě není zahrnuta cena letenky z Toronta do Prahy a zpět. A chcete si zdokonalit svoji zapomenutou českou výslovnost? Není problém; Masarykova doplňovací škola právě zahajuje výuku českého jazyka. Nebo se chcete naučit hrát bridge u instruktora ing. Miloše Poláka? Za pouhých šedesát dolarů máte zajištěný osmitýdenní kurz. Nekupte to. Pokud ho však pan Polák pořád nabízí...

"Vaše břímě na naše bedra!" oznamuje v Satellite Jerry Formánek z Trans-Comu a dodává, že do Evropy přepraví cokoli spolehlivě a rychle. A pokud chcete přepravit v Kanadě zakoupené auto do Ostravy, laskavě se obraťte na firmu Vilímek export-import. Zajistí vám kontejnerovou přepravu automobilů a zboží. Cena dopravy jednoho automobilu po cizí ose přes oceán do středu Evropy činí 1780 dolarů. Kanadských.

Mohl by vám být potřebný i Petr Poláček, FRI, Crea - Associate Broker a Appraiser ze Sutton Group Tower Realty Inc., který už přes čtvrt století slouží v Kanadě krajanům při koupi a prodeji a při odhadu nemovitostí. Pro sportovní fandy je ideální československý čtrnáctideník Satellite - Czechoslovak Bi-Weekly, cena 1,05 kanadského dolaru s ročním předplatným ve výši 25 dolarů.

Vydává je další Moravan Aleš Březina, jehož články mapují i život českých hokejistů v NHL. Bylo možné se dočíst třeba o vítkovickém útočníkovi Filipu Kubovi, když v dresu Floridy hrál na ledě javorových listů Toronta Maple Leafs spolu s Robertem Švehlou a Radkem Dvořákem.

Satellite i Nový domov jsou přitažlivé též pro zájemce o seznámení či pro přistěhovalce hledající zaměstnání. A tak se padesátiletá česká řidička z Pardubic s minimální znalostí angličtiny uchází o místo společnice starší osoby nebo pečovatelky.

O pět let mladší žena z Bratislavy zase hledá se svou 14letou dcerou přiměřeného partnera, jenž by jim poskytl i za oceánem vůni domova. A Josefína z Neštěmic by ráda poznala Kanaďana do 50 let. Říká, že je citlivá, pracovitá a dobrá hospodyňka i skvělá milenka. Samostatná a společensky orientovaná je rovněž štíhlá slovenská blondýnka, která by i ve svých padesáti "tiché domáce večery a rada by sa zoznámila s rovnako zameraným 58-63ročným partnerom. Zn.: V okolí Toronta."

Tolik nahlédnutí do krajanských novin z roku 1998...

(Ukázka z rukopisu kanadských črt Piknik u Niagary´)

Převzato s laskavým svolením autora z Bretislav-Olser.enface.czMaminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.