29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

JAR: Čeští Jihoafričané, nebo jihoafričtí Češi

Do jejich nové vlasti jsem už nahlédl několikrát. V roce 1984, době již ochabujícího apartheidu, jsem tam přijel na několik měsíců se svou nezcela bělostnou rodinou. Tehdy jsem se zabýval průzkumem profilu a motivace uprchlíků z oné doby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Polacek 18.1.2019 4:35

konkretne vyvrazdovani bilych farmaru nezmineno

Vazeny pane Ulci,

vazim si Vas a ctu Vase prispevky dlouhou dobu, jeste kdyz jste pravidelne prispival do Americkych listu. Vy jste v Jizni Africe byl, ja nikoliv. Vim jen, co nam vypraveli znami manzele-inzenyri, kteri se kvuli strachu o svuj zivot pred vice nez deseti lety prestehovali do Kanady. Tehdy to vyvrazdovani bilych farmaru bylo jen obcasne, ale dnes je situace v JAR dosti vazna. Vy se sice zminujete o zvysene kriminalite, ale to, co se tam ted deje, se blizi genocide na bilem obyvatelstvu. Doprucim Vam i ctenarum shlednout oficialni dokumentarni porad "Farmlands', jez natocila kanadska novinarka Lauren Southern se svym kameramanem a kde hovori s rodinami postizenych a s pribuznymi prezivsich. Je to drsna realita, pred kterou vsichni liberalove a slunickari celeho sveta umyslne zaviraji oci, jakoby se nic nedelo. Nebo si zajemci o tyto tragedie mohou najit na Youtube porad "Slaughter in South Africa" a poucit se. Taktez anglicka novinarka a TV celebrita Katie Hopkinsova, jez pise pro konzervativni kanadskou webovou stranku Rebel Media, cestovala do JAR, aby se podivala temto zverstvum na zoubek. Ta jeste sice nedosahuji rozmeru ze sousedniho Zimbabwe, ale je to jen otazkou casu...

I. Spálený 17.1.2019 15:27

Určitý náhled do vzdělanosti dětí v jednotlivých zemí dává poměr výborných žáků v testu PISA 2015. Hodnoty po zaokrouhlení. V Polsku je to polovina hodnoty Číny. V Řecku polovina Polska. V Turecku čtvrtina Řecka. V Tunisku třetina Turecka a v Alžírsku šestina Tuniska. Většina Afriky se pak neúčastní, protože v podobných testech má výsledky pod Alžírskem, a tedy v tisícinách čínských hodnot poměru nadaných žáků PISA testu. V JAR je bělochů jen pár procent, což je sice nejvíc v Africe, ale stejně to nevytrhnou. V parlamentu se tam běžně řeší jejich likvidace. Rozhodně neudělají chybu, když ze země utečou.

V. Lunák 17.1.2019 11:49

Staré známé a la Ulč

To, co se během apartheidu ekonomicky odehrávalo, spočívalo v tom, že se světovou expanzí v 60. letech začala ekonomika JAR narážet na omezení na straně (bílé) pracovní síly, kdy černoši v té době v podstatě stáli mimo trh práce, využíváni byli především pro sezónní práce v zemědělství. Kvůli tomu, tedy ohrožení životní úrovně průměrného bělocha, došlo k mírné liberalizaci, takže např. podíl národního důchodu, který připadal bělochům klesl z cca 70 % v 50. letech na cca 60 % v 80. letech a např. výdaje na jednoho žáka (černocha), které byly v 50. letech cca 20krát nižší než na bílého žáka, byly v 80. letech cca 5krát nižší.

S příhlednutím k tomu, že se podíl národního důchodu, který připadl na černochy, během této doby zvýšil o 10 procentních bodů a ke skutečnosti, že tvořili a tvoří drtivou většinu obyvatel země, je jasné, že převážná většina z nich se žádného zlepšení nedočkala a i nadále pokračovala namačkaná v neúrodných oblastech, kde mohla po selekci sloužit k výše uvedeným sezónním pracem v oblastech úrodných.

Interpretace založená na revoluci z "rising expectations" je tedy, typicky pro autora, zcela scestná. Většina černošské populace žádné "rising expectations" mít nemohla. Co se změnilo, bylo, že v podstatě zlomek z nich z výše popsaných důvodů začal mít alespoň trochu přístup ke vzdělání a k prostředkům, což jim pochopitelně umožnilo realizovat efektivnější politický odboj.

J. Fridrich 17.1.2019 9:58

V mnoha-většině problematických částech světa byl za " zlého

V mnoha-většině problematických částech světa byl za " zlého " kolonialismu pořádek a vybudována základní infrastruktura jejich zemí a byli jejich obyvatelé civilizováni a vedeni k pracovitosti..

Přidal bych čítankový případ - Alžírsko dostalo od de Gaulle Evianskými dohodami v roce 1962 tak zvanou " svobodu " - vyhnali Francouzské odborníky - a začali se propadat do marasmu. Po létech úpadku společenského ( tedy řízení své země ) a úpadku hospodářského začali POTICHU zvát své bývalé kolonizátory k pomoci s rozjezdem své ekonomiky, ale i řízení společnosti. Dělali to ale opravdu potichu a utajeně....

K. Wágner 17.1.2019 7:54

Novější poznatky

Novější poznatky popsal v Reflexu Vladimír Pikora, když se vrátil z poslední cesty do centra dění: Zastřel si svého bělocha. Bílí obyvatelé Afriky se stávají lovnou zvěří: https://www.reflex.cz/clanek/komentare/86722/vladimir-pikora-zastrel-sveho-belocha-bili-obyvatele-afriky-se-stavaji-lovnou-zveri.html

P. Černoch 17.1.2019 8:17

Re: Novější poznatky

Pan Ulč poněkud zaspal dobu.Z JAR se opravdu stává podoba Zimbabwe.

R. Langer 17.1.2019 8:44

Re: Novější poznatky

Jak se pochopitelně dalo čekat...

P. Götze 17.1.2019 8:59

to jste jen nepozorne cetl a nechapete, co v tech dvou zemich probehlo do detailu. to je cele.