Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JAPONSKO: Na prahu zelené revoluce?

diskuse (11)

Tokijská vláda chce podle všeho v zemi nastartovat zelenou revoluci. Chystá totiž zákonná opatření, která výraznou měrou zvýhodní výkup elektřiny vyrobené z takzvaných obnovitelných zdrojů. Za vyšší než tržní ceny tak bude vykupována energie vyrobená solárními panely, větrníky a geotermálními zdroji. A to přesto, že jaderné reaktory, odstavené po fukušimské havárii, začínají být po bezpečnostní kontrole postupně uváděny do provozu.

Příznivci alternativních zdrojů energie očekávají, že díky této vládní pobídce se poptávka po slunečních panelech jen v tomto roce zdvojnásobí a že zvýšení poptávky bude pro stagnující japonskou ekonomiku představovat kýženou vzpruhu. Průmyslová výroba solárních panelů má sice kořeny v Japonsku - výhradním dodavatelem elektrovoltaických článků na bázi polykrystalického křemíku byla po dlouhou dobu firma Kyocera -, ale technologie od té doby značně pokročila i v okolním světě, takže výkonné a především levné panely lze pořídit v nedaleké Číně. Řada provozů čínských výrobců jede jen zčásti a je připravena okamžitě reagovat na zvýšenou poptávku. Proto beru optimistická očekávání se značnou rezervou.

Výpadek produkce elektřiny z jaderných zdrojů země zatím řeší aktivací záložních zdrojů jedoucích na drahá fosilní paliva. Nepočítáme-li hydroelektrárny, energie z obnovitelných zdrojů zatím představuje pouhá dvě procenta celkové spotřeby, což Japonsko staví na ocas pelotonu industrializovaných zemí. Tato pozice se však má ještě letos výrazně změnit. Podle analytiků i v českých končinách známé společnosti Nomura Securities se kapacita jen letos instalovaných solárních článků vyrovná výkonu dvou běžných jaderných reaktorů. Solární vizionáři již vidí lány panelů lemující celou zemi, pochvalně se o nastupujícím trendu vyjádřil i ministr průmyslu a obchodu, Jukio Edano.

Těžko říci, kde má odpor japonské veřejnosti proti jádru kořeny - zda v havárii reaktorů jako takové nebo v tom, jak provozovatel elektrárny, firma TEPCO, a následně i centrální vláda ruku v ruce (ne)informovaly ani včas ani pravdivě o skutečném rozsahu katastrofy. Havárie samotná na rozdíl od Černobylu nestála ani jeden lidský život, způsob, jak o ní bylo informováno, pak stál tokijskou vládu ztrátu důvěry, se kterou se dosud nevyrovnala, a lze oprávněně očekávat, že v dalších generálních volbách lidé vládnoucí Demokratické strany její řetězové selhání pěkně spočítají.

Mnoho Japonců ovládl těsně po havárii strach z účinků radioaktivity na zdraví především jejich dětí. Ovládly je starosti, zda jsou jejich domovy, školy a úřady bezpečné. Nedostatek informací přicházejících z centra je frustroval. Geigerovy čítače, měřící úroveň radioaktivity, brzy zmizely z prodejních pultů. Hlad japonské veřejnosti po nezkreslených informacích však byl díky internetu, láci měřičů radioaktivity a pomoci ze zahraničí brzy ukojen. Sean Bonner, americký počítačový odborník, stál u zrodu skupiny Safecast, která informační vakuum vyplnila. Bonner a jeho společníci během několika týdnů garážovou metodou sestavili a uvedli do provozu jednoduché zařízení, jehož srdcem je Geigerův čítač, který posílá naměřená data prostřednictvím služby GPS do datového úložiště. Data jsou v reálném čase vyhodnocována a zveřejňována na webových stránkách (Safecast.org).

zelena_revoluce

Jde o celosvětovou službu, ovšem v centru pozornosti je samozřejmě Japonsko, na jehož území je v provozu tři sta dvacet stacionárních a přes tři desítky mobilních měřáků, připevněných k autům, křižujícím především východ Japonska. Bonner nechce naměřená dat nijak komentovat či vydávat varování, neřkuli doporučovat, zda jaderné elektrárny provozovat či zastavit. "Přirozenou radioaktivitou jsme tak jako tak všichni obklopeni a většina z nás stejně nemá šajn, co to radioaktivita je a jaké má účinky," tvrdí Bonner. Je prý na lidech samotných, jak se ke zveřejněným datům postaví a jak s nimi naloží. "Strachu předchází nevědomost," dodává Tošikacu Watanabe, šéf firmy, která měřící zařízení v Japonsku prodává.

Ještě nedávno mělo Japonsko ambici zvýšit podíl elektřiny vyrobené z jádra z tehdejší třetiny na polovinu v horizontu dvaceti let. Fukušimská havárie následovaná všeobecným antinukleárním odporem však přinutila vládu tento cíl přehodnotit, řada lidí si prý dovede představit bezjaderné Japonsko. Postupně však začíná sílit realistický názor, že přes obavy veřejnosti je nutné s jadernou energií i nadále počítat a že země, která vlastními energetickými zdroji příliš neoplývá, by jen měla energetický koktejl nově namíchat a dát obnovitelným zdrojům větší prostor.

Převzato z osobních stránek autora

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Jan Šnábl
10. 10. 2024

Nejde o to, jestli je ve vedení Prahy Slovenka, Moravák nebo přestárlý gynekolog, je to systém.

Starý vlk
10. 10. 2024

Nějak jsem se nikdy nedostal k tomu, abych si zamiloval kaviár a ústřice.

David Tolar
10. 10. 2024

Bitvu si připomínají v Turecku dodnes, téměř tisíc let poté.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Aston Ondřej Neff
7. 10. 2024

Kde jsou ty časy, kdy se do boje pustila „hustá dvojka‟ sociální demokracie v sestavě Jana...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Marian Kechlibar
7. 10. 2024

Za měsíc se konají prezidentské volby v USA a otázka zní, „kdo má větší šance vyhrát?“.

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Měření odhalilo první trhlinu v hlavní konstrukci železničního mostu na pražské Výtoni. Podle...

Josef Kopecký
10. 10. 2024

Ministři rozhodují, zda bude vláda v parlamentu prosazovat zálohování PET lahví a kovových...

Zbyněk Petráček
10. 10. 2024

Středeční otevřený střet Ursuly von der Leyenové s Viktorem Orbánem ukázal dva póly dnešní Evropy....

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Povolení použití dalekonosných zbraní poskytnutých Ukrajině k úderům hluboko v ruském týlu je na...

Radim Kopáč
10. 10. 2024

Laureátkou stosedmnácté Nobelovy ceny za literaturu se stala Han Kang, jihokorejská prozaička,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz