Neviditelný pes

JERICHO: Jak UNESCO převrací pravdu v lež

diskuse (9)

Výbor pro kulturní dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dne 17.9.2023 oznámil, že jednou z nejnovějších památek na seznamu světového dědictví této organizace je Tel a-Sultán v Jerichu.

Členské státy UNESCO rozhodly, že Tel Jericho bude považován za „palestinské světové dědictví“. Rozhodnutí padlo při hlasování, které se konalo v saúdskoarabském Rijádu. OSN upřesnila, že v blízkosti lokality se nacházejí židovské a křesťanské památky, které nejsou na seznam zařazeny - jejich ochrana má však svou hodnotu.

Tel a-Sultán, známý také jako Tel Jericho, je centrálním tel ve městě. Nachází se ve výšce 21 metrů nad okolím a je široký 40 dunamů. Obsahuje mnoho archeologických nálezů, včetně kulaté věže Jericho, která je 8,50 metru široká a to, co z ní zbylo, je 7,70 metru vysoké. První osídlení Tel Jerichu se odhaduje do období 9500 př. n. l. Starý zákon v Bibli detailně zaznamenává příběh o dobytí Kanánu izraelitskými vojáky, v jejichž čele stál Jozue a od té doby se datuje neustálá přítomnost Izraelitů v tomto městě. V Jerichu se nalézají četné židovské památky včetně zimních paláců Hasmonejců, obřadních rituálních lázní a nedalekých pohřebních jeskyní, které využívali židovští kněží z doby Druhé chrámu, byzantské synagogy ze 6. století.

Izraelské ministerstvo zahraničí bylo rozhodnutím, které bylo podle něj učiněno navzdory mnoha skutečným snahám generální ředitelky UNESCO Audrey Azoulayové, rozzuřeno a prohlásilo, že „toto rozhodnutí považuje za další známku cynického využívání UNESCO Palestinci a politizace této organizace. Izrael bude spolupracovat se svými četnými spojenci v organizaci, aby pokřivené rozhodnutí, které bylo učiněno, změnil.“

Profesor Eugene Kontorovich, ředitel oddělení mezinárodního práva jeruzalémského Kohelet Policy Forum, se ohradil proti kulturní agentuře OSN UNESCO poté, co zařadila Tel a-Sultan v Jerichu na seznam „palestinského světového dědictví“.

„UNESCO dnes schválilo rezoluci, která etnicky očišťuje Židy od historie starověkého Jericha - a to i v době, kdy byli Židé na celém světě slavili Roš ha-šana, jeden z nejsvatějších dnů v roce“, řekl Kantorovich.

„Agentura OSN hlasovala pro návrh palestinské samosprávy uznat starověké Jericho za historickou památku a zároveň zcela vymazat Židy (a Ježíše) z historických záznamů. Přitom také zavřela oči nad pokračujícím ničením starožitností z doby Druhého chrámu v této oblasti ze strany Palestinské samosprávy. Spojené státy z organizace vystoupily před šesti lety kvůli jejímu chronickému antisemitismu a znovu se k ní připojily teprve před několika měsíci - což byla zjevně chyba,“ dodal.

V předchozích rezolucích byl židovský stát v Jeruzalémě označován za „okupační mocnost“. Jiná rezoluce prohlásila staré město Hebron za „palestinské světové dědictví“.

V roce 2016 UNESCO přijalo rezoluce, v nichž prohlásilo, že Izrael nemá na Jeruzalém žádná práva, a označilo Chrámovou horu a Staré město v Jeruzalémě za „muslimská svatá místa“.

zpět na článek