Neviditelný pes

JAPONSKO: Evropskou cestou?

5.7.2012

O víkendu pronesl japonský premiér, Jošihiko Noda, projev, jehož hlavní myšlenka spočívá ve srovnání Japonska s některými evropskými státy, které podle něho čelí stejnému riziku. V projevu sice zmínil Itálii a Španělsko, ale tyto země do souvislosti s Japonskem přímo nepostavil. Svůj na japonské poměry emotivní projev Noda zakončil řečnickou otázkou, zda má Japonsko chytit příležitost za pačesy a stát se vzorem pro jiné státy zápasící s obdobnými problémy, nebo zda má upadnout do podoby nevýznamné, slabé a stárnoucí dálněvýchodní země.

Projev byl pronesen den poté, co sedmnáct evropských států, kterým v kapse cinkají eura, dosáhlo shody ohledně kúry, kterou má podstoupit chřadnoucí italská a španělská ekonomika. Načasování tohoto projevu není náhodné: Noda momentálně prohrává svůj boj o spotřební daň i uvnitř Demokratické strany, které je předsedou. Dvojnásobným zvýšením daně chce Noda sanovat deficit státního rozpočtu, který činí více než dvojnásobek ročního hrubého produktu a dosahuje tak i na evropské poměry obrovské výše. Nodovi vnitrostraničtí oponenti operují tvrzením, že zvýšení daně by vneslo do japonských domácností nejistotu a podkopalo by toužebně vyhlížené hospodářské zotavení.

Ale rozkol uvnitř Demokratické strany nezastavil ani tento plamenný projev. Podle nejnovějších zpráv se asi tucet předních zákonodárců chystá křídla rodné strany opustit. Jde o politiky seskupené ve frakci bývalého předsedy Ičiró Ozawy, který se musel vzdát předsednického postu kvůli skandálům spojeným s financováním strany. Podle všeho tak tato frakce brzy založí novou stranu, což je v japonských novodobých dějinách velice častý jev, takže vhodné názvy vzniklé kombinací slov demokracie, liberální, konzervativní, sociální a podobně, již pomalu začínají docházet.

Nodovy obavy určitě nejsou liché. Japonsko vynakládá na obsluhu dluhu polovinu vybraných daní. Pro udržení tempa musí každoročně přihodit částku, která odpovídá kombinovanému hrubému domácímu produktu Řecka a Portugalska. Země si sice stále ještě může půjčovat od domácích věřitelů za relativně nízký úrok, ale politický pat, ve kterém se současná vláda nachází, může způsobit, že takové příznivé podmínky brzy pominou. Podle Nody je tedy jakékoliv otálení s implementací dvojnásobně vysoké daně nebezpečné. Současnému premiérovi dávají zapravdu i ratingové agentury, hrozící ukazováčkem zpoza Pacifiku. Fitch své dlohotrvající hrozby snížení úvěrového ratingu vyplnil již v květnu. Nezmátoří-li se Japonsko v dohledné době, můžeme očekávat, že podobný krok uplatní i další agentury.

Nejčerstvější ekonomické výsledky Nodovy chmury podtrhují: Průmyslová výroba se v květnu propadla o více než tři procenta, což je ve srovnání s očekáváním o desetinu horší výsledek. Citlivý útlum byl zaznamenán především ve výrobě vozidel - od malých aut po náklaďáky. Pokles výroby zaznamenalo všeobecné strojírenství a chemie. Chemie má trochu zvláštní postavení - vedle gigantů soustředěných na toto odvětví se chemií zabývají i výrobci elektrotechniky. Zpravidla se ale jedná o ne příliš rentabilní činnost a tak se i tito ševci začínají držet svého kopyta a ztrátových provozů se zbavují. Chemickou zátěž v rámci pokusu o znovunabrání výšky podle nejčerstvějších informací odhodilo Sony.

Prvotní příčina snížení výroby má spočívá v poklesu zahraniční poptávky v krizí zasažené Evropě a oslabením hospodářského růstu poznamenané Číně. Obojí se promítá do negativní obchodní bilance, kterou je japonská ekonomika poznamenána již několik kvartálů po sobě. Nezanedbatelný díl z ekonomického koláče si ukouslo i odstavení všech jaderných reaktorů, což způsobilo nebývalý schodek v energetické bilanci země, který přinutil omezení výroby v řadě provozů. K negativní obchodní bilanci se zahraničím přispívá i vysoká hodnota japonského jenu, která výrazněji neklesla ani po několikeré intervenci centrální banky.

Naopak pozitivně ekonomové hodnotí výsledky vnitřního obchodování, pochlapily se především domácnosti. Jejich spotřeba vzrostla ve srovnání s minulým rokem o plná čtyři procenta, přičemž očekávání činilo pouze 2,3 %. Pokles spotřebitelských cen, který byl markantní předem u elektronických výrobků, však indikuje, že se Japonsko stále pohybuje po deflační spirále, na které se octlo již v devadesátých letech minulého století. Květnový pokles cen totiž odpovídá roční míře inflace -0,1 %. Deflační vývoj ekonomiky nepomohla zastavit natož zvrátit ani řada monetárních a fiskálních opatření.

Vchod do japonského kabinetu ponejvíce připomíná otočné hotelové dveře - během pěti let jimi prošlo šest premiérů, z nichž všech předchozích pět nedobrovolně. Premiérské křeslo se tedy více než polstrovanému sedátku podobá elektrickému křeslu. Jošihiko Noda své setrvání ve funkci podmínil prosazením zvýšení spotřební daně. Dá se tedy očekávat, že případný neúspěch spojený s rozkladem vládnoucí strany by bezesporu by přivodil i jeho pád. Proto se nelze příliš divit Nodově zjitřelé rétorice ani jeho hledání výstražných analogií v zámoří.

Evropskou cestou

Převzato z osobních stránek autora



zpět na článek