20.4.2024 | Svátek má Marcela


KANADA: Lingvistické propletence

23.2.2010

Kanada, řekl ministr národního dědictví James Moore, je zemí dvojjazyčnou, takže mu přijde divné, že na olympiádě ve Vancouveru zní málo francouzštiny.

Jeho ministerstvo vrazilo, kupříkladu, 20 miliónů dolarů do zahajovacího ceremoniálu, ale podle názoru pana ministra, právě tam ta francouzština chyběla.

Jak se to vezme. Předseda pořádajícího výboru John Furlong zamíchal do svého zbytečně dlouhého projevu něco francouzských vět, generální guvernérka země Michaelle Jean hry zahájila nejdřív francouzsky a teprve potom anglicky, a rychlobruslařský rozhodčí Michel Verreault složil patřičnou přísahu za rozhodčí také ve francouzštině. Nemluvě už ani o tom, že veškerá ohlášení v hale B.C. Place se konala nejdříve ve francouzštině, pak teprve v angličtině, a na obřích obrazovkách se oznámení také objevovavala nejdříve francouzsky, a pak teprve anglicky. I ve chvílích, kdy hlasatelé oznamovali příchod Indiánů, Eskymáků, a dalších domorodců.

Prohlášení ministra Moorea zaujalo mnohé tím více, že hry se konají v BRITSKÉ Kolumbii, a sám pan ministr je poslancem za volební okres Port Moody-Westwood-Port Coquitlam, což je předměstí Vancouveru.

Pan ministr tvrdí, že mu pořadatelé slíbili, že francouzština bude při hrách zastoupena víc než dosud je. Pořadatelé se k tomuto tvrzení zatím nevyjádřili, ale současně přítomným novinářům jemně připomněli, že třeba v takovém zahajovacím pořadu vystoupil zpěvák, kterého jinde než v Quebecu možná ani neznají (jmenuje se Garon), a navíc se odehrála scénka ze staré quebecké pověsti o prvních kanadských přistěhovalcích, kteří uzavřeli smlouvu s čertem.

A nebyl by to quebecký premiér, kdyby si také nerýpl. Jean Charest se svěřil, že té francouzštiny by přece jen mohlo být více, i když připustil, že právě v Britské Kolumbii je víc těch, kteří mluví plynule mandarínskou čínštinou než aby znali jediné slovo francouzsky.

A tomu všemu se říká úřední dvojjazyčnost Kanady.

HN, 22.2.2010, převzato z blogu autora