19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

JAPONSKO: Kokusaika

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Richard 29.9.2006 20:31

Historia

> Japonci skřípěli zuby bezmocným vztekem, když v polovině devatenáctého

století museli pod pohrůžkou vojenské síly otevřít zemi západním

mocnostem

Skutocnost je taka, ze panovnici drzali nasilim 200 rokov Japonsko izolovane. Zakony boli velmi prisne - Japonci nemohli prakticky opustit Japonsko a cudzinci nemohli v Japonsku nic vlastnit. Obchod absolutne limitovany. Nasledky boli katastrofalne a vyvrcholili hladomormi. Panovnik sa nakoniec rozhodol o modernizaciu a v roku 1868 zacala modernizacia Japonska. Dovodom modernizacie neboli zahranicne krajiny - tie nemali nikdy v Japonsku vyznamnejsi vplyv - ale neudrzatelna vnutorna situacia v krajine a zacinajuce zaostavanie za Cinou.

Tony 29.9.2006 14:58

Defeat

Dostali lekci a budou si to pamatovat. John W. Dower:Embracing defeat.

liberal shark 29.9.2006 13:48

národní povaha

Podle mého názoru jsou Japonci spíš chladně racionální a sledují své vlastní zájmy ve stylu: "je to byznys - nic osobního". Oni prostě potřebovali suroviny a tak rozpoutali válku. Nemají naše křesťanské zábrany. V historii se jednotlivé feudální klany navzájem vyvražďovaly do posledního a nikomu to nepřišlo divné. Osud jedince prostě není důležitý, důležitý je celek - rodina, region, společnost. Co se týče otevřenosti cizincům a jiným kulturám - jejich je přece ta nejlepší ;-), tak proč ztrácet čas s jinými barbarskými ? Svět za hranicemi Japonska je pro ně totéž, co pro nás hranice sluneční soustavy - cizí, chladné a vzdálené prostředí, na kterém ve skutečnosti nezáleží. Maximálně řeknou něco ve stylu: "very interesting, indeed ..." ;-). My víme, že nejsme pupek světa, a nevadí nám to. Oni to nevědí :-D >-

Ferdinand Estét 29.9.2006 16:44

Re: národní povaha

Podívejte, já v Japonsku žiju už víc jak 15 let a čím dál tím víc se mi zdá, že myšlení Japonců a Čechů se dost podobá. Japonsko od zbytku světa dělilo úspěšně moře, nás hory. Japonci stejně jako my připustili vniknutí gramotnosti prostřednictvím náboženství a stejně jako my jsou v současnosti podezřívaví vůči veškerému cizímu - z Česka prostě Holandsko nikdy nebude, stejně jako z Japonska nikdy nebude Singapore. Článek je to hezký, s většinou souhlasím, ale nějak mi uniká logická sekvence - nejprve drsná (a oprávněná) kritika přístupu Japonců ke světu metodou kokusaika (ta je co to obnáší je pro mě stejně neznámé jako pro Japonce :-), v předposledním odstavci se ale logická kostra článku zvrtne, že svět se chce na Japonsku vozit jako čert na koze a v závěru se praví, že celá kokusaika pro Japonce není to pravé ořechové a že by si i nadále měli pěstovat svůj izolacionismus, protože to jim sluší nejlépe. Můj dojem je, že Japonce z nory vyžene stejně jako nás neviditelná ruka trhu. Už teď tancují (hlavně) v Číně tanečky, které jsem tu nikdy neviděl. Ve srovnání s tím jsou premiérské návštěvy svatyně Yayukuni, která skýtá duchovní přístřešek i 14-ti válečným zločincům,  pouhým neškodným folklórem. Japonsko se bude muset snažit - v řadě technických disciplin jako jsou např. obrazovky z tekutých krystalů už jim kvalitativně i kvantitativně vyfoukla medaili Jižní Korea, jejich bývalý učedník a montážní učeň, a v masovosti je předehnala Čína. Problém je mnohem složitější a s jeho řešením si nevědí rady ani Japonci, natož pisatel těchto řádků...

J.G. Pašek 29.9.2006 17:11

Re: Re: národní povaha

Veteráne Ferdinade Estéte, těším se na pokračování, tvoje pravdivé články o Japonsku, kde už  žiješ 15 let . . . . . tedy 2 roky po Sametové revoluci . . . . 

liberal shark 29.9.2006 17:44

Re: Re: národní povaha

Máte pravdu, globální obchod je velmi mocný mechanismus, kterému nelze dlouho vzdorovat. Jižní Korea se vyvíjí s mnohem větší dynamikou než Japonsko - to říkají sami. Čechy nebyly moc izolované, v době pozdního středověku a renesance byly téměř kosmopolitní. Japonsko bylo skutečně odříznuto (kromě pravidelných invazí do Koreje a výprav do Číny pro písmo, náboženství a umění). Společný prvek s Japonci ale přesto máme - oba národy se doma přezouvají ;-D.

Ferdinand Estét 29.9.2006 17:57

Re: Re: Re: národní povaha

;-D Jo, máte pravdu, tuhle ponožkovou realitu jsem nezahrnul... Korea byla zhruba ve stejné době, kdy splaskla japonská ekonomická bublina, v ještě větším srabu než Japonsko. Vmontoval se do toho všemi proklínaný IMF - a ejhle, Jižní Korea vstala z mrtvých a dneska už na Japonsko může dělat dlouhý nos. Jinak bych si dovolil droboučký nesouhlas - Čechy izolované byly a jsou: Prakticky veškeré turiststvo se vysemení v Praze nebo maximálně v Českém Krumlově. Do země jako takové prakticky nepáchne noha  - a že je tam věcí k pokoukání na několik něuréků...

J.G. Pašek 29.9.2006 18:07

Re: Re: Re: národní povaha

Řekněme USA bylo po válce 100 a Japonsko 30  . .  .  dnes je Japonsko dosáhlo 100  . . . a když se Jižní Korea konečně "probudila" byla 30, tak vše od 30 do 100 se zdá "dynamické"  . . .  dříve nebo později JižníKorea dosáhne 100 a bude přešlapovat na místě jako Japonci . . . . hergot von ty naše klumprty už nikdo nepotřebuje, každej už má auto, televizi, počítač, paraple . . .  co teď? A zase příjde jiná 30ka a bude se snažit dosáhnout "dynamicky" 100 . . . .  levnou pracovní silou - nézké mzdy. V Číně platí dělníky 25 centů na hodinu . . . . v USA se ani žebrák nenamáhá ten čtvrťák zvednout z chodníku.

Ferdinand Estét 2.10.2006 13:51

Re: Re: Re: Re: národní povaha

Je to tak, jak píšeš. Ona ta ekonomie nejvíc připomíná výlevku či záchodovou mísu: táhne se samospádem za co největším průtokem - čili hledají co nejchytřejší hlavy, které by mohly co nejméně zaplatit. Zatím vede Čína, ale i tam to přestane brzo platit a podle všeho se kapitál bude stěhovat do oblasti Indie-Pakistán-Bangladéš, kde žije spousta lidí, kteří dovedou z h*vna uplést bič - čili živí se IT ;-);-D

Stanislav 29.9.2006 11:54

Japonská mentalita

Z mého příspěvku vypadla úvodní věta, takže opakuji

Mně o tom, jak špatně chápeme japonskou  mentalitu, přesvědčila přímo v Hirošimě mladá japonská studentka. Byl jsem v památníku (muzeu), kde jsou artefakty z výbuchu ( spečené láhve od piva, stíny na zdi atd.) a já jsem vyslovil lítost nad tím, co hrozného se tady  stalo. Podívala se mne, jako bych spadl z jiné planety a řekla mi, že nemám čeho litovat, že oni kdyby měli atomovou bombu by ji na nás ihned hodili bez jakkýchokoli výčitek svědomí. Zůstal jsem úplně konsternovaný a uvědomil jsem si, jak daleko jsou od sebe naše civilizace, i když navenek vypadají podobně. Proto podezřívám autorku možná z nechtěného okouzlení Japonskem, které ji brání vidět objektivně. Mám pocit, že pro nás absolutní rozpolcenost japonské povahy nejlépe vystihuje, příběh z knihy Řeka Kwai o japonském strážném, který měl maličké štěňátko, které velice miloval. Jednou bylo neposlušné, tak je roztočil na vodítku, vyhodil do výška a tak zabil. A potom kvůli tomu celý týden truchli.  Na jedné straně až těžko představitelná jemnost až dekadentní a s tím zcela souběžně až nepředstavitelná krutost. A to vše v jedné osobě.

J.G. Pašek 29.9.2006 14:19

Japonci s německým uranem a technologií by měli atamovku . . .

odhady jsou min. 6 měsíců, max. 1 rok . . . . určitě by neváhali ji použít . . . .

redakce 29.9.2006 14:24

Re: Japonská mentalita

nechcete nám o té návštěvě v Hirošimě něco , napsat? Adresa Psa je na titulní stránce. Děkujeme

Do 29.9.2006 23:36

Re: Re: Japonská mentalita

Nejsem sice autor toho prispevku, ale v Hirosime jsem byl, dokonce dvakrat, a myslim ze to je zcela nesdelitelny zazitek.

Stanislav 30.9.2006 9:50

Re: Re: Japonská mentalita

Bohužel jsem hodně zaneprázdněn, ale pokud bude autorka stále nekriticky psát o Japonsku, pak se  určiě  k japonské mentalitě ještě vyjádřím.

Ferinand Estét 30.9.2006 16:14

Re: Re: Re: Japonská mentalita

Podle mě nepsala nekriticky, ale nelogicky. S řadou jejich výtek souhlasím, ale celý článek na mě dělá dojem, že je splácán z informací vytahaných z Internetu, chybí mi osobní prožitek a závěr v podstatě popírá celou stať. On je totiž rozdíl mezi tím v Japonsku být a žít, neboli mezi tím, kdy je cizinec trpěn, tolerován a mnohdy i relativně královsky placen (viz bohatý systém stipendií) a aituací, kdy cizinec z téhle zlaté klece vystoupí a začne se rvát rvát se o místo na slunci s rodilými. Obě etapy jsem absolvoval...

Ferdinand Estét 29.9.2006 16:57

Re: Japonská mentalita

To je holt problém češtiny, že nemá předminulý a předpřítomný čas. Domnívám se, že ona studentka chtěla pouze říci, že tehdejší japonská vláda by na nepřítele klidně bývala vrhla atomovou bombu, kdyby ji tehdá měla. Takže zřejmě nejde o vyhrožování svržením atomové bomby v době, kdy se k ní Japonsko dopracuje ;-) Ovšem japonským studentkám je často těžké rozumět, zvláště hutorí-li poanglicku.

J.G. Pašek 29.9.2006 17:01

Mám za to, i přes to se posluchači tam a čtenáři tady dovtípili . . . .

nicht wahr?

Ferdinand Estét 29.9.2006 17:19

Re: Mám za to, i přes to se posluchači tam a čtenáři tady dovtípili . . . .

Taky jsem se dovtípil, to já jen kvůli pořádku. Ovšem vysvětlujte pástprezenty třeba takovým severokorejcům, ti jsou citliví na jinačejší věci.

J.G. Pašek 29.9.2006 17:38

Re: Re: Mám za to, i přes to se posluchači tam a čtenáři tady dovtípili . . . .

Já Japonsky ani korejsky neumím . . . .  při jednom výletě do Washingtonu DC šel jsem tak s ruksakem na špacír a narazil jsem tam na obrovský korejský obchod s potravinami, který slouží tam početnému počtu korejských, čínských a japonských imigrantů. Nepůjdu do detajlů na vše exotické co prodávali, ale vzpomínám, že tam v igelitu předvážené, zabalené, tak asi kilo, slepičí nožičky . . . .  říkal jsem si, tak to jeto čínské tajemství proč jsou tak štíhlí, kolik masa je na těch nožičkách . . . . . obrovská akvaria všelijakých ryb a mořských nestvůr a naproti v otevřené lednici vystavěny na prodej hlavy všelijakých ryb . . . fuj tajksl.

Kdyby Pán Bůh chtěl, aby Češi měli rádi ryby, tak by nám dal moře . . . .

Ferdinand Estét 29.9.2006 18:02

Re: Re: Re: Mám za to, i přes to se posluchači tam a čtenáři tady dovtípili . . . .

Třeba pán Bůh nemá rád Čechy a proto jim odepřel moře a ryby a trestá je vepřovým ... ;-)

J.G. Pašek 29.9.2006 18:23

Pardón, ale . . .

na TV ukazovali dokumentární film z Japonska . . . . studentky gymnázia si udělaly výlet do Tokia. Před restaurací na chodníku bylo akvarium plné malých chobotnic. Číšníkovi ukázaly které se jim líbí, on je vylovil a odnesl do kuchyně. Kuchař ty chapadla chobotnic nasekal na malé kousky, které se na velkém talíři vrněly . . . . děvčata je klacíky nabíraly, namočily do nějaké černé omáčky, vložily do pusy, kterou otviraly a ukazovaly si jedna druhé jak se jim ty kousky chobotnice vrní na jazyku . . . . chvíli se hihňaly a šups s tím  . . . spolkly.  No, to já radši to knedlo-zelo-mrtvé a upečené vepřo a jednou za rok toho kapra.

Richard 29.9.2006 20:25

Re: Pardón, ale . . .

Napriklad v Trutnove v restauraci si z akvaria vyberies pstruha, pride kuchar vytiahne  ho a za chvilu ho mas na stole .... takze zas taky rozdiel to nie je

J.G. Pašek 29.9.2006 21:05

Re: Re: Pardón, ale . . .

Pstruha usmaženého či syrového jako ty nasekané chobotnice v Japonsku . . . . ? Vybrat si rybu, či mořského raka, kraby  to ano, ale ty kuchař před servírováním uvaří . . . .

Jó, coby školáčci, chytali jsme v naší Lhotě rukama prstruhy v potoce pod kamenem  . . . . přeřízli za krkem páteř, uřízli hlavu, rozřízli-vykuchali a hodili na máslo v rozpálené pánvi na  ohníčku. . . . . jó, to byla dobrota.

Hanako 29.9.2006 22:15

Re: Re: Re: Pardón, ale . . .

No ona takova cerstva chobotnice se da jist.......pak uz je zvejkava a jak guma. V Japonsku sem zila 2 roky, takze proti Ferdinandovi nic moc. Nicmene vetsinou s Michalinym clanky souvisim. Spousta Japoncu nema uceleny nazor na Hirosimu Nagasaki nebo se nechce s gaidziny na toto tema bavit. Ale ja po navstiveni muzea v Nagasaki, nedokazu schvalovat zadnou valku. Je to stejna strasliva hruza jako koncentracni tabory. Jinak je Japonsko uzasna zem, velmi specificka a lisi se stejn e jako vsude region od regionu. Funkce ALT a spol je kontroverzi. Programy pro poznavani gaidzinu ruzne kvality, nicmene je to zem do ktere bych se rada aspon na cas vratila.

J.G. Pašek 30.9.2006 1:00

Re: Re: Re: Re: Pardón, ale . . .

Madam, já nic nemám proti gustu gurmána fajnšmekra žvejkat syrovou chobotnici . . . . protože to je pro Japonce a Vás pochoutka je OK. Nemám potřebu jíst Japonské syrové ryby, protože to šmakuje Japoncům . . .

Ferinand Estét 30.9.2006 16:05

Re: Re: Re: Re: Re: Pardón, ale . . .

Ani Japonce nelze generalizovat, jde mezi nimi najít mnoho takových, kterým chobotnice taky moc nevoní. Ovšem taková červeňoučká chobotnice sudake (naložená v octě), nemá chybu. Japonci dost čsto používají chobotnici jako prubířský kámen na nás vnitrozemce, takže poprvé sem ji jedl na zapřenou - abych je blamoval. A ejhle, ono to bylo dobré. Podobnou situaci jsem zažil s nattó, což jsou fermentované sójové boby.  No a dneska je mám na stole skoro každý den, hlavně k snídani...

J.G. Pašek 30.9.2006 17:41

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pardón, ale . . .

Ale vždyť ten náš, mnou tak oblíbený, zavináč je syrová treska naložena v octové marinádě s cibulí a novým kořením . . . . . 

Ferdinand Estét 2.10.2006 14:07

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pardón, ale . . .

To si děláš sám, že znáš tak dobře složení? Já tady musím místní nebetyčně nas|rat tím, že občas koupím nějakou tu rybku, která ještě před pár hodinami statečně brázdila vody Pacifiku proto, aby byla prosolena, pomazána olejem či pooctěna posléze  uložena na pár týdnů do skleněného mauzolea. Prostě z té čerstvé rybiny obratem ruky nadělám matjesy nebo utopence...

Hnyk 29.9.2006 10:01

Od vývozce papírových slunečníků a malovaných panenek k průmyslové velmoci

Před nedávnem, při diskuzi na téma sociální stát, jsem uvedl jako příklad Japonsko. Jeden diskutér, který je t.č. v Japonsku dodal, že co se týče plýtvání peněz na lidi co vlastně nejsou potřeba, tak Japonsko je přímo socialistický stát. A že mimo centra je vidět kde co všechno chátrá, protože nejsou peníze na údržbu. No a přez sociální stát a přez to, že v Japonsku nejsou davy Ukrajinců (v případě Japonska spíš Rusů, Indonézanů a Číňanů ) a přez to, že japonské mzdy nejsou právě nízké to Japonci během 60 let dotáhli od panenek kokeši k robotům.

LJG 29.9.2006 9:47

Zajímavé