29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

JAPONSKO: Na geopolitické křižovatce

Prvního září roku 1945 podepsali v americkém San Franciscu zástupci Spojenců a Japonska smlouvu, kterou byla oficiálně a definitivně ukončena druhá světová válka. Symbolicky přesně 6 let od jejího zahájení německým vpádem do Polska.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Fořtová 3.9.2021 10:03

Čínská vláda nepochybně řeší jediné - jak zakázat Neviditelného psa...;-D

K. Kostas 3.9.2021 9:57

Japonsko platilo za vítěznou mocnost, o které byl Hitler přesvědčen, že spojenectví s ním mu vynese konečné vítězství. Je to velice zvláštní země, kde se prolínají archaické prvky císařství s nejmodernějšími technologiemi.

F. Navrátil 3.9.2021 8:25

Japonsko žilo celá staletí v izolaci a historie jeho vojenské expanze, při které porazilo Rusko, Čínu a pustilo se do USA, netrvala ani sto let. V současnosti nemá ani sílu ani důvod ve svém okolí intervenovat. Ale jako každý stát hodný toho jména musí zajistit bezpečnost státu a ochranu hranic. A to dělá. V Japonsku nenajdete žádné islámské nelegály.

M. Grundmann 3.9.2021 7:45

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-zakazala-porady-v-nichz-muzi-nevypadaji-dost-muzne-40370960

Čte čínská vláda mé příspěvky ?? ;-D

Čínští soudruzi mají pravdu, emancipace žen přímo ohrožuje jejich politický systém. Diktatura nemá v zemi s emancipovanými ženami smysl, nemá co nabídnout svým mužským stoupencům.

K. Kostas 3.9.2021 7:20

Vidím to tak, že jde pouze o sémantiku, protože ta japonská domobrana by určitě dokázala plnit funkci armády. Ale faktem je, že kdyby je napadla Čína, se kterou mají historicky dost mizerné vztahy (viz.zmiňované Mandžusko), tak by byli bez naděje na úspěch.:-)

F. Kusák 3.9.2021 8:55

A proč by je měla napadat. Čína, pokud to sleduji, nemá žádnou touhu, si vojensky vyřizovat účty s Japonskem. Také s ním čile obchoduje a ve velkém nakupují japonské zboží nebo jej na svém území vyrábí. Jinou věcí jsou nálady normálních Číňanů, kteří nemají Japonce rádi a čas od času, většinou v důsledku nějakého hloupého japonského prohlášení, bojkotují nákup japonského zboží. Koneckonců, dělá to i Jižní Korea, kde je nenávist k Japoncům mnohem hlubší. Strach z arogantního a nadřazeného hegemona stále přežívá v podvědomí lidí kdysi jim tyranizovaných. Možná už k tomu není důvod, ale změna přichází pomalu.

M. Grundmann 3.9.2021 18:11

S tím hegemonem je konec. Japonci nějakou krátkou dobu dobu věřili, že jsou nadřazeni ostatním. Ale s tím je konec. Ve svých vlastních kreslených filmech pro vlastní potřebu jsou všechny jejich postavičky s evropskými rysy. Dnes spíš trpí Japonci pocitem méněcennosti. Existuje dokonce tzv. pařížský syndrom, japonští turisté se psychicky hroutí při návštěvě Paříže. Nejsou schopní snést despekt místního obyvatelstva vůči nim. Tímto syndromem údajně trpí pouze Japonci. Není to legrace, opravdu to existuje.

V. Novák 3.9.2021 9:43

K čemu by bylo Číně Japonsko?

Čína potřebuje suroviny a kvůli těm přece Japonsko šlo do všech moderních válek.

F. Kusák 3.9.2021 10:22

Ano, souhlas.

J. Nevrkla 3.9.2021 6:45

Proč by mělo být překvapivé, že většina Japonců se nechce vměšovat do konfliktů na cizích územích a účastnit se zahraničních misí? To by mělo být naopak pravidlem. Mají rozum.

M. Grundmann 3.9.2021 0:31

Neumím si představit, že by Japonsko bylo dnes schopno postavit nějakou armádu. Japonská rodina se úplně rozpadla a mladí muži nemají za co bojovat. Možná si i více než polovina mladých japonských mužů přeje, aby Číňané s jejich ženami pořádně zatočili. Ale ti na tom nejsou lépe, mají dost svých problémů se svými ženami doma. Proto si ani neumím představit, že by se i čínští muži hnali do nějaké války.

P. Baum 3.9.2021 0:46

V moderní době se muži většinou do typické války nijak neženou - jsou do nich hnáni jako dobytek na porážku. V Číně je to určitě naprosto bez problémů.

M. Grundmann 3.9.2021 6:59

K vítězství ve válce je nutná bojová morálka. Ještě v roce 1914 byla bojová morálka v nejvyspělejších zemích velice vysoká, muži byli ochotni jít na porážku jako na jatkách. Pokud jde o Japonsko, jsou dnešní mladí japonští muži hromadně odmítáni, zesměšňováni a ponižováni mladými japonskými ženami. Podle průzkumů 7 z 10 japonských mužů ve věku do 34 let nemá jakýkoliv kontakt s japonskou ženou. Těmto mužům dnes není umožněno ani trpět pod pantoflem. Domnívám se, že z těchto mužů není možné vytvořit jakoukoliv bojeschopnou sílu a že je jejich bojová morálka téměř nulová.

Pokud jde o Čínu, situace tam zatím není tak špatná a bojová morálka armády je tam určitě lepší. Ale Čínu čeká s vysokou pravděpodobností podobný vývoj, pokud zde dojde k emancipaci žen jako v Japonsku. Zajímavá je situace na Korejském poloostrově, kde mezi sebou soutěží dvě naprosto odlišné kultury. Severní Korea nabízí vlastním mužům možnost zotročovat si místní ženy, Jižní Korea jde naopak japonskou cestou. Je otázka, která z obou armád by měla lepší bojovou morálku. Není vyloučeno, že by v budoucnu Severní Korea mohla porazit Jižní Koreu jako to udělal Tálibán v Afghánistánu.

J. Lukavsky 3.9.2021 7:52

"Není vyloučeno, že by v budoucnu Severní Korea mohla porazit Jižní Koreu" pokud ovšem Severní Korea, pod vedením Milovaného Vůdce Kima III. nevychcípá hlady. O což se dosti úspěšně snaží. Voják, který týden nejí asi moc vehementně nenakluše do útoku. Není radno výše pšoukat, než kam může zadel koukat....J.L. end

M. Grundmann 3.9.2021 8:09

To máte samozřejmě pravdu, stát se může rozložit i z jiných důvodů, než je emancipace žen. Jde teď o to, který z dvou států se rozloží dřív. Dnešní společnosti obvykle umějí uživit své obyvatele, s problémy spojenými s chováním emancipovaných žen si zatím neumí poradit nikdo.

J. Pallas 3.9.2021 16:58

„Správný voják má být hladový, nas*aný a po zuby

ozbrojený.

Autora si bohužel nepamatuji.

P. Labaj 3.9.2021 17:16

To jste si lehce upravil.

Bylo to: "Správný voják má být nažraný, nas*aný a po zuby ozbrojený."

J. Pallas 3.9.2021 18:31

Takto nám to citoval jistý major na VKVŠ někdy uprostřed sedmdesátých let. Dává mi větší smysl než Vaše varianta, ale jde jen o názor, nehádám se.

M. Grundmann 3.9.2021 18:14

Správný voják však musí mít zdravé sebevědomí a nesmí být demoralizován. A přesně takoví jsou dnešní japonští muži. Pokud člověk zná jejich situaci, tak se jim ani nediví. ;-D