26.6.2022 | Svátek má Adriana


JAPONSKO: Do znamení koně

21.12.2013

Znamením zvěrokruhu připisují orientální národy dodnes velký význam. Nadcházející rok se ponese ve znamení koně. A protože kůň je podle podle zodiakálního výkladu nositelem ryzí jangové energie, oplývá mužností a silou, v nepříteli dovede vzbuzovat strach. Chlapci narození v tomto znamení jsou předurčeni k bojovým uměním a službě v armádě. Podobnými vlastnostmi se budou vyznačovat i státní výdaje, které se jako každoročně narodí prvního dubna, kdy začne fungovat nový fiskální rok.

Premiér Abe vyhlásil, že v budoucím roce bude kladen obzvláštní důraz na posílení obranyschopnosti země. Podle nové doktríny mají japonské ozbrojené síly podstatnou měrou zvýšit svou bojeschopnost tak, aby se staly rovnocennějším partnerem svých zámořských spojenců. Tomuto úsilí zatím stojí v cestě překážky legislativní i technické. Pacifistická ústava nepovoluje zemi účastnit se vojenských akcí v zahraničí, z čehož logicky plyne, že také výzbroj dosavadní japonské domobrany je prioritně určena k operacím na vlastním území.

Odloučená území doposud chrání americká armáda - jako příklad můžeme uvést souostroví Okinawa, které se nachází nějakých sedm set kilometrů od nejjižnějšího cípu ostrova Kjúšú. Současná situace však Japonsko nutí posílit svůj bojový potenciál i daleko od břehů svých čtyř hlavních ostrovů. Spouštěčem tohoto úsilí je poměrně nedávno se narodivší spor s lidovou Čínou ohledně skupinky ostrovů Senkaku, které leží ještě o přibližně pět set kilometrů dále. Spor, který ještě donedávna tak trochu připomínal pověstné přetahování o kančí hlavu ve filmu Slavnosti sněženek, dostal před několika týdny nový rozměr, když atmosféru, která jej obklopuje, jednostranně vyhlásila za součást svého vzdušného prostoru. A to se všemi důsledky pro civilní i vojenskou leteckou dopravu.

kerry

S tímto jednostranným legislativním opatřením vyjádřila nesouhlas jak skupina jedenácti asijských zemí, kterých se více či méně dotýká, tak Washington. Chystanému japonskému zbrojení tak u příležitosti své oficiální návštěvy Filipín ve svém krátkém úterním projevu na manilském letišti požehnal i šéf americké diplomacie John Kerry. Japonsko musí podle Kerryho posílit v regionu svou pozici, což má vést k jeho stabilizaci. A to vyslovil přesto, že již od počátku konfliktu obě znesvářené strany nabádá, aby zachovaly chladnou hlavu a před řinčením zbraněmi daly přednost diplomatickým nástrojům.

Jak bude japonské zbrojení v blízké budoucnosti vypadat? Vedle částečné konverze průmyslu - především těžkého strojírenství a elektroniky - má být být příslušným směrem orientován i výzkum. Část zbrojní produkce má být dokonce vyvážena - exportu umetají cestu právě prováděné příslušné legislativní úpravy. Tam, kde domácí potenciál nestačí, má vypomoci import. Země se tak chystá mezi lety 2014 až 2019 nakoupit v zahraničí neviditelné bitevníky, bezpilotní letadla, ponorky a další techniku v hodnotě 24,7 biliónu jenů, čili necelých pěti biliónů korun.

Se zbrojením samozřejmě nezahálí ani protivná strana - nedávný čínský úspěch při dobývání Měsíce lze mimo jiné považovat za vedlejší produkt vyvíjení stále modernějších zbrojních systémů. Každopádně celému světu nezbývá než doufat, že koně, kteří mají mít nad osudem obou zemí převzít astrální vliv, budou vedeni na otěžích pevnou rukou a chladnou hlavou..

Ve zkrácené verzi vyšlo v Lidových novinách.

------------------------------------

zpodfuji

*** Reklamní gigant, firma Dentsu, vyhlásila dvacet největších hitů mezi japonskými produkty; prvních pět míst obsadily v sestupném pořadí věž Tokyo Skytree, hybridní automobily, chytré telefony, robotické uklízeče a prevenční systémy srážek vozidel. *** Tokijský nejvyšší soud uznal transsexuála, který se původně narodil jako žena, za otce dítěte jeho manželky, přestože k němu nemá žádnou biologickou vazbu. *** Každoroční celostátní hlasování o kandži (sinojaponský znak), které nejlépe vystihuje končící rok, vyhrál znak pro kruh, který se čte rin nebo wa; vliv úspěšné kandidatury na olympiádu 2020 je nanejvýše patrný. *** Podle mezinárodních průzkumů si Japonci ve srovnání s ostatními národy vybírají nejméně volna, a sice pouhých 39 % času přiznaného zaměstnavatelem.

rin

*** Lobby japonských businessmanů tlačí na zákonodárce, aby uvolnili zákony regulující imigraci zahraničních pracovníků, ze kterých se rekrutují pomocníci v domácnosti, česky sluhové a služky. *** Ministerstvo školství se chystá na další reformu výuky anglického jazyka, přičemž hlavní změna spočívá v tom, že při hodinách angličtiny nebude smět padnout ani slovo japonsky. *** Vláda oznámila primátorům tří fukušimských měst, že od nich hodlá odkoupit půdu za účelem skladování jaderného odpadu; pár dnů předtím tatáž vláda ohlásila, že na zařízení pro skladování tisíců tun půdy kontaminované radioaktivitou vynaloží sto miliard jenů, čili necelých dvacet miliard korun. *** Tajný dobrodinec rozdal po školách na severním ostrově Hokkaidó tři tisíce knížek. *** Některé části tokijského císařského paláce, které byly doposud uzavřeny veřejnosti, se jí vůbec poprvé otevřou, a to v květnu a říjnu, přičemž každá z obou skupin návštěvníků se bude skládat z padesáti šťastlivců, vybraných loterií. *** Japonská policie na Silvestra omezí přístup pěších na známou křižovatku v tokijské Šibuji; hmm, čekal bych spíše omezení přístupu vozidel... ***

shibuya

Převzato z osobních stránek autora