Neviditelný pes

JAPONSKO: Třetí Abeho šíp

12.10.2013

Jak v těchto místech bylo přednedávnem uvedeno, japonský premiér Šinzó Abe Japonsku předvolebně slíbil, že dostane-li se k moci, vytáhne ekonomiku z dvě desetiletí trvajícího marasmu. Sám sebe charakterizoval jakožto lučištníka, jehož úkolem je vypustit tři reformní šípy - otevřít stavidla vládních výdajů směřovaným do ekonomiky, zvrátit deflační trend cestou devalvace domácí měny zrychleným tištěním peněz a nakonec uskutečnit reformu ekonomiky jako takovou.

První dva šípy byly vypuštěny. Jejich let byl trochu kolísavý, což způsobila především vis major, která vyřadila prakticky veškeré jaderné zdroje země a přinutila ji hledat drahou fosilní náhradu na světových trzích. Ovšem podle všeho se šípy neminuly cíle, japonská ekonomika vypadá podstatně zdravěji, než když se Abe ujímal úřadu: Burzovní index, poháněný levným jenem a dobrými exportními výsledky firem jako Toyota nebo Sony, vzrostl od počátku roku o čtyřicet procent.

Abe - lano

Důvěra v budoucnost mezi nejdůležitější podniky je na nejvyšší úrovni za posledních pět let. Současný ekonomický růst převedený na roční bázi činí 3,8 %, což je nejvyšší hodnota mezi zeměmi G7. Ovšem běžný Japonec spíše vnímá růst maloobchodních cen a vyhlídku zvýšení spotřební daně ze současných pěti na osm procent, ke kterému podle všeho dojde příští rok v dubnu. Rodinné rozpočty tak budou muset být sestavovány dosti odlišněji, než tomu bylo v uplynulých šestnácti letech, během kterých ceny stagnovaly a daň činila pouhých pět procent.

Chystané zvýšení daně má především ulevit státní pokladně, která je zatížena nejvyšším dluhem mezi vyspělými ekonomikami. Dluh koncem letošního června překročil magickou hranici jednoho trilionu jenů; jeho míra značně překračuje dvojnásobek ročního hrubého produktu země. O zvýšení daně se mluví nejméně od počátku tisíciletí. Obyvatelstvo bylo původně svou většinou pro uskutečnění tohoto kroku, ale současný pohled do peněženek toto nadšení ochladil, takže počet příznivců a odpůrců je momentálně prakticky vyrovnaný. Ke zdvihu obočí Abe lidového spotřebitele také přinutil slibem, že se postará o snížení celkové daňové zátěže korporátního sektoru.

Na druhou stranu vláda hbitě využila zlevnění jenu a obratu od deflace směrem k inflaci k urychlenému vydání první emise takzvaných inflačních obligací, ke kterému došlo v úterý. Jde o první takový krok, učiněný poprvé po pěti letech. Přesto, že někteří ekonomové pochybují o tom, že se Abemu podaří ukormidlovat inflaci na kýžená dvě procenta a tam inflaci dlouhodobě udržovat, byl o nákup první emise obrovský zájem. Každopádně čísla hovoří jasnou řečí, neboť srpnové spotřebitelské ceny vzrostly ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 0,8 %, přičemž k zastavení jejich poklesu došlo teprve v květnu. Od roku 2008 Japonsko tak významný růst cen nezažilo.

Za to, co bylo dosaženo, sklízí premiér zaslouženou chválu. Ekonomičtí analytici však upozorňují, že jej čeká ještě tvrdá práce. Reformu vyžaduje prakticky každá oblast života - vzděláním počínaje, penzijním systémem konče. Vymluvit se přitom nebude na co, protože červencové volby daly Abemu do ruky mandát, o kterém se dlouhé řadě jeho předchůdců v čele kabinetu mohlo jenom zdát. Opozice, představovaná především Demokratickou stranou, je paralyzována svým zoufalým působením u vládního kormidla v předchozím volebním období. Do konání dalších voleb, čili tři roky, bude mít víceméně roubík v ústech a Abe nebývale volné ruce. Držme mu tedy (naše) palce..

Ve zkrácené verzi vyšlo v Lidových novinách.

------------------------------------

zpodfuji

*** Původně neplodná třicetiletá žena porodila zdravé dítě poté, co byla tkáň jejích vaječníků odebrána, laboratorně ošetřena a následně reimplantována. *** Provozovatel fukušimské jaderné elektrárny, firma TEPCO, dostane do konce roku úvěr na financování likvidace havárie ve výši pět set miliard jenů (asi sto miliard korun). *** Akaši, ležící v prefektuře Hjógo, bude prvním japonským městem, které nebude po porodu zaznamenávat, zda dítě pochází či nepochází z legitimního svazku. *** Ke třetí opičárně během krátké doby došlo v rekreační oblasti provincie Točigi, kdy tlupa makaků japonských obklíčila auto, ve kterém vystrašeně seděla tříletá holčička, kterou tam zanechal její otec; tlupa se rozešla, aniž by přivolaná policie musela použít donucovacích prostředků. *** Časosběrná studie ovzduší na hoře Fuji prokázala, že zdrojem jeho rostoucí kontaminace rtutí a arzénem je spalování uhlí v čínských podnicích. *** Občanská iniciativa neuspěla u Nejvyššího soudu se svou žádosti o sdělení jmen firem, které evidují největší počet úmrtí z přepracování. *** Japonsko požádalo Světovou obchodní organizaci, aby u Jižní Koreje intervenovala kvůli zastavení importu mořských produktů pocházejících z vod poblíž Fukušimy. *** Během posledního týdne firma TEPCO opět hlásila několik případů úniku skladované radioaktivní chladicí vody, pri posledním z nich došlo ke kontaminaci šesti pracovníků. *** Finanční problémy americké vlády vedly ke zrušení plánovaného společného vojenského cvičení americké armády a japonských ozbrojených sil. *** Podle zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj japonská dospělá populace s předstihem vede před ostatními zeměmi, co se týče porozumění čtenému textu a matematické dovednosti. ***

soroban

Převzato z osobních stránek autora



zpět na článek